Sobota 24.08.2019
Dnes má meniny 
Bartolomej
°C
09.11.2015 09:00

Povedie nový zákon k zvýšeniu množstva vyzbieraných odpadov?


Nový zákon ukončí viacnásobné vykazovanie odpadov. (Foto: Envipak)


Nový zákon o odpadoch zavádza viacero opatrení na to, aby sa množstvo vytriedených odpadov zvýšilo. Tým najdôležitejším rozšírená zodpovednosť výrobcov a nová evidencia vykazovania množstiev vytriedených a recyklovaných odpadov.


V praxi to znamená, že každý výrobca a dovozca má predpísané množstvo odpadov z obalov, pre ktoré musí zabezpečiť zber, recykláciu a zhodnotenie. Aby to bolo spravodlivé voči výrobcom, je toto množstvo odvodené od množstva obalov, ktoré na Slovensku výrobca predá. V organizáciách zodpovednosti výrobcov (OZV) sa množstvá jednotlivých výrobcov spočítavajú a OZV musí zabezpečiť zber a zhodnotenie celého súčtu množstiev všetkých výrobcov.

Povinnosť zabezpečiť zber a recykláciu mali výrobcovia a dovozcovia i doteraz, ale v realite sa často stávalo, že povinnosti zberu a zhodnotenia boli plnené nie odpadom pochádzajúcim z triedeného zberu komunálnych odpadov, ale z priemyselných odpadov, alebo sa dokonca mohlo stať, že v evidencii množstva odpadu vznikalo viacnásobné vykazovanie a množstvá vytriedeného a recyklovaného odpadu sa umelo navyšovali.

Podľa nového zákona o odpadoch bude evidencia jednoznačná. Bude mapovať materiálový tok od pôvodcu odpadu, až po toho, kto odpad recykluje. Koniec duplicitám a viacnásobnému vykazovaniu vyzbieraného a recyklovaného odpadu bude znamenať zreálnenie množstiev vytriedených odpadov. Preto budú musieť výrobcovia prostredníctvom OZV podporiť zvyšovanie množstva vytriedených odpadov, aby dokázali splniť povinnosti stanovené zákonom.

Strašiť budú vysoké sankcie

Výrobcom a dovozcom, ako i organizáciám zodpovednosti výrobcov budú hroziť vysoké sankcie, ak sa nevytriedi a nezrecykluje dostatočné množstvo odpadov. Preto budú robiť všetko , aby sa tak nestalo. Významnú úlohu bude predstavovať povinnosť výrobcov financovať a organizovať osvetové kampane na podporu triedeného zberu, ako i vytvoriť elektronický informačný systém v odpadovom hospodárstve.

Pre mestá a obce zavedenie tohto princípu znamená, že z ich územia budú triedené odpady ako sklo, plasty a papier z farebných kontajnerov vyvezené v plnom rozsahu. Úlohou OZV je aj vzdelávať obyvateľstvo tak, aby ľudia triedili čo najviac.

Autor: (redakcia)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.08.2019
Zamestnanci MsÚ budú úradovať v parku, chcú byť bližšie k ľuďom
Posledné dve augustové stredy budú pracovníci odboru sociálnych vecí a rodiny z dolnokubínskej radnice úradovať v Parku Martina Kukučína. Obyvateľom poskytnú užitočné informácie a služby súvisiace prevažne so začiatkom školského roka.
viac
19.08.2019
Mesto získalo financie na budovanie vodozádržných opatrení
Mesto Zlaté Moravce získalo nenávratný finančný príspevok na podporu a budovanie vodozádržných opatrení. V rámci projektu vybuduje zavlažovací systém na mestskom štadióne, ktorý bude na zavlažovanie využívať dažďovú vodu.
viac
20.08.2019
V Dubnici nad Váhom sa začína festivalový týždeň
V poradí 26. ročník Dubnického folklórneho festivalu otvorí svoje brány už túto stredu; 21. augusta 2019.
viac
19.08.2019
V južnej delovej bašte hradu Hrušov vzniká vyhliadková terasa
V južnej delovej bašte hradu Hrušov v okrese Zlaté Moravce vzniká vyhliadková terasa. Jej obnovu a položenie dubových trámov na treťom podlaží hradu zabezpečili dobrovoľníci z občianskeho združenia Leustach, ktorí hrad obnovujú od roku 2004. Realizáciu projektu finančne podporila Nadácia EPH.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.56 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.70 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.74 %