Pondelok 19.11.2018
Dnes má meniny 
Alžbeta
3°C Bratislava
05.04.2018 10:28

Podtatranské múzeum v Poprade sa po troch rokoch opäť otvorilo verejnosti


Výrez plagátu


Podtatranské múzeum v Poprade je od 28. marca opäť otvorené verejnosti. Stalo sa tak po takmer troch rokoch komplexnej rekonštrukcie, ktorá priniesla múzeu nový vzhľad, moderný interiér i atraktívne expozície. Prešovský samosprávny kraj vyčlenil na celkovú obnovu 2,5 milióna eur.


Múzeum bolo pre rekonštrukciu zatvorené od marca 2015. Zriaďovateľ do celkovej obnovy objektu investoval v I. etape takmer 2,2 milióna eur a v II. etape v roku 2017 ďalších približne 215-tisíc eur. Na zabezpečenie nových expozícií poskytol samosprávny kraj finančné prostriedky v sume viac ako 112-tisíc eur, sumou 50-tisíc eur prispelo mesto Poprad.

„Úlohou samosprávneho kraja je zveľaďovať a udržiavať kultúrne pamiatky, ktoré má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Som rád, že PSK významne prispel aj k obnove Podtatranského múzea, ktoré má vyše 130-ročnú tradíciu a je historickou pamäťou tohto regiónu, v ktorom žijeme. Verím, že nové expozičné priestory, exponáty, ktoré doteraz neboli prezentované, zdigitalizované zbierkové predmety priblížia toto múzeum k moderným a návštevníkmi vyhľadávaným kultúrnym inštitúciám 21. storočia,“ uviedol na slávnostnom otvorení predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Podtatranské múzeum návštevníkom ponúkne dve nové stále expozície. Prvá - Poprad a okolie v zrkadle vekov, prezentuje históriu osídlenia podtatranského regiónu od neandertálca po súčasnosť. Jej technická i obsahová náročnosť si vyžiadala niekoľkomesačnú prípravu i inštaláciu.

„Expozícia svojím obsahom, štruktúrou, členením poskytne návštevníkovi podstatné informácie o spoločenskom, politickom, hospodárskom, duchovnom, kultúrnom živote a prírodnom prostredí mesta Poprad a okolia od praveku až po súčasnosť. Svojím obsahom, prezentovanými predmetmi korešponduje s tematickým zložením zbierkového fondu Podtatranského múzea v Poprade a predstaví už zdigitalizované zbierkové predmety,“ uviedla Magdaléna Bekessová, riaditeľka Podtatranského múzea.

Niektoré exponáty z fondu archeológie, numizmatiky, etnografie, histórie, umenia alebo knižnice múzea budú prezentované po prvýkrát, prípadne po dlhšom čase. Nebude chýbať neandertálec z Gánoviec, výdreva obetnej studne z Gánoviec z doby bronzovej, vzácne mince, medaily, odznaky, ninera – unikátny hudobný nástroj zo 17. storočia, zreštaurované historické knižničné dokumenty zo 16. storočia, zreštaurované umelecké diela, vrstevnicová reliéfna mapa Vysokých Tatier, propagačné predmety a tlačoviny z najvýznamnejších športových podujatí i množstvo fotografií.

Nová expozícia múzea, situovaná na druhom nadzemnom podlaží s plochou 346 m² predstaví návštevníkom viac takmer 600 kusov zbierkových predmetov. Na druhom nadzemnom podlaží, v novom výstavnom priestore (100 m²), súčasne sprístupní múzeum výstavu s názvom Múzeum otvorené..., ktorá priblíži doterajšie stavebné úpravy a obnovu budovy, sídla múzea na Vajanského ulici.

Súčasťou komplexnej rekonštrukcie budovy Podtatranského múzea v Poprade bola aj príprava expozičných priestorov na prezentáciu unikátneho archeologického nálezu – hrobky kniežaťa z Popradu-Matejoviec z konca 4. storočia n. l. Päť miestností na prvom nadzemnom podlaží a jedna v suteréne vyčlenených na novú expozíciu zatiaľ nesprístupnili. Realizácia a otvorenie stálej expozície hrobky si bude vyžadovať osobitnú pozornosť, združenie finančných prostriedkov a úzku spoluprácu viacerých odborných inštitúcií zo Slovenska aj zo zahraničia. Niekoľko originálnych predmetov hrobky, ktoré múzeu zapožičal Archeologický ústav SAV Nitra, budú môcť však návštevníci nájsť v rámci novej expozície Poprad a okolie v zrkadle vekov.

Obecné noviny č. 13-14/2018

Autor: Daša JELEŇOVÁ, hovorkyňa PSK


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.10.2016
Rok Juraja Turza vyvrcholí otvorením unikátnej expozície
Rok 2016 je v Žilinskom kraji vyhlásený Rokom Juraja Turza, uhorského palatína a významného rodáka z Lietavy. Pri príležitosti 400. výročia úmrtia najznámejšieho člena z rodu Turzovcov otvorí Považské múzeum v Žiline stálu expozíciu v Sobášnom paláci v Bytči venovanú Jurajovi Turzovi.
viac
09.11.2016
Hvezdáreň v Michalovciach po rekonštrukcii sprístupnili verejnosti
Hvezdáreň v Moussonovom dome v Michalovciach po komplexnej rekonštrukcii sprístupnili verejnosti, v parku tiež slávnostne otvorili astronomický areál.
viac
07.02.2017
Historickú zvonicu na Veľkom Bysterci čaká revitalizácia
Historickú zvonicu a jej blízke okolie na sídlisku Veľký Bysterec v Dolnom Kubíne čaká v blízkej budúcnosti revitalizácia. S myšlienkou obnovy sa na radnicu obrátili poslanci tamojšieho mestského zastupiteľstva, zástupcovia evanjelickej cirkvi aj obyvatelia.
viac
31.10.2018
Zámok bude počas novembra a decembra otvorený dlhšie
Bojnický zámok bude pre návštevníkov otvorený o hodinu dlhšie. Slovenské národné múzeum (SNM)- Múzeum Bojnice tak sprístupní svoje priestory návštevníkom už od 9.00 h, zmena sa týka novembra a decembra tohto roka, informovala jeho kultúrno-propagačná manažérka Petra Gordíková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.68 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.72 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.59 %