Štvrtok 27.06.2019
Dnes má meniny 
Ladislav, Ladislava
°C
26.07.2018 11:17

Pozor - podvodné maily žiadajú platby do zahraničia


Ilustračná snímka, zdroj Info.cz


Niektoré samosprávy v Púchovskom okrese, ale i mestský podnik v Púchove čelia podvodným mailom z adries starostov či manažmentu. Maily adresované ekonómkam a účtovníčkam nariaďujú uhradiť vysoké sumy na zahraničné účty.


V Dohňanoch podvod odhalili, z účtu mestskej spoločnosti v Púchove však odišlo na účet do Anglicka 15.000 eur.      

 Ako informoval starosta obce Dohňany Milan Panáček, z oficiálnej mailovej adresy starostu prišiel účtovníčke mail prikazujúci uhradiť 18.300 eur na zahraničný účet.      

„Samozrejme, že som žiadny takýto mail nepísal, kontaktovali sme správcu webového sídla, ktorý však nepotvrdil hekerský útok. Je čudné, odkiaľ takéto maily chodia, počas dňa sa to zopakovalo asi päťkrát. Našťastie, mi účtovníčka zatelefonovala a žiadnu platbu sme neposlali,“ povedal Panáček s tým, že podobné pokusy boli aj v iných obciach a prípadom sa už zaoberajú kriminalisti.

Horší koniec mal podobný pokus o podvod v Podniku technických služieb mesta Púchov, kde ekonómka s dlhoročnou praxou na základe podvodného mailu od riaditeľa spoločnosti uhradila v banke zrýchleným vkladom na anglický účet 15.000 eur.       

„Poslala peniaze na neznámy účet a, čo je pre mňa zarážajúce, aj na neznámy účel. Je to obrovské profesionálne zlyhanie, podnik má svoj systém platieb, ktoré musí podpísať konateľ, vedúci pracovník, musí na to byť objednávka, vystavená faktúra. Podnik je spoločnosťou so 100-percentnou účasťou mesta a nikdy s Anglickom neobchodoval. Okamžite sme kontaktovali banku a políciu, v banke však už nebolo možné platbu stopnúť, z anglického účtu peniaze vybrali. Okamžite som informoval všetkých vedúcich pracovníkov, aby sa už niečo podobné neopakovalo,“ priblížil primátor Púchova Rastislav Henek s tým, že podnik škodu vymáha od pracovníčky, ktorá platbu poslala.       

Podľa IT špecialistu Ondreja Macka je prípadov podvodných mailov pomerne veľa. „Otázkou je, či sa ten mail iba ,tvári‘, že prišiel od starostu, alebo či išlo o nabúranie sa do takejto mailovej adresy, čo by bol hekerský útok. V tomto prípade bolo pravdepodobne zvolené veľmi jednoduché heslo, aby sa človek dostal do schránky, a ten útočník mal zrazu možnosť posielať maily, ale ich aj prijímať,“ skonštatoval Macko.       

Ako dodal, v podobných prípadoch treba zobrať do hrsti sedliacky rozum a v prípade podozrivého mailu treba zdvihnúť telefón a overiť si príkaz u nadriadeného. Chrániť sa pred podvodnými mailmi dá aj certifikovanými mailmi. „Ten, kto dostane mail, si musí nainštalovať certifikačný overovací kľúč a potom zistí, či mail je od konkrétnej osoby alebo či je to nejaká podvrhnutá adresa. Je to však technicky komplikovanejšie,“ doplnil Macko.    

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.06.2016
Po ostrej diskusii má okres Rimavská Sobota 952 000 eur na opravy ciest
Ostrá diskusia a nahnevaní krajskí poslanci z okresu Rimavská Sobota sprevádzali pondelňajšie (6. 6.) rokovanie Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) v Banskej Bystrici.
viac
13.03.2017
Košické gymnázium učí žiakov hospodáriť s peniazmi
Gymnázium na Trebišovskej ulici v Košiciach vzniklo v roku 1974. Ide o všeobecnovzdelávaciu školu so štvorročným, osemročným a päťročným študijným cyklom.
viac
03.01.2018
Nové samostatné združenie má zrýchliť realizáciu akčného plánu
V medzisviatočnom období sa prvýkrát stretli zakladajúci členovia novozaloženého záujmového združenia právnických osôb - Centrum podpory regionálneho rozvoja okresu Kežmarok.
viac
20.02.2019
Župan sa stretol s primátormi a starostami zo senického okresu
Župan Jozef Viskupič pokračuje v pravidelných stretnutiach so zástupcami miest a obcí kraja. Stretnutie so starostami okresu Senica sa konalo už po druhý krát, prvé stretnutie sa uskutočnilo už v januári 2018.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.96 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.28 %