Štvrtok 27.06.2019
Dnes má meniny 
Ladislav, Ladislava
°C
04.01.2019 12:05

Peter Pellegrini: Na zavedenie povinnej vojenskej služby treba široký konsenzus


Predseda vlády SR Peter Pellegrini počas tlačovej konferencie na ministerstve financií SR. FOTO TASR - Martin Baumann


Ak sa má zaviesť povinná vojenská služba, je potrebná celospoločenská dohoda. Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) to povedal v stredu v reakcii na ministra obrany Petra Gajdoša (SNS), ktorý pripustil celospoločenskú diskusiu o tejto téme.


Slovensko by podľa premiéra mohlo mať problém v prípade vážnej krízovej situácie.       

"To je tak vážne rozhodnutie, že by malo byť sprevádzané veľkou diskusiou a širokým spoločenským konsenzom. Aby to nebolo riešenie, ktoré potom nasledujúca vláda, ktorá bude mať úplne iný názor, zruší," uviedol. Ak sa má povinná vojenčina zaviesť, musí to byť podľa neho výsledkom celospoločenskej dohody a zhody.       

Premiér ozrejmil, že v súčasnosti je na Slovensku niekoľko generácií, ktoré základnú vojenskú prípravu neabsolvovali. "V prípade potreby je tu problém, či by bola ochotná mladá generácia nejakým spôsobom sa zúčastniť na akciách alebo aktivitách na obranu SR," tvrdí. Ak by aj prejavila ochotu, je podľa neho otázne, či by toho bola schopná.       

Šéf rezortu financií Peter Kažimír (Smer-SD) si myslí, že prípadné zavedenie povinnej vojenčiny bude zodpovedať vývoju bezpečnostnej situácie v Európe a vo svete. Čo sa týka povolania profesionálneho vojaka, Kažimír tvrdí, že rozpočet rezortu obrany ponúka priestor na vytvorenie vhodných podmienok na zatraktívnenie vojenského povolania.       

Minister Gajdoš pre TASR pripustil zavedenie povinnej vojenskej služby, ak by v budúcnosti vznikla potreba doplniť ozbrojené sily SR a bolo by to nevyhnutné z hľadiska obrany krajiny. Vyžadovalo by si to však podľa neho celospoločenskú diskusiu a nemalé investície do zabezpečenia infraštruktúry.

Opozičné strany SaS a OĽaNO diskusiu o povinnej vojenskej službe odmietajú.       

 

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.05.2016
Petržalská samospráva pripravila mapu sociálnych služieb
Analýza poskytovateľov sociálnych služieb poslúži aj pri tvorbe stratégie ich rozvoja v mestskej časti.
viac
23.06.2017
Božena Kováčová: Pripravuje sa nový zákon. My budeme aktívni
Sociálna sekcia Rady ZMOS rokovala koncom mája v Janovej Lehote. Kľúčovou témou bola príprava novely zákona o sociálnych službách, ktorej znenie je pre mestá a obce v nadchádzajúcom období mimoriadne dôležité.
viac
14.12.2017
Cestovné poriadky MHD v Košiciach súčasťou Máp Google
Dopravný podnik mesta Košice v spolupráci so spoločnosťou Google spustili v Košiciach funkciu Verejná doprava na Mapách Google. Odteraz si obyvatelia a návštevníci môžu vyhľadať najvhodnejšie spojenie prostredníctvom mestskej hromadnej dopravy priamo v mobilných zariadeniach či cez počítač.
viac
05.04.2018
Komunitné plánovanie – povinnosť, či príležitosť pre samosprávu?
V Bratislave sa koncom januára uskutočnila konferencia, ktorej usporiadateľom bola SOCIA – Nadácia na podporu sociálnych zmien. Téma bola pre samosprávu nanajvýš aktuálna: komunitné plánovanie sociálnych služieb. V sérii troch článkov vám ponúkneme názory odborníkov, ako aj príklady dobrej praxe.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
76.96 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.76 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.28 %