Štvrtok 23.05.2019
Dnes má meniny 
Želmíra
°C
23.05.2018 11:30

P. Pellegrini: Musíme skončiť s nezmyselne komplikovaným verejným obstarávaním


Peter Pellegrini, predseda vlády SR počas príhovoru na 29. sneme ZMOS. Snímka ON.


Limity pre zjednodušené formy verejného obstarávanie (VO) sa razantne zvýšia. Avizoval to predseda vlády SR Peter Pellegrini v príhovore k účastníkom 29. snemu Združenie miest a obcí (ZMOS) v Bratislave.


Napríklad pri obstarávaniach tovaru bežne dostupného na trhu to má byť zvýšenie z 15 000 eur až na 70 000 eur, pri nákupe potravín pre školské jedálne či zariadenia pre seniorov to bude limit až 221-tis. eur, pri tendroch na stavebné práce avizoval premiér limit 180.000 eur, do ktorého budú platiť zjednodušené formy verejných súťaží. „Nech sa už skončí to, že keď potrebujete niečo urýchlene riešiť, v dôsledku komplikovaného verejného obstarávania s tým môžete začať po roku a pol," uviedol pred primátormi a starostami, ktorí zastupovali mestá a obce, členov ZMOS.       

Podľa svojich slov plne podporuje aktivity predsedu ÚVO Miroslava Hliváka a tendenciu razantných zmien v zákone o verejnom obstarávaní. "Nech sú tie zmeny aj také, že sa možno nebudú páčiť tretiemu sektoru," povedal Pellegrini. "No nie je možné, aby zo starostov a primátorov niekto robil ľudí, ktorí sú dopredu podozrievaní z nekorektného hospodárenia s verejnými zdrojmi," zdôraznil premiér zároveň s otázkou, prečo by mali mať starostovia a primátori na Slovensku limity, pre ktoré sa ani "nemôžu pohnúť z miesta". Zmeny majú naopak podporiť úsilie zamestnávať miestne firmy i nákup regionálnych potravín.       

Pellegrini v prejave takisto avizoval razantné zmeny aj v prípade zákona o slobodnom prístupe k informáciám. "Nemôže byť predsa 211-tka používaná na šikanu samospráv, tak ako sa to deje často v súčasnosti, to sa musí skončiť," zdôraznil Pellegrini.       

Vyzdvihol i úsilie samospráv implementovať do života svojich obcí a miest smart riešenia. V tejto súvislosti požiadal starostov a primátorov, aby dovolili telekomunikačným operátorom zakopať čo najviac optických káblov. Poukázal, že SR má možnosť stať sa európskym lídrom v zavádzaní najmodernejších sietí. "Takže prosím, aj keď je to určitý dočasný diskomfort, vyjdite im v ústrety a pomôžte zaviesť novú digitálnu infraštruktúru budúcnosti," povedal.       

(Vystúpenie v plnom znení  bude publikované v Obecných novinách č. 23-24/2018 - poz. red. ON)

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.04.2018
Rada ZMOS sa zišla na svojom 17. rokovaní
Program zasadnutia, ktoré sa uskutočnilo 10. a 11. apríla, sa sústredil na prípravu májového snemu, aktuálnu legislatívu a ekonomické témy. Rokovanie otvoril predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora. Okrem obligatórnych bodov Rada ZMOS prerokovala 11 materiálov.
viac
17.05.2018
ZMOS podporuje modernizáciu a zodpovedné rozhodnutia
Takmer 800 starostov a primátorov sa zíde na rokovaní v poradí 29. snemu Združenia miest a obcí Slovenska. Dvojdňové rokovanie najvyššieho orgánu ZMOS sa uskutoční aj za účasti ústavných činiteľov, poslancov parlamentu, členov vlády a ďalších hostí.
viac
24.05.2018
Princípy komunálnej reformy musia vzísť zo širokej diskusie a vzájomnej zhody
Vystúpenie podpredsedu ZMOS a predsedu Komory miest Rady ZMOS Štefana Bieľaka na 29. sneme Združenia miest a obcí Slovenska.
viac
24.05.2018
Priority 29. snemu ZMOS
Bratislava – 25. mája 2018 – V poradí 29. snem Združenia miest a obcí Slovenska sa uskutočnil v dňoch 23. a 24. mája 2018 v Bratislave. Delegáti v jeho závere schválili priority pre nadchádzajúce obdobie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.22 %