Piatok 19.07.2019
Dnes má meniny 
Dušana
°C
23.06.2018 10:43

Pozičný dokument ÚMS Silné mestá, silný štát ponúka priestor na diskusiu


Pohľad do rokovacej sály


V kongresovej sále Ambassador v Hoteli Devín v Bratislave sa 8. júna za prítomnosti takmer 100 účastníkov uskutočnil XXIX. snem Únie miest Slovenska.


Pozvanie na snem prijali vysokí ústavní činitelia, predstavitelia a zástupcovia ústredných orgánov, územnej samosprávy, domácich a zahraničných nadácií, partnerských združení i diplomatického zboru. Združenie miest a obcí Slovenska na rokovaní zastupoval podpredseda ZMOS a predseda Komory obcí Ľubomír Lörincz.

Snem zhodnotil činnosť ÚMS od predchádzajúceho snemu (správu o činnosti predniesla podpredsedníčka ÚMS a primátorka Prešova Andrea Turčanová). Ďalšími bodmi bola bilancia činnosti ÚMS za uplynulé volebné obdobie, zhodnotenie plnenia priorít ÚMS, a najmä oboznámenie sa s Pozičným dokumentom ÚMS, ktorý s názvom Silné mestá, silný štát pripravil expert ÚMS Viktor Nižňanský ako úvodný podklad na širokú diskusiu všetkých kompetentných inštitúcií.

„Fungujúcu územnú samosprávu tu máme 28 rokov a to je čas na analytické zhodnotenie uplynulého obdobia a prijatie nových efektívnejších zmien,“ povedal na margo tohto dokumentu generálny sekretár ÚMS Milan Galanda. „Doba pokročila a únia chce urobiť ďalší krok, podobne ako v roku 1996, keď prezentovala víziu župného modelu. Téme decentralizácie sa vláda ani parlament veľmi nevenujú, preto sme pripravili tento dokument ako základ pokračovania reformy.“ Podľa neho sa ukázalo, že prerozdelenie kompetencií medzi obce, mestá, vyššie územné celky a štát je nekonečný príbeh. Preto je potrebné ekonomicky aj celkovo tento stav analyzovať, vyhodnotiť a nanovo rozdeliť kompetencie aj s potrebnými financiami.

„O tomto dokumente budeme diskutovať aj v našich radoch. Chceme spolupracovať so Združením miest a obcí Slovenska, VÚC aj štátnymi inštitúciami. Jeho konečnú podobu budeme prezentovať o rok,“ dodal M. Galanda.

Aj podľa prvej viceprezidentky ÚMS a primátorky Prešova Andrey Turčanovej je potrebné apelovať na vládu SR, aby pokračovala v intenzívnom dialógu na dobudovaní verejnej správy, ako aj pri príprave komunálnej reformy.

Vyhlásili súťaž ZlatyErb.sk2018

V závere snemu vyhlásili ďalší ročník súťaže ZlatyErb.sk, na ktorého organizovaní ÚMS participuje s eSlovensko, o. z., a Združením informatikov samospráv Slovenska.

Hlavným cieľom súťaže je podporiť informatizáciu slovenských samospráv, oceniť výnimočné projekty, podporiť výmenu skúseností a ohodnotiť snahu zástupcov samospráv účinne využívať informačno-komunikačné technológie k zvyšovaniu kvality a prístupnosti služieb samosprávnych krajov, miest, mestských častí a obcí. Slávnostné vyhlásenie víťazov 15. ročníka súťaže sa uskutoční v novembri 2018. Uzávierka prihlášok je 15. septembra 2018.

Na záver schválili účastníci rokovania uznesenie XXIX. Snemu ÚMS.

 

Autor: (Zdroj: tasr, úms)


komentáre
SHOW ALL
podobné
04.06.2016
Hlavnou prioritou ÚMS je posilňovanie pozície miest ako centier regiónov
V piatok, 3. júna 2016, sa v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave konal XXVII. snem Únie miest Slovenska. Zúčastnilo sa ho 22 primátorov z členských miest.
viac
07.06.2016
Práce na príprave Európskeho summitu regiónov a miest finišujú
Prípravy a organizačné práce v súvislosti so siedmym Európskym summitom regiónov a miest, ktorý sa bude v hlavnom meste konať 8. a 9. júla, pomaly finišujú. Na neformálnom stretnutí v pondelok 6. júna to uviedla riaditeľka Odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov BSK.
viac
06.03.2017
Zhasnite svetlá a podporte myšlienku ochrany našej planéty
Myslíte si, že klimatická zmena je témou pre budúce generácie? Že ide o výhradne environmentálny problém týkajúci sa iných častí sveta, ale nie Slovenska? Že zodpovednosť za jeho riešenie je v rukách vlád a nie v rukách jednotlivcov?
viac
31.05.2019
Richard Rybníček bude kandidovať na prezidenta Únie miest Slovenska
Primátor Trenčína Richard Rybníček sa bude na júnovom sneme v Bratislave uchádzať o post prezidenta Únie miest Slovenska (ÚMS). Podľa vlastných slov má podporu všetkých primátorov krajských miest. Na podporu kandidatúry lobuje aj medzi primátormi ostatných miest.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.09 %