Piatok 24.05.2019
Dnes má meniny 
Ela
°C
15.05.2018 12:33

Pomník plukovníka S. Sekurisa znovuodhalia na novom dôstojnom mieste


Snímka zdroj: Mesto Brezno


Pomník majora Samuela Sekurisa, ktorý pôsobil od začiatku roka 1944 ako veliteľ oddielu delostreleckého pluku povstaleckej armády v Brezne a zohral významnú úlohu počas Slovenského národného povstania, bol pred očami verejnosti dlhé roky skrytý.


Nachádzal sa v areáli bývalých kasární, ktoré pred časom kúpil súkromný investor. Aby sa táto významná pamiatka na človeka, ktorý zahynul v koncentračnom tábore Mauthausen, zachovala, muselo zakročiť mesto. To našlo pre pomník dôstojný priestor na Ulici Československej armády v Brezne, kde bude prístupný všetkým občanom. Informuje o tom brezniansky magistrát na svojom webe.

Podľa primátora Tomáša Abela už dlhšie sa zaoberali otázkou, kde Sekurisov pomník po zmene vlastníka kasární premiestniť.       

"Keďže sme nenašli zhodu s investorom, ktorý predmetné pozemky pred niekoľkými rokmi kúpil, a už sme nechceli ďalej čakať, pretože pamätník je značne poškodený a ďalšie odkladanie by mohlo spôsobiť, že by bol úplne zničený, rozhodli sme sa prevziať iniciatívu a našli sme vhodné pozemky vo vlastníctve mesta, kde by mohol stáť," priblížil Abel s tým, že rozhodnutie napokon padlo na Ulicu Československej armády.       

"Umiestnenie pamätníka je na dlhú polemiku, kde áno, kde nie. Považujem toto nové miesto v širšom centre mesta za najlepšie možné, ktoré prichádzalo do úvahy. Keď bol pamätník v objekte kasární, nebol bežne prístupný občanom a návštevníkom. Teraz bude viac na očiach, a tak sa môžu kedykoľvek pristaviť a venovať tichú spomienku plukovníkovi in memoriam Samuelovi Sekurisovi, položiť kytičku kvetov či zapáliť sviečku," doplnil Vladimír Neupauer, predseda Rady klubu generála Goliana Brezno Zväzu vojakov SR.       

Po osadení pomníka na novom mieste samospráva plánuje zušľachtiť i jeho okolie a vybudovať nový prístupový chodník.       

"Pamätník bude znovuodhalený pri príležitosti osláv 80. výročia príchodu Hrubého delostreleckého pluku 101 do posádky Brezno z posádky Praha a 60. výročia príchodu 49. delostreleckého pluku do posádky Brezno z posádky Košice, ktoré si budeme pripomínať 25. mája v rámci Dní mesta Brezna. Predstaviteľom mesta patrí poďakovanie za vytvorenie priestoru na tieto oslavy a zabezpečenie osadenia pomníka na novom mieste," zdôraznil Neupauer.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.04.2016
Bez vybudovania cestných komunikácií je rozvoj regiónu nemysliteľný
V Michalovej sa 16. marca konal snem Regionálneho združenia miest a obcí Horehronia a Stredného Rudohoria. Na sneme sa zúčastnili primátor mesta Brezno a 24 starostov a starostiek okresu Brezno.
viac
13.02.2018
Nové kontajnerové stojiská majú zamknuté, legislatíva nepustí
Vlani sa breznianskej samospráve podarilo dokončiť desať uzamykateľných oplotených objektov určených na umiestnenie kontajnerov, ktoré majú zamedziť znečisťovaniu okolia asociálnymi živlami a prispieť k dôkladnejšej separácii domového odpadu. Na kľúče od nich si však obyvatelia musia ešte počkať.
viac
26.12.2018
Najvyššia vyhliadková veža bude stáť na Horehroní
Už čoskoro sa začnú prvé práce na stavbe najvyššej vyhliadkovej veže na Slovensku. Veža bude stáť na Horných Lazoch odkiaľ bude výhľad na všetky smery regiónu.
viac
15.04.2019
Morena, Morena, Morena...
Tradičné veľkonočné zvykoslovia odštartovali v nedeľu na breznianskom námestí. Spevom i tancom a následným hodením zapálenej Moreny do Hrona,sme sa v Brezne každoročne rozlúčili so zimou a privítali jar.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.22 %