Nedeľa 21.10.2018
Dnes má meniny 
Uršuľa
10°C Bratislava
27.10.2017 09:02

Opatrenia hlavného mesta pred blížiacimi sa sviatkami


Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal pri kladení venca na cintoríne v Slávičom údolí. Snímka: (Marek VELČEK).


Z dôvodu zvýšeného náporu ľudí na cintorínoch, v období od 28. 10. do 5. 11., hlavné mesto spolu so svojimi mestskými organizáciami prijalo opatrenia s cieľom zabezpečiť pokojný a bezpečný priebeh Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých.


Hlavné mesto zároveň zlepšilo viaceré služby poskytované pre návštevníkov mestských cintorínov.

„Očakávame, že počas najbližších dní sipríde uctiť svojich blízkych od 200 000 do 500 000 ľudí. Zvyšujeme výkon hliadok mestskej polície, posilňujeme spoje verejnej dopravy a robíme viaceré opatrenia na cintorínoch tak, aby sme sviatky zvládli v pokoji a bez problémov,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

O mestské cintoríny sa hlavné mesto prostredníctvom organizácie Marianum – Pohrebníctva mesta Bratislavy stará celoročne. Tento rok sa otváral nový dom smútku v Prievozev mestskej časti Ružinov, na cintoríne v Slávičom údolí sa opravila1/3 cintorínskych komunikácií. Inštalovalo sa 25 nových studničiek na napĺňanie úžitkovej vody, osadilo sa 50 nových lavičiek a počas celého roka sa realizovali bezpečnostné orezy drevín. V bratislavskom krematóriusa začalo s opravou chodníka, oblúkového schodiska, urobí sa aj výmena starého vonkajšieho osvetlenia a jeho rozšírenie na doposiaľ neosvetlené komunikácie.

„Počas sviatkov sme predĺžili otváracie hodiny cintorínov a to od 7. do 20. hodiny a zabezpečili sme zvýšenú protipožiarnu pohotovosť v podobe protipožiarnych hliadok. Ďalší dôraz kladieme na čistotu. To znamená, že vo zvýšenej miere v tomto období budeme čistiť cintoríny a odvážať odpad. Kontajnery na odpad budú rozmiestnené tak, aby boli dostupné čo najväčšiemu počtu návštevníkov,“ vymenoval riaditeľ Marianum Radoslav Vavruš. Ďalším opatrenímje zvýšená informovanosť na cintorínoch. Vo vstupnej časti cintorínov sú umiestnené orientačné tabule, na ktorých sú vyznačené jednotlivé sektory a na každom z cintorínov bude k dispozícií správca, na ktorého je možné sa v prípade potreby obrátiť.

Zdravotne ťažko postihnutí a imobilní občania sa budú môcť po cintorínoch presúvať aj automobilom v čase od 7. do 9. hodiny. Na presun budú môcť počas celého dňa využiť aj elektromobily, ktoré sú po vlaňajšom testovaní v dennej prevádzke. Zapožičať si ich ľudia môžu v Slávičom údolí, v bratislavskom krematóriu a na cintoríne Vrakuňa.

Na bezpečnosť a ochranu návštevníkov počas sviatkov bude dohliadať mestská polícia v spolupráci s policajným zborom. Od 27. októbra 2017 do 5. novembra 2017 bude 140 mestských policajtov vykonávať zvýšený výkon služby v okolí bratislavských cintorínov. Dohliadať budú aj na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Keďže na parkoviská pred cintorínmi bude zvýšený nápor, odporúčame návštevníkom cintorínov, aby využili na prepravu mestskú hromadnú dopravu. Mestská polícia zároveň upozorňuje návštevníkov, aby si dávali pozor na osobné veci a nenechávali ich voľne položené, či už pri hroboch alebo v parkujúcich vozidlách.

Počas dušičiek bude posilnená aj mestská hromadná doprava smerujúca k najväčším bratislavským cintorínom. DPB, a.s. vypraví posilové spoje MHD už počas víkendu 28. a 29. októbra 2017 (sobota, nedeľa) a 1. novembra 2017 (streda – sviatok). Počas 30. a 31. októbra 2017 (pondelok, utorok), kedy sú jesenné školské prázdniny, bude prevádzka MHD v štandardnom režime - pracovný deň.

Premávka liniek MHD bude 28. a 29. októbra 2017 a 1. novembra 2017 upravená nasledovne:

CINTORÍN SLÁVIČIE ÚDOLIE: posilová autobusová doprava linkou č. 39

MARTINSKÝ CINTORÍN: posilová autobusová doprava linkou č. 39

KREMATÓRIUM: posilová autobusová doprava linkou č. X38

CINTORÍN VRAKUŇA:posilová trolejbusová doprava linkou č. X71

CINTORÍN PETRŽALKA: posilová autobusová doprava linkou č. 80

ONDREJSKÝ CINTORÍN: dostupný linkami č.202, 205 a 212

CINTORÍN LAMAČ: posilová autobusová doprava linkou č. X38

 

Praktické informácie pre návštevníkov cintorínov:

Otváracie hodiny cintorínov sú v dňoch od 28. októbra do 8. novembra od 7. do 20. hodiny.

Kontajnery na odpad sú rozmiestnené tak, aby boli dostupné čo najväčšiemu počtu návštevníkov cintorínov a v čase sviatkov budú odvážané v skorých ranných hodinách (už od 04:00 hod., maximálne však do 09:00 v záujme bezpečnosti a plynulosti pohybu návštevníkov). Prosíme návštevníkov, aby odpad vhadzovali do určených kontajnerov, aby sa nevytvárali čierne skládky.

Na cintorínoch platí zákaz vstupu so zvieraťom, zákaz vstupu na pohrebisko osobám pod vplyvom omamných látok a na bicykli či inom športovom náradí.

Pre tých, ktorí si nechali zakúpenie sviečok, kahancov, vencov a kvetov na poslednú chvíľu, budú pred cintorínmi Vrakuňa, Martinským cintorínom, Slávičie údolie a predbratislavským krematóriom rozmiestnené stánky a predajné miesta. MARIANUM vykonáva kontroly predaja kvetinovej výzdoby, avšak odporúčame návštevníkom, aby pri každej kúpe požadovali potvrdenie o platbe z registračnej pokladne.

Počas nakladania s ohňom pri zapaľovaní sviečok a kahancov je potrebné postupovať maximálne opatrne a obozretne. V prípade vzniku menšieho požiaru sú k dispozícii pri centrálnych krížoch piesok a lopata. Na väčších cintorínoch aj práškový hasiaci prístroj. V prípade väčšieho požiaru odporúčame kontaktovať priamo operačné stredisko Hasičského a záchranného útvaru hlavného mesta SR Bratislavy prostredníctvom tel. čísla 150, alebo 112.

Organizácia MARIANUM – Pohrebníctvo mesta Bratislavy v čase sviatkov zabezpečí zvýšenú protipožiarnu pohotovosť v podobe protipožiarnych hliadok, ktoré budú zabezpečovať kontrolu a hasenie aj v čase od 20. hod. do 5. hod. ráno v krematóriu, na ostatných cintorínoch do 21. hodiny.

Autor: (hmb)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.01.2017
Petržalka prijíma opatrenia v súvislosti s potvrdením vtáčej chrípky v Dúbravke
Na základe nariadenia Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Bratislava – mesto prijíma aj Petržalka opatrenia v súvislosti so zistením vtáčej chrípky na území mestskej časti Dúbravka. Petržalka spadá do pásma dohľadu, čo je vzdialenosť do 10 km od ohniska nákazy.
viac
16.10.2017
Mestá a obce sa pripravujú na dôstojnú Pamiatku zosnulých
Samosprávy sa pripravujú na Sviatok všetkých svätých a Pamiatku zosnulých. Tomu prispôsobujú správu cintorínov a ostatné pietne miesta.
viac
30.10.2017
Počas sviatkov slávnostne osvetlia Dóm sv. Alžbety
Nadchádzajúci Sviatok všetkých svätých a Pamiatku zosnulých si uctí mesto Košice slávnostným osvetlením mestskej dominanty – Dómu sv. Alžbety.
viac
24.12.2017
Bratislavský Silvester 2017 ponúkne aj diskotéku pod holým nebom
Bratislavčania a návštevníci hlavného mesta sa môžu na tešiť na odpočítavanie posledných sekúnd starého roka spojené so špičkovou svetelnou show v scenérii dunajského nábrežia. Centrálnou zónou silvestrovských osláv bude Námestie Ľ. Štúra a Hviezdoslavovo námestie v Starom Meste.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.23 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.66 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.12 %