Sobota 16.02.2019
Dnes má meniny 
Ida, Liana
6°C Bratislava
05.04.2018 10:28

Podtatranské múzeum v Poprade sa po troch rokoch opäť otvorilo verejnosti


Výrez plagátu


Podtatranské múzeum v Poprade je od 28. marca opäť otvorené verejnosti. Stalo sa tak po takmer troch rokoch komplexnej rekonštrukcie, ktorá priniesla múzeu nový vzhľad, moderný interiér i atraktívne expozície. Prešovský samosprávny kraj vyčlenil na celkovú obnovu 2,5 milióna eur.


Múzeum bolo pre rekonštrukciu zatvorené od marca 2015. Zriaďovateľ do celkovej obnovy objektu investoval v I. etape takmer 2,2 milióna eur a v II. etape v roku 2017 ďalších približne 215-tisíc eur. Na zabezpečenie nových expozícií poskytol samosprávny kraj finančné prostriedky v sume viac ako 112-tisíc eur, sumou 50-tisíc eur prispelo mesto Poprad.

„Úlohou samosprávneho kraja je zveľaďovať a udržiavať kultúrne pamiatky, ktoré má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Som rád, že PSK významne prispel aj k obnove Podtatranského múzea, ktoré má vyše 130-ročnú tradíciu a je historickou pamäťou tohto regiónu, v ktorom žijeme. Verím, že nové expozičné priestory, exponáty, ktoré doteraz neboli prezentované, zdigitalizované zbierkové predmety priblížia toto múzeum k moderným a návštevníkmi vyhľadávaným kultúrnym inštitúciám 21. storočia,“ uviedol na slávnostnom otvorení predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Podtatranské múzeum návštevníkom ponúkne dve nové stále expozície. Prvá - Poprad a okolie v zrkadle vekov, prezentuje históriu osídlenia podtatranského regiónu od neandertálca po súčasnosť. Jej technická i obsahová náročnosť si vyžiadala niekoľkomesačnú prípravu i inštaláciu.

„Expozícia svojím obsahom, štruktúrou, členením poskytne návštevníkovi podstatné informácie o spoločenskom, politickom, hospodárskom, duchovnom, kultúrnom živote a prírodnom prostredí mesta Poprad a okolia od praveku až po súčasnosť. Svojím obsahom, prezentovanými predmetmi korešponduje s tematickým zložením zbierkového fondu Podtatranského múzea v Poprade a predstaví už zdigitalizované zbierkové predmety,“ uviedla Magdaléna Bekessová, riaditeľka Podtatranského múzea.

Niektoré exponáty z fondu archeológie, numizmatiky, etnografie, histórie, umenia alebo knižnice múzea budú prezentované po prvýkrát, prípadne po dlhšom čase. Nebude chýbať neandertálec z Gánoviec, výdreva obetnej studne z Gánoviec z doby bronzovej, vzácne mince, medaily, odznaky, ninera – unikátny hudobný nástroj zo 17. storočia, zreštaurované historické knižničné dokumenty zo 16. storočia, zreštaurované umelecké diela, vrstevnicová reliéfna mapa Vysokých Tatier, propagačné predmety a tlačoviny z najvýznamnejších športových podujatí i množstvo fotografií.

Nová expozícia múzea, situovaná na druhom nadzemnom podlaží s plochou 346 m² predstaví návštevníkom viac takmer 600 kusov zbierkových predmetov. Na druhom nadzemnom podlaží, v novom výstavnom priestore (100 m²), súčasne sprístupní múzeum výstavu s názvom Múzeum otvorené..., ktorá priblíži doterajšie stavebné úpravy a obnovu budovy, sídla múzea na Vajanského ulici.

Súčasťou komplexnej rekonštrukcie budovy Podtatranského múzea v Poprade bola aj príprava expozičných priestorov na prezentáciu unikátneho archeologického nálezu – hrobky kniežaťa z Popradu-Matejoviec z konca 4. storočia n. l. Päť miestností na prvom nadzemnom podlaží a jedna v suteréne vyčlenených na novú expozíciu zatiaľ nesprístupnili. Realizácia a otvorenie stálej expozície hrobky si bude vyžadovať osobitnú pozornosť, združenie finančných prostriedkov a úzku spoluprácu viacerých odborných inštitúcií zo Slovenska aj zo zahraničia. Niekoľko originálnych predmetov hrobky, ktoré múzeu zapožičal Archeologický ústav SAV Nitra, budú môcť však návštevníci nájsť v rámci novej expozície Poprad a okolie v zrkadle vekov.

Obecné noviny č. 13-14/2018

Autor: Daša JELEŇOVÁ, hovorkyňa PSK


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.11.2016
Hvezdáreň v Michalovciach po rekonštrukcii sprístupnili verejnosti
Hvezdáreň v Moussonovom dome v Michalovciach po komplexnej rekonštrukcii sprístupnili verejnosti, v parku tiež slávnostne otvorili astronomický areál.
viac
07.02.2017
Historickú zvonicu na Veľkom Bysterci čaká revitalizácia
Historickú zvonicu a jej blízke okolie na sídlisku Veľký Bysterec v Dolnom Kubíne čaká v blízkej budúcnosti revitalizácia. S myšlienkou obnovy sa na radnicu obrátili poslanci tamojšieho mestského zastupiteľstva, zástupcovia evanjelickej cirkvi aj obyvatelia.
viac
10.07.2018
Vyhliadkovú vežu nad Bojnicami už sprístupnili verejnosti
Novú turistickú atrakciu nad Bojnicami už sprístupnili verejnosti. Vyhliadkovú vežu, z ktorej je možné vidieť Prievidzu a Bojnice, investor otvoril v týchto dňoch. Zatiaľ funguje v skúšobnej prevádzke.
viac
08.12.2018
V Šamoríne otvorili klzisko pre verejnosť, školy ho môžu využiť bezplatne
V areáli X-Bionic v Šamoríne otvorili v sobotu klzisko pre verejnosť s klasickým ľadom, ktoré bude fungovať do vonkajšej teploty desať stupňov Celzia. Ide o 600 štvorcových metrov rozsiahlu ľadovú plochu pod holým nebom a školy ju budú môcť využívať bezplatne.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %