Sobota 17.11.2018
Dnes má meniny 
Klaudia
4°C Bratislava
12.03.2018 10:24

Poslanci schválili etický kódex,má prispieť k zvýšeniu transparentnosti


Ilustračná koláž


K vyššej transparentnosti v meste Fiľakovo v Lučeneckom okrese má prispieť nový etický kódex volených predstaviteľov samosprávy, ktorý schválili mestskí poslanci na svojom poslednom marcovom zasadnutí.


Podľa slov hovorkyne mesta Klaudie Kovácsovej fiľakovská samospráva je zatiaľ jedinou v širšom regióne, ktorá podobný dokument prijala. 

 "Etický kódex definuje základné etické princípy a štandardy správania, ktoré sú očakávané od voleného predstaviteľa pri plnení svojich povinností. Zároveň o týchto štandardoch informuje občanov," uviedla Kovácsová s tým, že kódex bude slúžiť aj na ľahšie rozhodovanie v komplikovaných a nejasných situáciách a pomôže pri predchádzaní konfliktov.       

S prijatím kódexu podľa jej slov úzko súvisí aj schválenie prílohy k všeobecne záväznému nariadeniu mesta z roku 2015 o metodike poskytovania dotácií z mestského rozpočtu. "Príloha predstavuje vyhlásenie člena zastupiteľstva alebo mestskej rady o dodržiavaní stanovených princípov pri odsúhlasovaní dotácií," dodala hovorkyňa, podľa ktorej ide predovšetkým o situácie, v ktorých sú poslanci alebo členovia rady či ich blízki rodinní príslušníci predstaviteľmi alebo členmi štatutárnych orgánov organizácií, ktoré sa uchádzajú o dotáciu z mestskej pokladnice.       

"V takomto prípade, aby sa predchádzalo konfliktu záujmov, sa stanovilo, že poslanec alebo člen rady musí pred hlasovaním opustiť miestnosť a nezúčastní sa na hlasovaní," vysvetlila Kovácsová. Tretím novým dokumentom zameraným na transparentnosť samosprávy je kódex pre zamestnancov mesta. Ten schválil ešte pred zasadnutím poslancov primátor Fiľakova Attila Agócs v rámci svojich kompetencií.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.05.2016
Samospráva chce nedoplatky vymáhať efektívnejšie
Samospráva Fiľakova na juhu Lučeneckého okresu plánuje riešiť otázku nedoplatkov efektívnejšie než doteraz. Podľa predstaviteľov mesta ich mienia v niektorých prípadoch vymáhať bez exekútora a sami siahnu na príjmy dlžníkov.
viac
24.05.2016
Fiľakovo podáva projekt na zriadenie kompostárne
Zriadením kompostárne biologicky rozložiteľného odpadu chce samospráva Fiľakova tento rok zavŕšiť svoj zámer komplexne vyriešiť problematiku odpadového hospodárstva v meste.
viac
16.10.2018
Vranov nad Topľou obhájil pozíciu najtransparentnejšieho mesta
Stovka najväčších slovenských samospráv je opäť o čosi otvorenejšia. Za dva roky sa dokázala v priemere zlepšiť o šesť percentuálnych bodov, vyplýva to z aktuálneho rebríčka transparentnosti miest, ktorý zostavila mimovládna organizácia Transparency Iternational Slovensko (TIS).
viac
21.10.2018
Samospráva stúpla v rebríčku transparentnosti, zaviedla nové princípy
Odstránenie nedostatkov v transparentnosti, ktoré mestu Fiľakovo v okrese Lučenec v minulosti vo svojom hodnotení vytýkala Transparency International Slovensko, je dôvodom skoku samosprávy v aktuálnom rebríčku tejto organizácie s názvom Otvorená samospráva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.95 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.31 %