Nedeľa 17.02.2019
Dnes má meniny 
Miloslava
12°C Bratislava
30.05.2018 11:52

Považskobystrická radnica očakáva tento rok z daní a poplatkov 4,2 milióna eur


Ilustračná snímka


Miestne dane a poplatky v Považskej Bystrici zostávajú na úrovni minulého roka. Rozhodnutia doručujú obyvateľom zamestnanci mestského úradu do vlastných rúk.


Ako informoval prednosta Mestského úradu v Považskej Bystrici Anton Martaus, považskobystrická samospráva vyrubila na tento rok dane a miestne poplatky v celkovej výške 4,2 milióna eur, vydala viac ako 30.000 rozhodnutí.       

„Z hľadiska finančného prínosu najrozhodujúcejšia čiastka je za daň z nehnuteľností, ktorá predstavuje asi 2,8 milióna eur, nasleduje poplatok za komunálny odpad a drobné stavebné odpady, čo je asi 1,26 milióna eur a daň za psa vo výške asi 31.000 eur. Miestne dane s výnimkou poplatku za komunálny odpad sa vyrubujú na základe daňového priznania, ktoré boli fyzické i právnické osoby povinné podať do konca januára 2018,“ uviedol Martaus.       

Ako dodal, splatnosť prvej splátky je do 20. júla a druhá splátka k 30. septembru. Daňovník si môže splátku rozdeliť iba v prípade, ak je suma dane vyššia ako 35 eur. Uhradiť poplatky však môžu občania viacerými spôsobmi - bankovým prevodom, v bankomate, platbou poštovou poukážkou na pošte (mesto zasiela občanom predtlačené poštové poukážky), resp. v hotovosti do pokladne mestského úradu.       

Zľavu pri dani z nehnuteľností poskytuje mesto občanom - držiteľom preukazu fyzickej osoby s ŤZP, resp. ŤZP/S. Zľava pri poplatku, resp. odpustenie poplatku za komunálny odpad sa poskytuje občanom, ktorí sa viac ako 90 dní zdržiavajú mimo územia mesta. Zľava pri dani za psa sa poskytuje občanom - držiteľom preukazu fyzickej osoby s ŤZP, resp. ŤZP/S, osamelo žijúcim starobným dôchodcom, majiteľom vodiaceho psa či psa Policajného zboru.       

„Neplatičom zasielame upomienky, zverejňujeme ich na stránke mesta a v krajnom prípade ich vymáhame cez exekútora. Chcel by som však apelovať na všetkých, aby dane radšej zaplatili, lebo ak je to cez exekútora, je to nepríjemné pre všetkých a predraží sa to o náklady a odmenu exekútora, takže je to zbytočná komplikácia,“ pripomenul Martaus.       

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.06.2016
Päť detských ihrísk obohatia knižné búdky
Na detských ihriskách v Považskej Bystrici pribudne päť knižných búdok. Vyrobiť ich nechá Združenie lokálpatriotov vďaka grantu Nadácie Poštovej banky prostredníctvom projektu Nápad pre tri generácie.
viac
11.09.2018
Za zbúranie starej a výstavbu novej lávky zaplatí Považská Bystrica 250-tis.eur
Považská Bystrica začne s búraním betónovej lávky pre peších ponad cestnú komunikáciu na sídlisku Rozkvet na budúci týždeň. Demontáž lávky a výstavba novej budú mesto stáť asi 250-tis. eur, práce bude samospráva financovať z vlastného rozpočtu.
viac
10.11.2018
Dve najlepšie župné stredné školy v systéme duálneho vzdelávania hodnotili prvú
Najviac žiakov má v systéme duálneho vzdelávania v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) zapojených Stredná odborná škola strojnícka v Považskej Bystrici. S počtom 217 dualistov je škola druhou najlepšou v rámci celého Slovenska.
viac
27.12.2018
Radnica pripravila dvoje osláv Silvestra - pre deti i dospelých
Po pozitívnych ohlasoch z minulého roka pripravila považskobystrická samospráva aj tento rok dvoje silvestrovských osláv. Popoludňajší Detský Silvester na ľade je určený najmä deťom, večerná rozlúčka so starým rokom odštartuje pred radnicou o 21.00 hodine.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.17 %