Piatok 24.05.2019
Dnes má meniny 
Ela
°C
15.03.2019 06:05

Pre návštevníkov Vihorlatskej hvezdárne pripravili pestrý program


Vihorlatská hvezdáreň v Humennom - logo


Pre návštevníkov Vihorlatskej hvezdárne v Humennom pripravili jej pracovníci v spolupráci s mestom na Deň hvezdární a planetárií, naplánovaný na poslednú nedeľu pred jarnou rovnodennosťou (17. 3.), zaujímavý program.


Pokračovať bude aj v pondelok (18. 3.). TASR o tom informoval riaditeľ  hvezdárne Igor Kudzej.       

Pre priaznivcov astronómie tak robia v metropole horného Zemplína už piatykrát. "Podujatie začína v nedeľu o 9.00 h v aule Hvezdárne v Humennom astrorozprávkami. Sú to krátke filmové pásma, ktoré zábavným spôsobom informujú tých najmenších o základných pohyboch Zeme, slnečnej sústave, kozmonautike," priblížil Kudzej s tým, že program pokračuje teleskopickým pozorovaním Slnka. "Návštevník si cez ďalekohľad môže pozrieť, ako vyzerá slnečná fotosféra nášho Slnka, uvidí momentálnu aktivitu (škvrny, protuberancie) a dozvie sa, ako Slnko funguje," vysvetlil.       

Pripravená je aj prednáška o lete na Mesiac Apollo 11 a v prípade priaznivých meteorologických podmienok program ukončia večerným pozorovaním nočnej oblohy. Zameriavať sa pri ňom podľa riaditeľa budú na aktuálne objekty jarnej oblohy, ako je hmlovina v Orióne, Mars, Mesiac a pod. "Sviatok astronómie pokračuje v pondelok vernisážou prác výtvarnej súťaže Vesmír očami detí v Mestskom kultúrnom stredisku a prednáškou na Gymnáziu arm. gen. L. Svobodu," spomenul.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.04.2016
Pozvánka na jubilejné 25. Komárňanské dni, ktoré sa konajú 26. apríla - 1. mája
Komárno je mesto, ktoré sa rozprestiera na oboch brehoch Dunaja na území dvoch štátov - to je motto tohoročného jubilejného jarného festivalu 25. ročníka Komárňanských dní.
viac
20.05.2016
Na Zemplínskej kose sa bude kosiť ostošesť
V Nižnom Hrušove v okrese Vranov nad Topľou chcú podujatím Zemplínska ostrá kosa zachovávať tradície predkov a ukázať najmä mladým ľuďom, ako pracovali ich dedovia v minulosti.
viac
27.05.2016
V Gabčíkove je rušno, koná sa tam medzinárodný zraz motorkárov
Dnes a v sobotu (28. 5.) je v Gabčíkove podstatne hlučnejšie ako v iných dňoch, v obci sa zišlo viac ako 1000 motocyklistov. Organizátori očakávajú až 5000 návštevníkov z celej republiky i zahraničia.
viac
05.01.2017
Január v znamení kultúry
Žilinská župa naplnila aj prvý mesiac roku 2017 jedinečnými podujatiami regionálnych galérií, knižníc, múzeí, divadiel či kultúrnych stredísk. Kysuce, Orava, Turiec, Horné Považie i Liptov ponúknu zážitky pre každého.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.22 %