Sobota 21.09.2019
Dnes má meniny 
Matúš
°C
27.05.2019 12:05

Požičať si bicykel bude možné aj za dobrý skutok


Ilustračná nímka zdroj: startitup.sk


V Prešove v sobotu odštartoval unikátny projekt zdieľaných bicyklov, ide o pilotný projekt neziskovej organizácie Greencubator. Podľa Soni Hatokovej, ktorá je súčasťou iniciatívy, je na tomto projekte jedinečné to, že za vypožičanie bicykla sa bude dať zaplatiť aj netradične, dobrým skutkom.


„Užívatelia môžu teda formou dobrovoľnej pomoci združeniam, ktoré sú do projektu zapojené, získať kredit a pomáhať tak lokálnej komunite. Postupne máme ambície navýšiť počet stojísk a zároveň dopĺňať staré použité bicykle, ktoré budú môcť ľudia odovzdať, a ktoré sa po oprave zapoja do systému tejto ekologickej formy dopravy,“ ozrejmila Hatoková. Nové aj používané bicykle umelecky dizajnovala skupina Artcrime. Pre tento rok ich bude záujemcom k dispozícii 20 a vyzdvihnúť alebo zanechať ich môžu na šiestich stanovištiach v rámci mesta.       

Bikesharing, v preklade zdieľané bicykle je služba, ktorá užívateľom sprostredkuje požičiavanie bicyklov. Je to alternatívny spôsob dopravy, ktorý redukuje dopravné zápchy, hluk a znečistenie ovzdušia. Hatoková dodala, že táto služba je založená na sieti požičovní alebo automatických staníc s bicyklami, ktoré si možno vypožičať na jednom stanovišti a na druhom ich vrátiť. Podľa nej je Prešov prvé mesto na Slovensku a zrejme aj v Európe, kde sa dajú bicykle požičiavať aj za dobrý skutok. Projekt slávnostne odštartoval v Prešove programom nielen pre dospelých, okrem aktivít týkajúcich sa ochrany životného prostredia ho spestrili aj farmárske trhy s potravinami od regionálnych pestovateľov.       

„Koncept Greencubator sa snaží prostredníctvom vzdelávania v oblasti ekológie a environmentalistiky zmeniť svet okolo nás k lepšiemu. Základným cieľom je riešenie globálnych problémov na lokálnej úrovni a preto pravidelne organizujeme odborné prednášky pod názvom ReThink. Tie sa venujú najmä odpadom či kontrastom prírody a ľudskej márnivosti,“ doplnila Hatoková s tým, že zároveň podporuje lokálnych umelcov, poľnohospodárov, nadšencov, kreatívcov, združenia a všetkých, ktorí sa majú chuť niečo dozvedieť a urobiť niečo pre svoje okolie.       

Na budúci rok majú v pláne zaradiť do projektu ďalších 20 bicyklov, ktoré aktivistom darovali obyvatelia a teraz čakajú na renováciu. Podľa Hatokovej pribudnú aj ďalšie stanice pre takéto bicykle.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.09.2016
Prešov sa rozhodol pristúpiť k iniciatíve Dohovor primátorov a starostov
Znižovanie energetickej náročnosti, využívanie obnoviteľných zdrojov a podpora inovácií v tejto oblasti sú hlavné piliere iniciatívy Dohovoru primátorov a starostov, ku ktorej sa rozhodlo pristúpiť aj mesto Prešov.
viac
02.01.2017
Prešov vstupuje do jubilejného roka, oslávi 770. výročie prvej zmienky
Tisíce Prešovčanov privítali v centre mesta príchod nového roku 2017, v ktorom Prešov oslávi 770. výročie prvej písomnej zmienky. Súčasťou osláv bolo zverejnenie nového loga mesta, ktoré si mohli pozrieť v podobe ohnivej mozaiky.
viac
16.06.2017
Bratislave s bikesharingom pomôže Slovnaft
Systém zdieľania verejných bicyklov (bikesharing) vybuduje Bratislava v spolupráci so Slovnaftom. Memorandum o spoločnej realizácii bikesharingu podpísal 14. júna primátor hlavného mesta SR Bratislava Ivo Nesrovnal s predstaviteľmi spoločnosti SLOVNAFT, a.s.
viac
19.01.2018
Centrum Prešova zdobí nová atrakcia - jeho historický 3D model
Prešov má novú turistickú atrakciu – centrum mesta zdobí od štvrtka 18. januára jeho historický 3D model. Bronzový model stvárňuje historickú podobu jadra Prešova z 18. storočia.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.61 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %