Streda 15.08.2018
Dnes má meniny 
Marcela
22°C Bratislava
30.05.2018 11:52

Považskobystrická radnica očakáva tento rok z daní a poplatkov 4,2 milióna eur


Ilustračná snímka


Miestne dane a poplatky v Považskej Bystrici zostávajú na úrovni minulého roka. Rozhodnutia doručujú obyvateľom zamestnanci mestského úradu do vlastných rúk.


Ako informoval prednosta Mestského úradu v Považskej Bystrici Anton Martaus, považskobystrická samospráva vyrubila na tento rok dane a miestne poplatky v celkovej výške 4,2 milióna eur, vydala viac ako 30.000 rozhodnutí.       

„Z hľadiska finančného prínosu najrozhodujúcejšia čiastka je za daň z nehnuteľností, ktorá predstavuje asi 2,8 milióna eur, nasleduje poplatok za komunálny odpad a drobné stavebné odpady, čo je asi 1,26 milióna eur a daň za psa vo výške asi 31.000 eur. Miestne dane s výnimkou poplatku za komunálny odpad sa vyrubujú na základe daňového priznania, ktoré boli fyzické i právnické osoby povinné podať do konca januára 2018,“ uviedol Martaus.       

Ako dodal, splatnosť prvej splátky je do 20. júla a druhá splátka k 30. septembru. Daňovník si môže splátku rozdeliť iba v prípade, ak je suma dane vyššia ako 35 eur. Uhradiť poplatky však môžu občania viacerými spôsobmi - bankovým prevodom, v bankomate, platbou poštovou poukážkou na pošte (mesto zasiela občanom predtlačené poštové poukážky), resp. v hotovosti do pokladne mestského úradu.       

Zľavu pri dani z nehnuteľností poskytuje mesto občanom - držiteľom preukazu fyzickej osoby s ŤZP, resp. ŤZP/S. Zľava pri poplatku, resp. odpustenie poplatku za komunálny odpad sa poskytuje občanom, ktorí sa viac ako 90 dní zdržiavajú mimo územia mesta. Zľava pri dani za psa sa poskytuje občanom - držiteľom preukazu fyzickej osoby s ŤZP, resp. ŤZP/S, osamelo žijúcim starobným dôchodcom, majiteľom vodiaceho psa či psa Policajného zboru.       

„Neplatičom zasielame upomienky, zverejňujeme ich na stránke mesta a v krajnom prípade ich vymáhame cez exekútora. Chcel by som však apelovať na všetkých, aby dane radšej zaplatili, lebo ak je to cez exekútora, je to nepríjemné pre všetkých a predraží sa to o náklady a odmenu exekútora, takže je to zbytočná komplikácia,“ pripomenul Martaus.       

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.10.2016
Považská Bystrica chce predať budovu kultúrneho strediska
Mesto Považská Bystrica chce predať budovu bývalého mestského kultúrneho strediska na sídlisku SNP. V nevyužívanej budove je pobočka Považskej knižnice, ktorú presťahujú do priestorov neďalekej základnej školy.
viac
03.01.2017
Zber vianočných stromčekov sa v Trenčíne začne na budúci týždeň
Zber vianočných stromčekov sa v Trenčíne začne 10. januára. Mestská rozpočtová organizácia Mestské hospodárstvo a správa lesov ich bude zbierať vždy v utorok až do 14. februára.
viac
03.01.2018
Mestu sa podarilo predať chátrajúcu budovu bývalej vojenskej správy
Považskej Bystrici sa po niekoľkých rokoch podarilo na tretí pokus predať budovu bývalej vojenskej správy v centre mesta. Vo verejnej obchodnej súťaži ju predala za 281 000 eur spoločnosti, ktorá je zároveň vlastníkom Kúpeľov Nimnica.
viac
30.05.2018
Považskobystrické časti Horný a Dolný Moštenec by mali odkanalizovať tento rok
Považskobystrické mestské časti Dolný Moštenec, Horný Moštenec a Považská Teplá sú poslednými, ktoré nemali kanalizáciu. Oba Moštence by mohli byť odkanalizované do konca roka, v Považskej Teplej chcú s prácami na budovaní kanalizácie začať v budúcom roku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.23 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.99 %