Pondelok 25.03.2019
Dnes má meniny 
Marián
°C
26.07.2018 10:49

Podroháčske slávnosti prinesú súťaž najlepších folkloristov Slovenska


Ilustračná snímka: Folklorfest


Súčasťou tohtoročných Podroháčskych folklórnych slávností, ktoré sa uskutočnia 3. až 5. augusta v Zuberci, bude i celoštátna súťaž s názvom Nositelia tradícií. Pred porotou i divákmi sa predstaví desiatka najlepších folklórnych skupín zo všetkých kútov Slovenska.


Súťaž je vrcholným podujatím svojho druhu na Slovensku. Je určená všetkým vekovým kategóriám, nie je tematicky zameraná a realizuje sa každé tri roky. "Nositelia tradícií, ktorí sa predstavia v Zuberci, prešli sitom regionálnych i krajských kôl súťaže. Pod Roháčmi sa tak budú prezentovať tie najvyspelejšie folklórne skupiny," informoval TASR riaditeľ Oravského kultúrneho strediska (OKS) v Dolnom Kubíne Miroslav Žabenský.       

V súťaži, ktorá sa začína 4. augusta o 14.00 h. v Kultúrnom dome v Zuberci, sa pred porotou i divákmi predstavia skupiny Šulekovo z Hlohovca, Jaročan z Jarka, Podžiaran z Papradna, Kýčer z Turej Lúky, Brezinky z Polomky, Bažalička z Plachtiniec-Príbeliec, Kriváň z Východnej, Raslavičan z Raslavíc, Jadlovec z Margecian a Dolina z Gemerskej Polomy.       

Vybraní folkloristi budú účinkovať aj v rámci programu slávností. "Sme radi a veríme, že desiatka vybratých skupín, spolu takmer 400 súťažiacich, po dva dni splynie v jednu súdržnú harmóniu spolu s ďalšou tisíckou účinkujúcich festivalu," uviedol riaditeľ OKS.       

Dodal, že spojiť festival so súťažou je pokusom priniesť niečo nové a progresívne. "Zuberec a celá Studená dolina majú prírodných i ľudských krás stále na rozdávanie. Veríme, že tak ako ostatných očarila príroda, spätosť s ňou, blízky pokoj zuberského skanzenu, príjemná vrava z jarmoku ľudových remeselníkov či atmosféra amfiteátra, očarí všetkých tohtoročný pobyt pod Roháčmi," povedal.      

 Vyhlasovateľom celoštátnej súťaže je Národné osvetové centrum v Bratislave, organizátorom OKS v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s obcou Zuberec. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.05.2016
Staromestské slávnosti v Žiline opäť ponúknu pestrý program
Mesto Žilina pozýva na XXII. ročník Staromestských slávností, ktoré sa budú konať 26. - 28. mája.
viac
19.05.2017
Mesto Stará Turá oslávi 550. výročie oslobodenia od kráľovských poplatkov
Príďte si pripomenúť 550. výročie udelenia privilégia, ktoré obyvateľov Starej Turej navždy oslobodilo od všetkých kráľovských poplatkov.
viac
30.08.2017
Premiéru na Dňoch svätého Huberta bude mať Poľovnícke pasovanie
V kaštieli a priľahlom parku vo Svätom Antone sa bude konať cez blížiaci sa víkend 27. ročník celoslovenských poľovníckych slávností Dni svätého Huberta. Zúčastňujú sa na nich poľovníci zo všetkých kútov Slovenska, ale aj zahraničia.
viac
30.07.2018
Podroháčske folklórne slávnosti s viac ako tisíckou účinkujúcich
Oravské folklórne leto pokračuje v Zuberci a Oravskom Bielom Potoku 3. – 5. augusta 2018 sviatkom oravského folklóru – 43. Podroháčskymi folklórnymi slávnosťami.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.76 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %