Štvrtok 25.04.2024
Dnes má meniny 
Marek
°C
31.10.2018 06:30

OTS: Začína sa celonárodná nominácia na najväčšiu osobnosť Slovenska


Ilustračná snímka


Projekt RTVS Najväčší Slovák sa začína vo štvrtok 1. novembra prvou fázou. Verejnosť môže do 20. decembra prostredníctvom SMS nominovať osobnosti histórie či súčasnosti, o ktorých si myslí, že boli alebo sú velikánmi svojej doby.


RTVS pri tejto príležitosti zverejnila na svojom webe štatút SMS hlasovania. Po dohode a porade s BBC do štatútu zahrnula podmienku, že v rámci hlasovania nebude možné nominovať osobu, ktorá bola právoplatne odsúdená za vojnové zločiny, zločiny voči ľudskosti, vraždu alebo vlastizradu a nebola rehabilitovaná. „Po diskusii, ktorá sa rozpútala okolo jednej konkrétnej upútavky, sme nadobudli presvedčenie, že začalo dochádzať k odklonu od podstaty projektu, ktorým je slobodná diskusia o celej našej histórii a aj o kontroverzných osobách s ňou spojených. Nastavili sme preto pravidlá ešte pred spustením samotného hlasovania, aby sa už počas nominačnej fázy predišlo akýmkoľvek nezrovnalostiam a nedorozumeniam,“ poznamenal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník s tým, že hoci Jozef Tiso nebude súčasťou hlasovania, neznamená to, že RTVS nebude naďalej podporovať vyváženú, slobodnú a polemickú diskusiu aj o období prvého Slovenského štátu a jej predstaviteľoch. „Naďalej platí to, čo sme avizovali, že chceme priniesť odbornú a racionálnu debatu o našej histórii do hlavného vysielacieho času,“ avizoval Jaroslav Rezník.       

Takéto nastavenie podmienok nie je ničím výnimočným, existovali aj v iných krajinách, do ktorých BBC predalo svoj licencovaný formát. V Nemecku napríklad pravidlá vylúčili zo súťaže nacistov. „Na Slovensku žili a žijú stovky zaujímavých ľudí, o ktorých by sme sa mali začať rozprávať a mrzelo by ma, keby to osoba Jozefa Tisa prekryla. Neznamená to však, že vyradením z projektu Najväčší Slovák by sa mal vyradiť aj z kvalifikovanej a odbornej verejnej debaty o jeho osobe,“ poznamenal producent Peter Núňez.       

Účastníkom hlasovania v nominačnej fáze sa stáva každý, kto pošle na číslo 9977 SMS správu v tvare Meno(medzera)Priezvisko nominovanej osobnosti. V jednej SMS správe možno nominovať iba jednu osobnosť.       

Zo všetkých mien sa vytvorí poradie podľa počtu získaných hlasov, z ktorých prvých sto predstaví RTVS počas nominačného večera začiatkom budúceho roka na Jednotke. Finálnu desiatku sa diváci dozvedia v abecednom poradí a v tej chvíli projekt Najväčší Slovák vstúpi do svojej druhej – hlasovacej fázy.      

 Budúcoročnú hlasovaciu fázu bude sprevádzať desiatka večerov. Jednotka ich uvedie od 20. februára do 24. apríla 2019. Večery bude venované jednej osobnosti z top desiatky. Každá z nich bude mať svojho obhajcu z radov verejne známych ľudí z rôznych oblastí. Tvrdenia obhajcov budú počas večera dokreslovať dokumentárne zábery, tie potom buď potvrdí alebo vyvráti odborný garant a nasledovať bude odborná moderovaná diskusia.       

Najväčším Slovákom sa stane osobnosť s najväčším počtom SMS hlasov počas druhej hlasovacej fázy. Jej meno sa verejnosť dozvie počas druhého galavečera 1. mája 2019 na Jednotke.       

Najväčší Slovák je licencovaným formátom BBC. Vo Veľkej Británii ho pod názvom „The Great Britons“ spustila začiatkom roka 2002. Víťazom ankety sa stal Winston Churchill.       

Kontakt: Erika Rusnáková, hovorkyňa RTVS

Autor: (TASR-OTS)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.06.2016
Verejnosť rozhodne o podpore komunitných projektov sms hlasovaním
Z dovedna 18 menších projektov na zveľadenie komunitného života v Partizánskom budú môcť Partizánčania vybrať sms hlasovaním tie, ktoré samospráva mesta podporí dotáciou zo svojho rozpočtu.
viac
03.01.2019
Finálna desiatka Najväčšieho Slováka je známa. Je v nej až jedenásť mien
Jedna Slovenka, osem Slovákov a jedna dvojica – takto vyzerá desiatka najpopulárnejších osobností celonárodnej ankety Najväčší Slovák. Meno víťaza – najväčšej slovenskej osobnosti sa diváci dozvedia 1. mája naživo počas slávnostného galavečera na Jednotke.
viac
06.04.2019
Projekt, ktorý spája 3 významné hrady
Tri kľúče pre Katarínu je projekt určený najmä rodinám s deťmi, ktorých láka objavovanie tajuplnej histórie a pokladov. Zámerom je hravým spôsobom oživiť spoločnú históriu troch významných hradov – Čachtického, Beckovkého a Plaveckého.
viac
16.01.2024
Humenné kedysi a dnes: Unikátna mapa odhalí históriu a súčasnosť našej domoviny
Humenné sú mestom s bohatou históriou, ktorá siaha stovky rokov do minulosti. Pripravovaná novinka, porovnávacia mapa súčasného a historického Humenného a jeho okolia, vytvára jedinečnú príležitosť vidieť, ako sa územie zmenilo v priebehu času.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.02 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.17 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.81 %