Pondelok 18.03.2019
Dnes má meniny 
Eduard
°C
25.03.2018 09:27

Obec zásadne nesúhlasí s prejazdom kamiónovej dopravy


Ilustračná snímka


Obec Mníšek nad Popradom v staroľubovnianskom okrese zásadne nesúhlasí s prejazdom kamiónovej dopravy cez jej intravilán.


Starosta Peter Žemba pre TASR uviedol, že 700 metrový úsek cesty spolu s veľkým mostom, ktorý bol financovaný z eurofondov a sprevádzkovali ho pred viac ako dvoma rokmi, síce spĺňa podľa nových noriem parametre pre medzinárodnú dopravu, ďalšie cesty v okrese vrátane tej, ktorá vedie cez Mníšek nad Popradom, však zďaleka nie.       

"Ostatné cesty v okrese sú 60 rokov staré a jednoznačne nespĺňajú podmienky, aby tam mohli pustiť 40 tonové kolosy do Poľska a ďalej do celého sveta. To si nemôžeme dovoliť, pretože by išli cez dediny, ktoré nemajú chodníky, nemajú kvalitné osvetlenie. Tieto cesty sú určené pre osobnú dopravu, určite nie pre kamiónovú. To by bola obrovská zmena, keď tam teraz ide možno jeden kamión za tri hodiny a keď nám tak povediac cez obývačky pôjde nekončiaci sa zástup kamiónov," upozornil Žemba. Dodal, že toto nesystémové opatrenie by jednak ohrozilo bezpečnosť občanov, ale aj porušilo ich základné práva na pokojný život a ochranu majetku. Podľa neho sa už dávno mali postaviť koridory a obchádzky, keď bolo jasné, že nákladná doprava si bude vyžadovať jazdiť cez túto oblasť.       

Podľa rezortu dopravy o prejazde nákladnej dopravy cez obec Mníšek nad Popradom nie je rozhodnuté a v súčasnosti sa diskutuje o tejto možnosti s poľskou stranou. "Bez ďalších investícií a odstránení kritických miest na tejto ceste prvej triedy spájajúcej hraničný priechod Mníšek na Popradom nemožno otvoriť túto komunikáciu pre nákladné vozidlá nad 12 ton. Takisto je potrebné uzatvoriť tzv. rámcovú dohodu medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Poľskej republiky o dopravnom charaktere ciest a mostov prechádzajúcich cez spoločnú štátnu hranicu," uviedlo pre TASR v stanovisku oddelenie pre komunikáciu s médiami a verejnosťou ministerstva dopravy.       

Požiadavku o prejazd nákladnej dopravy cez obec Mníšek nad Popradom predložili Slovenskej správe ciest (SSC) hlavne prepravcovia z Poľskej republiky resp. z okresu Stará Ľubovňa. "Požiadali sme ich o spresnenie požiadaviek vzhľadom k tomu, že cez hraničný priechod Mníšek nad Popradom je v súčasnosti doprava obmedzená, a to len pre vozidlá do 7,5 tony," reagovala hovorkyňa SSC Lucia Karelová. SSC zaujme k požiadavke prepravcov stanovisko po predložení dokladov prepravcov a stanovísk obcí Hraničné a Mníšek nad Popradom.       

Podľa Žembu by však kladné stanovisko k tejto požiadavke zasiahlo celú oblasť, nielen tieto dve obce. Tvrdí, že pri takejto zmene využitia komunikácie je potrebné aj posúdenie vplyvov na životné prostredie. "Podľa mojich informácií je viac dopravcov, ktorí chcú prechádzať cez Mníšek nad Popradom ďalej na Starú Ľubovňu, ale najsilnejší sú traja, ktorí si myslia, že keď je tu most, tak treba cez neho jazdiť a oni ušetria náklady. Teraz musia chodiť až smerom ku Stropkovu, ale toto nie je náš problém, že nemajú kade jazdiť, to musí riešiť niekto iný," uzatvára starosta s tým, že je pripravený v prípade odsúhlasenia zmeny podať žalobu na príslušné súdy za vedomé zneužívanie verejných zdrojov, za porušovanie ľudských práv a slobôd i európskych smerníc.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
20.01.2016
Pešiu zónu v Prievidzi čaká veľká zmena: Autá vystriedajú cyklisti!
Poslanci na decembrovom mestskom zastupiteľstve schválili zmenu v organizácii dopravy v centre mesta. Motorové vozidlá nahradia cyklisti.
viac
19.07.2016
Jednorazové elektronické lístky predstaví cestujúcim špeciálny autobus
Cestujúci v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji (IDS BK) sa môžu v týchto dňoch oboznámiť s elektronickými jednorazovými cestovnými lístkami, ktoré by mali začať platiť od polovice leta, a novými označovačmi.
viac
08.09.2016
Župné cyklobusy môžete využiť posledných 18 dní
Už len 18 dní budú premávať jedinečné autobusy vybavené špeciálnymi cyklovozíkmi. Žilinská župa aj tento rok pripravila pre milovníkov cyklistiky úspešný koncept cyklobusov, ktoré toto leto prepravili od polovice júna do konca augusta už 933 cestujúcich s bicyklami.
viac
22.11.2017
V Žiari nad Hronom vybudujú 3,7 km dlhý cyklochodník
V Žiari nad Hronom vybudujú takmer 3,7 kilometra dlhý cyklochodník, ktorý prepojí mesto s priemyselným parkom. Centrálna diagonála, ako sa cyklochodník nazýva, má zvýšiť atraktivitu cyklodopravy v meste a podporiť zdravé dochádzanie miestnych ľudí do práce.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.80 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.89 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.31 %