Piatok 20.09.2019
Dnes má meniny 
Ľuboslav, Ľuboslava
°C
02.09.2018 11:55

Pozdrav „Zdar Boh“ sa potichu vznášal na handlovskom cintoríne


Ilustračná snímka


Obete banských nešťastí si každoročne začiatkom septembra pripomína nielen mesto Handlová, ale i celý región hornej Nitry.


Otcov a synov, ktorých životy si vyžiadalo jedno z najnebezpečnejších povolaní, si na mestský cintorín v Handlovej prišli uctiť zástupcovia vlády Slovenskej republiky, Trenčianskeho samosprávneho kraja i obyvatelia celého banského regiónu.

Už viac ako jedno storočie je mesto Handlová „matkou“ všetkých uhoľných baní na území Slovenska. Aj napriek tomu, že sa baníctvo stalo živobytím pre tisíce obyvateľov hornonitrianskeho regiónu, má i tento príbeh svoju smutnú kapitolu. Jedno z najrizikovejších povolaní si za dlhé desaťročia vybralo mnoho krutých daní, medzi ktorými boli aj ľudské životy. Obete banských nešťastí si každoročne pietnou spomienkou kladenia vencov k pamätníku na mestskom cintoríne pripomína mesto Handlová. Vzdať svoj hold tým, ktorí sa z baní už nikdy domov nevrátia, prišli v piatok 31. augusta 2018 aj zástupcovia Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) na čele s jeho predsedom Jaroslavom Baškom. „Veľmi si vážim prácu ľudí, ktorí pracujú v baniach. Je to drina, ktorá človeka preverí nielen fyzicky, ale aj z psychickej stránky. Hoci sú baníci tvrdí chlapi, mnohým z nich sa ich živobytie stalo osudným. Nesmieme však zabúdať na to, čo vykonali a na všetko, čo tomuto regiónu priniesli,“ povedal predseda TSK.

Pokloniť sa tragicky zosnulým baníkom prišiel aj bývalý prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič a poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Robert Fico. Kvety k pamätníku položili i príbuzní obetí a obyvatelia celého regiónu hornej Nitry.

Pietny akt je súčasťou osláv Regionálneho dňa baníkov, ktoré prebiehajú na Námestí baníkov v Handlovej až do soboty 1. septembra 2018.

Autor: (ts-tsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.08.2017
V Handlovej si opäť pripomenú Deň bielych ruží
10. august je zapísaný v slovenskom kalendári ako pamätný deň - Deň obetí banských nešťastí Slovenskej republiky. Tento pamätný deň reaguje najmä na banícku tragédiu, ktorá sa udiala 10. augusta 2009 v bani Handlová.
viac
02.07.2018
Pomník obetiam 1. svetovej vojny postavili na cintoríne v Žiline už v roku 1914
Na starom cintoríne v Žiline postavili už v roku 1914 pomník so symbolickým názvom "Prvé obete svetovej vojny 1914" a umiestnili na ňom mená deviatich zomrelých vojakov.
viac
31.07.2018
Pamätník obetiam prvej svetovej vojny v Handlovej bol dhé roky zničený
Tak, aby ho široká verejnosť dobre nevidela, stojí doteraz pamätník venovaný obetiam prvej svetovej vojny v Handlovej. Jeho umiestnenie po ukončení druhej svetovej vojny si vyžiadala doba, výstavbu totiž zabezpečili Karpatskí Nemci.
viac
30.11.2018
TSK pripravuje dokumentáciu pre územné rozhodnutia na výstavbu cyklotrasy
Župa pripravuje všetko potrebné na to, aby v regióne vyrástla cyklotrasa, ktorá prepojí mestá Handlová, Prievidza, Nováky a Partizánske.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.61 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %