Piatok 19.10.2018
Dnes má meniny 
Kristián
12°C Bratislava
12.05.2018 12:00

Pilotovi RAF Antonovi Vankovi odhalili v rodnej obci pamätník


Odhalenie pamätníka


Rodák z Lednických Rovní, vojnový pilot britského Kráľovského letectva (RAF) Anton Vanko má v rodnej obci pamätník. Slávnostne ho odhalili v pondelok (7. 5.).


Ako informoval príbuzný pilota a iniciátor myšlienky odhalenia pamätníka Karol Vanko, Kvetná nedeľa roku 1943 sa do kroniky piatich slovenských rodín zapísala veľkými písmenami. V tento deň piati kamaráti a kolegovia ukoristili na letisku v Trenčianskych Biskupiciach vojenské lietadlo slovenských vzdušných síl, aby ďaleko od svojho domova bojovali za slobodu vlastného i ostatných národov.       

Ich cieľom bola Veľká Británia, v ktorej plánovali vstúpiť do služieb britského Kráľovského letectva a bojovať za jej oslobodenie i ukončenie druhej svetovej vojny. Naplneniu sna však predchádzala strastiplná cesta zo Slovenska, cez Turecko a Orient až do ich cieľovej stanice.       

Jedným z týchto chlapcov bol aj v tom čase 25-ročný Anton Vanko, ktorý sa na britských ostrovoch stal pilotom 312. československej stíhacej perute RAF. Vo farbách britského Kráľovského letectva lietal na lietadle Spitfire niečo vyše roka. Tragicky zahynul 8. decembra 1944 za zlých poveternostných podmienok počas štartu operačného letu. V tom čase mal iba 26 rokov.      

 

"Tento rok je to presne 100 rokov, kedy sa v Lednických Rovniach narodil môj prastrýko Anton Vanko. Motívom postavenia pamätníka bol jeho spôsob odchodu zo Slovenska do RAFu, ťažký prechod Antona cez Orient, Palestínu, Sýriu, Egypt do Veľkej Británie," objasnil Karol Vanko s tým, že odhaliť pamätník lednickorovnianskemu rodákovi chceli už pred desiatimi rokmi, neúspešne.       

Štátny tajomník Ministerstva obrany SR Marián Saloň v odhalení pamätníka vidí nielen spôsob, akým sa dajú oživiť historické spomienky a vzkriesiť príbehy hrdinov druhej svetovej vojny, ale i možnosť odkazu dnešnej generácii, aby mier nepovažovala za prirodzenú súčasť svojho života.       

"Dnes žijeme v období, kedy si myslíme, že mier je samozrejmosťou. Sledovaním diania v okolitom svete však môžeme vnímať, že mier je skôr vzácnosť, a to aj vzhľadom na nový fenomén, ktorým sú teroristické útoky či lokálne boje. Práve preto si musíme vážiť našich predkov – ľudí, ktorí bojovali, aby sme my mohli žiť v pokoji a užívať si mier," priblížil štátny tajomník.       

Na slávnostnom odhalení pamätníka sa zúčastnil aj veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Andrew Garth. "Príspevok československých letcov významne pomohol v kritických okamihoch vojny, vrátane bitky o Britániu. Odvážni muži a ženy si nevybrali vlastnú záchranu, vybrali si čeliť nebezpečenstvu, vybrali si boj. Vďaka nim si dnes môžeme užívať slobodu a mier. Britský ľud im bude navždy vďačný," vzdal poklonu slovenským letcom v RAFe britský veľvyslanec.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.08.2016
Anton Marcinčin: Obce a okresy si zaslúžia kvalitný regionálny rozvoj
Anton Marcinčin, ekonóm a niekdajší poradca ministra financií P. Kažimíra je splnomocnencom vlády pre podporu najmenej rozvinutých okresov. Jeho ambíciou je spojiť regionálne vízie na báze priorít a konkrétnych partnerov tak, aby spoluprácou podporovali miestny rozvoj. Aké sú cesty k tomuto cieľu?
viac
23.05.2017
Mesto vyhlásilo súťaž návrhov na pamätník Bjørnsonovi
Mesto Košice chce v Mestskom parku umiestniť sochu nórskeho spisovateľa a publicistu Bjørnstjerna Bjørnsona (1832-1910), oceneného Nobelovou cenou za literatúru. Na výber vhodného návrhu vyhlásilo verejnú súťaž.
viac
02.03.2018
Spomienkové stretnutie k 73. výročiu oslobodenia obce Senohrad a Oremovho Lazu
Hold rumunským vojakom, ktorí padli pri oslobodzovaní Slovenska, vzdal aj minister obrany Peter Gajdoš.
viac
10.07.2018
Legendárnemu Ladislavovi Chudíkovi osadili na Hájnom grúni pamätník
Slovenskú hereckú legendu Ladislava Chudíka pripomína pamätník, ktorý na jeho pamiatku osadili Lesy SR, š.p. v spolupráci s obcou Hronec v prostredí Hájneho grúňa. Toto miesto, ktoré bolo jeho obľúbeným, leží vysoko nad umelcovou rodnou obcou Hronec.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.08 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.68 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.25 %