Sobota 21.09.2019
Dnes má meniny 
Matúš
°C
24.06.2019 10:50

Oblasť zdravotníctva bude pod drobnohľadom európskych kontrolórov


Ilustračná snímka z rokovania v Minsku.


Kontrolóri zo Slovenska a Bieloruska sa zamerajú na kvalitu zdravotníctva a fungovanie zdravotníckych zariadení. V nasledujúcich rokoch vykonajú spoločné kontroly. Dohodli sa na tom predsedovia národných kontrolných inštitúcií K. Mitrík a L. Anfimov na spoločnom rokovaní v Minsku.


Fungovanie zdravotníckych zariadení, modernizácia nemocníc, ale aj kvalita služieb poskytovaných pacientom bude v nadchádzajúcich rokoch pod drobnohľadom kontrolórov. Spoločné kontroly vychádzajúce z medzinárodných štandardov chcú vykonať bieloruskí a slovenskí kontrolóri, pričom podľa predsedu NKÚ SR Karola Mitríka môže byť oblasť zdravotníctva tiež zaujímavým priestorom aktívnej spolupráce pre kontrolórov z celej vyšehradskej skupiny. “Vzájomné porovnávanie sa, hľadanie nedostatkov v nastavení systému, ale aj poukazovanie na príklady dobrej praxe môžu prispieť k lepšiemu, efektívnejšiemu fungovaniu kľúčového segmentu verejných politík, k zdravšiemu riadeniu zdravotníctva”, dodáva šéf slovenských kontrolórov K. Mitrík.

Nový rozmer spolupráce medzi slovenskou a bieloruskou národnou kontrolnou autoritou vychádza z minuloročnej paralelnej kontroly, ktorá bola zameraná na využívanie a nastavenie procesov elektronického kontraktačného systému (EKS). Obe kontrolné inštitúcie na základe záverov spoločnej akcie upozornili parlament a vládu na nedostatky, ktoré súvisia okrem iného s tým, že verejné obstarávanie realizované cez EKS ponúka len najnižšiu cenu, pričom požiadavky na kvalitu, účelnosť využitia verejných zdrojov v danom systéme absentujú. Spoločne identifikovaným rizikom je i otázka súvisiaca s nastavením pravidiel, ktoré generujú len jedného súťažiaceho. Podľa slovenských kontrolórov je tiež dôležité, aby prevádzka systému elektronickej kontraktácie bola v pôsobnosti Úradu pre verejne obstarávanie, ktorý je národnou autoritou, garantom odbornosti a transparentnosti v tomto procese.

Bieloruský a slovenský kontrolný úrad dnes spolupracujú i v oblasti rozvoja informačných systémov, ktoré otvárajú kontrolórsku agendu širšej verejnosti, pomáhajú tomu, aby práca kontrolórov bola čitateľná nielen pre odborníkov, ale aj pre laikov. Vďaka finančnej pomoci zo slovenského rezortu zahraničných veci prebiehajú bilaterálne pracovné rokovania, ktorých cieľom je priblížiť Bielorusom kontrolórsky informačný systém, ktorý používa NKÚ SR a realizoval ho z prostriedkov Európskej únie. Používanie moderných technológii zvyšuje pridanú hodnotu kontrolnej inštitúcie a vytvára priestor pre bezbariérové zdieľanie kontrolných zistení, výmenu dát, prostredníctvom ktorých je možné efektívne hodnotiť realizáciu kľúčových verejných politík či plnenie medzinárodných záväzkov zo strany národných vlád (Agenda 2030, EU 2020).

Autor: (ts-NKÚ)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.11.2016
Slovensko môže v novom období z nórskych fondov získať až 113 miliónov eur
Slovensko v pondelok (28. 11.) podpíše s Nórskom, Islandom a Lichtenštajnskom memorandá o porozumení pri implementácii Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho finančného mechanizmu, čím bude môcť čerpať z nórskych grantov finančné prostriedky aj v novom období.
viac
30.01.2018
Preveria sociálne zariadenia či efektivitu lesného a odpadového hospodárstva
Najvyšší kontrolný úrad SR plánuje v tomto roku uskutočniť 23 kontrolných akcií, vypracovať šesť predbežných štúdií a tri analytické správy, v rámci ktorých preverí celkovo 293 subjektov.
viac
01.11.2018
NKÚ: Organizácie regionálneho školstva musia byť pod väčším dohľadom
Metodicko-pedagogické centrum (MPC), Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM), Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV) a Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) musia byť pod väčším drobnohľadom ministerstva školstva.
viac
23.08.2019
Slovensko je dlhodobo na európskom chvoste pri podpore výskumu a vývoja
Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) opätovne upozorňuje, že oblasť výskumu a vývoja v SR je z hľadiska objemu finančných prostriedkov poddimenzovaná a výrazne zaostáva za priemerom EÚ.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.61 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %