Piatok 14.12.2018
Dnes má meniny 
Branislava, Bronislava
0°C Bratislava
30.05.2018 11:52

Považskobystrická radnica očakáva tento rok z daní a poplatkov 4,2 milióna eur


Ilustračná snímka


Miestne dane a poplatky v Považskej Bystrici zostávajú na úrovni minulého roka. Rozhodnutia doručujú obyvateľom zamestnanci mestského úradu do vlastných rúk.


Ako informoval prednosta Mestského úradu v Považskej Bystrici Anton Martaus, považskobystrická samospráva vyrubila na tento rok dane a miestne poplatky v celkovej výške 4,2 milióna eur, vydala viac ako 30.000 rozhodnutí.       

„Z hľadiska finančného prínosu najrozhodujúcejšia čiastka je za daň z nehnuteľností, ktorá predstavuje asi 2,8 milióna eur, nasleduje poplatok za komunálny odpad a drobné stavebné odpady, čo je asi 1,26 milióna eur a daň za psa vo výške asi 31.000 eur. Miestne dane s výnimkou poplatku za komunálny odpad sa vyrubujú na základe daňového priznania, ktoré boli fyzické i právnické osoby povinné podať do konca januára 2018,“ uviedol Martaus.       

Ako dodal, splatnosť prvej splátky je do 20. júla a druhá splátka k 30. septembru. Daňovník si môže splátku rozdeliť iba v prípade, ak je suma dane vyššia ako 35 eur. Uhradiť poplatky však môžu občania viacerými spôsobmi - bankovým prevodom, v bankomate, platbou poštovou poukážkou na pošte (mesto zasiela občanom predtlačené poštové poukážky), resp. v hotovosti do pokladne mestského úradu.       

Zľavu pri dani z nehnuteľností poskytuje mesto občanom - držiteľom preukazu fyzickej osoby s ŤZP, resp. ŤZP/S. Zľava pri poplatku, resp. odpustenie poplatku za komunálny odpad sa poskytuje občanom, ktorí sa viac ako 90 dní zdržiavajú mimo územia mesta. Zľava pri dani za psa sa poskytuje občanom - držiteľom preukazu fyzickej osoby s ŤZP, resp. ŤZP/S, osamelo žijúcim starobným dôchodcom, majiteľom vodiaceho psa či psa Policajného zboru.       

„Neplatičom zasielame upomienky, zverejňujeme ich na stránke mesta a v krajnom prípade ich vymáhame cez exekútora. Chcel by som však apelovať na všetkých, aby dane radšej zaplatili, lebo ak je to cez exekútora, je to nepríjemné pre všetkých a predraží sa to o náklady a odmenu exekútora, takže je to zbytočná komplikácia,“ pripomenul Martaus.       

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.04.2016
Marek Nikel: Nevyberáme školné a ponúkame pridanú hodnotu
Pridanou hodnotou školy sú popri vedomostiach a príjemnom prostredí aj zručnosti, kvalitná jazyková príprava a každá ďalšia aktivita, pri ktorej žiaci nesledujú hodinky a nečakajú na školský zvonček.
viac
12.06.2016
Považská Bystrica má nové partnerské mesto
Gruzínske mesto Zestafoni bude ôsmim partnerským mestom Považskej Bystrice. Medzinárodnú dohodu s novým partnerom schválilo tento týždeň považskobystrické mestské zastupiteľstvo.
viac
13.06.2016
Kanalizácia zvýšila bonitu obce
Kvalita života obyvateľov v najväčšej obci Považskobystrického okresu – Papradne sa rapídne zvýšila pred dvomi rokmi, keď sa v spolupráci s Považskou vodárenskou spoločnosťou ukončil projekt odkanalizovania celej doliny.
viac
12.12.2016
Do likvidácie čiernych skládok investovala Považská Bystrica 60 000 eur
Na likvidáciu čiernych skládok vynaložilo mesto Považská Bystrica v tomto roku približne 60.000 eur. Mestu sa aj s podporou Envirofondu podarilo zlikvidovať jednu z najväčších čiernych skládok v miestnej časti Horný Moštenec.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.09 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %