Piatok 22.03.2019
Dnes má meniny 
Beňadik
°C
16.09.2016 10:56

Obec Stupné oslávila svoje 600. výročie


V obecnom amfiteátri neostalo jedno miesto voľné.


Slávnosti spojené s jarmokom otvorila tradičnou stupnianskou hymnou miestna spevácka skupina Žeravica.


Pri návšteve obce Stupné v okrese Považská Bystrica v druhú septembrovú nedeľu bolo na prvý pohľad zrejmé, že bežný život v obci ustúpil tradičným jarmočným zvykom. Ich súčasťou boli tento rok aj oslavy 600. výročia založenia obce. V obecnom amfiteátri neostalo jedno miesto voľné, účinkujúcim hudobníkom priala sviatočná atmosféra v hľadisku, divákom pravé letné počasie. Súčasťou slávnostného programu 14. ročníka hodového jarmoku v obci bolo okrem vystúpení folklórnych súborov aj tematické spracovanie dejín a histórie obce a jej kultúrnych a spoločenských tradícií. Slávnosti otvorila tradičnou stupnianskou hymnou miestna spevácka skupina Žeravica - Ve Stupném ja žijem, ve Stupném ja bývam, ktorej slová napísal člen skupiny Pavel Sečník a časom sa stala nielen hymnou speváckej skupiny, ale aj celej obce.

Za organizáciou jarmoku a obecných osláv stojí starosta obce Peter Krajčoviech v spolupráci s obecným zastupiteľstvom, Trenčianskym samosprávnym krajom a Považským osvetovým strediskom, ktoré je v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. V mene trenčianskeho župana Jaroslava Bašku sa prítomným na pódiu prihovoril krajský poslanec a zároveň primátor mesta Považská Bystrica Karol Janas. Starostovi obce symbolicky odovzdal šek na 1000 eur, ktorými župa slávnosti podporila zo svojho dotačného systému a zároveň ocenil skvelú atmosféru tradičného podujatia. Organizátorom poďakoval za ich prácu a bezchybnú spoluprácu obce, mesta aj samosprávneho kraja.

„Prostredníctvom stupnianskych hodov každoročne vzdávame úctu sedembolestnej Panne Márii. Obyvatelia obce sú známi tým, že okrem každodennej náročnej práce sa vedia aj zabávať. Svedčia o tom podujatia počas celého roka, na ktorých sa podieľajú najmä členovia DHZ, divadelného súboru a telovýchovnej jednoty,“ konštatoval starosta obce Peter Krajčoviech na margo bohatého spoločenského života v obci.

Autor: (vr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.09.2016
Okrúhle výročia obce Mojmírovce pripomenú trojdňové slávnosti
Trojdňovými slávnosťami si v Mojmírovciach pripomenú 860. výročie prvej písomnej zmienky o obci a zároveň 65. výročie začiatku výroby vína v miestnom poľnohospodárskom družstve.
viac
21.07.2017
Na Liptove postavia plť
Dedinka Lúčky známa liečivými kúpeľmi oslavuje 730 rokov od prvej písomnej zmienky. Pri tejto príležitosti obec pripravila od piatku do nedele zaujímavý program s názvom Lúčanské letné hry.
viac
14.04.2018
Obec si pripomína 735. výročie vzniku, chýba však prvá zmienka
Prvou dedinou v Hornádskej doline pod Tatrami je obec Vikartovce neďaleko Popradu. V tomto roku si tam pripomínajú 735. výročie vzniku, a to aj napriek tomu, že prvá písomná zmienka o Vikartovciach sa objavila až o približne 100 rokov neskôr.
viac
15.07.2018
Obec Lendak si pripomínala 730 rokov od svojho založenia
V obci Lendak v Kežmarskom okrese si počas víkendu pripomínali 730. výročie prvej písomnej zmienky. Podľa prednostu obecného úradu Michala Marhefku Dni obce Lendak používajú ako všeobecný názov, v obci však slávnosti nazývajú Juniáles.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.53 %