Streda 20.09.2017
Dnes má meniny 
Ľuboslav, Ľuboslava
11.6°C Bratislava
07.09.2017 04:15

Plastové častice našli vo vode na pitie (aj na Slovensku)


Svetová produkcia plastov sa stala neúnosná.


Testy 132 zo 159 vzoriek domácností a hotelov piatich kontinentov potvrdili, že miniatúrne plastové častice (menšie ako mililiter) sa cez pitnú vodu dostávajú do ľudských tiel. Výskum mimovládnej organizácie Orb Media prezradil, že mikročastice sa našli aj v zdrojoch pitnej vody zo Slovenska.


Dosiaľ sa predpokladalo, že môžu preniknúť do ľudského tela cez potravinový reťazec. Vedci počítali s tým, že sa tak stane v oceánoch, kde nahromadené plasty konzumujú napríklad vršovky (nedávno sme o tom písali aj v Obecných novinách), ktoré sú súčasťou jedálnička ďalších morských organizmov, tie morských rýb a napokon človeka.

Orb Media našli mikročastice aj vo vode z vodovodu amerického Kongresu či reštaurácie Trump Grill v New Yorku. To znamená, že je vysoko pravdepodobný aj ich výskyt vo výrobkoch, pri ktorých sa spomínaná voda používa – v chlebe, polievkach, cestovinách atď.

Problémom ľudstva ostane odpovedať si na otázku, či je v súčasnosti vôbec možné zabrániť prenikaniu mikročastíc plastov do potravinového reťazca. Totiž aj keď by sa podarilo napríklad v EÚ (500 miliónov obyvateľov) zvládnuť budúci prienik plastov do pitnej vody, čo sa zdá byť utopická myšlienka, ale pripustime ju, problémy s plastmi v prípade troch miliárd čínskeho a indického obyvateľstva, ďalších dvoch miliárd z Brazílie, Argentíny, Afriky, menších ázijských štátov atď. budú sotva v najbližších desaťročiach riešiteľné.

Ľudstvo dosiaľ nebolo schopné účinne postupovať s dosiaľ 8,3 miliardami ton vyprodukovaných plastov, z ktorých dokázalo zrecyklovať sotva 9 percent. Pritom pri pokračovaní súčasného trendu výroby plastov sa predpokladá, že v roku 2050 sa vyrobí spolu 34 miliárd ton plastov.

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.01.2017
Slovensko je s triedením odpadov na začiatku dlhej cesty
„Ľudia musia pochopiť zmysel triedenia odpadov a začať sami od seba,“ hovorí riaditeľka pre komunikáciu a marketing v a.s. ENVI - PAK Silvia Nosálová.
viac
09.02.2017
Slovensko zúfalo málo recykluje komunálny odpad
Slovensko recykluje 14,9 percenta komunálnych odpadov, čo je podstatne menej ako Česko (29,7 %), Maďarsko (32,2 %) či Poľsko (42,5 %) nehovoriac o Slovinsku (54,1 %). Vyplýva to z najnovšej štatistiky Eurostatu (Štatistického úradu Európskych spoločenstiev) za rok 2015.
viac
18.03.2017
Európa nechce skládky odpadu (ani na Slovensku)
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) veľkou väčšinou hlasov odporučili 14. marca členským štátom EU zmeny v legislatíve, podľa ktorých by mali do roku 2030 zvýšiť podiel odpadu určeného na recykláciu zo súčasného priemeru 44 na 70 percent.
viac
01.08.2017
Ľudstvo sa s recykláciou plastov zatiaľ veľmi nevyznamenáva
Z dosiaľ vyrobených 8,3 miliardy ton plastov sa v súčasnosti používa ešte približne 2,5 miliardy. Zo zvyšných 5,3 miliardy ton sa však len 9 percent podarilo recyklovať, 12 percent skončilo v spaľovniach a až 79 percent na skládkach alebo inak znečisťuje životné prostredie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.10 %