Utorok 25.06.2019
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
°C
15.04.2019 04:50

Poslanci Trnavského samosprávneho kraja schválili pôžičku vo výške 15 mil. €


Ilustračná snímka (tasr)


Pôžička je určená na opravu ciest II. a III. triedy a mostov, ktoré sú v najhoršom stave. Zastupiteľstvo tiež schválilo nových riaditeľov kultúrnych inštitúcii, ktorí vzišli z výberových konaní a dotácie z podporných schém pre úspešných uchádzačov.


„Vyrokovali sme s Ministerstvom financií výhodnú bezúročnú pôžičku vo výške 15 mil. € na obdobie 10 rokov. Jednorázovo nám to pomôže, v najbližších 3 rokoch, opraviť cesty a mosty, ktoré sú v najhoršom stave. Nejde však o systémové riešenie stavu cestnej infraštruktúry v regiónoch,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Dvanásť kultúrnych inštitúcii v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK má nové vedenie. Na základe výberových konaní poslanci dnes schválili nových riaditeľov, ktorí boli vybraní odbornou výberovou komisiou, aj s medzinárodnou účasťou. Trnavská župa tiež zaviedla nové systémové opatrenie - 5 ročné funkčné obdobie pre riaditeľov všetkých svojich inštitúcií, s jasne definovanou koncepciou rozvoja na toto obdobie. Týmto opatrením nastavujeme rovnaké pravidlá pre všetky rozpočtové aj príspevkové organizácie kraja.

„Som rád, že kultúrne inštitúcie majú nových riaditeľov, ktorí prešli transparentným a odborným výberovým konaním. Majú pred sebou 5-ročné funkčné obdobie s jasne definovanou koncepciou rozvoja. Je dôležité, že po uplynutí tohto obdobia budú riaditelia predkladať aj odpočet svojej práce,“ dodal J. Viskupič.

Poslanci tiež schválili pridelenie dotácií z podporných schém TTSK. Celkovo 750 tis. € sa rozdelí pre žiadateľov na projekty v oblasti kultúry, športu, v sociálnej oblasti a v ochrane zdravia. V porovnaní s rokom 2018 trnavská župa registruje zvýšený záujem o dotácie. Pre rok 2019 bolo prostredníctvom elektronického formulára podaných celkovo 1006 žiadostí, čo je medziročne nárast o 17%. Oprávnené subjekty podali žiadosti v hodnote skoro 3 mil. €. Pre tento kalendárny rok trnavská župa vyčlenila pre dotačné schémy celkovo 750 tis. €, čo je takmer o 180 tis. € viac, ako v predchádzajúcom roku.

Zastupiteľstvo schválilo aj výzvy na predkladanie žiadostí o dotáciu na podporu regionálneho rozvoja. Na účely všeobecne prospešných služieb a projektov, na podporu podnikania a zamestnanosti na území TTSK a zvyšovanie atraktivity územia a rozvoj cestovného ruchu v regiónoch trnavskej župy, si budú môcť miestne akčné skupiny (MAS), oblastné organizácie cestovného ruchu, či iné subjekty, ktoré pracujú v oblasti regionálneho rozvoja. Celkový objem finančných prostriedkov vyčlenených na poskytovanie dotácií predstavuje 500 000 €.

Autor: (ts-ttsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.05.2016
Obce Oravského podhradia pracujú na rozvoji regiónu
Cieľom desiatich obecných samospráv mikroregiónu Oravské podhradie na najbližšie roky je zabezpečiť rozvoj kultúry, športu a cestovného ruchu, skvalitniť a budovať infraštruktúru či podporiť podnikanie a prílev nových investícií.
viac
10.02.2017
Košice vyčlenili viac financií na rozvoj kultúry
V grantovej výzve na podporu rozvoja kultúry pre rok 2017 pripravilo mesto Košice vyššiu čiastku ako po minulé roky – celkovo 250 000 eur.
viac
12.04.2018
Hlavné mesto začína po zime opravovať prvé úseky ciest v Bratislave
Bajkalská a Dolnozemská sú prvé dva úseky, ktoré začína opravovať hlavné mesto. Z harmonogramu opráv na rok 2018 ide o dva najdlhšie úseky. Dolnozemskú v úseku od okružnej križovatky s Panónskou po odbočku na Kutlíkovu, a to všetky jazdné pruhy v oboch smeroch začalo mesto opravovať 3. apríla.
viac
06.06.2018
Na Trenčianskom hrade má byť nový vstup so samostatnou pokladňou
V rámci rekonštrukcie opevnenia sa práve v priestoroch južných hradieb vybuduje celkom nový vstup na hrad so samostatnou pokladňou. Návštevníkom sprístupní aj tie priestory hradu, do ktorých doteraz nahliadnuť nemohli.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.22 %