Sobota 16.02.2019
Dnes má meniny 
Ida, Liana
8°C Bratislava
06.05.2016 06:00

Obec chce postaviť dom smútku, ako jediná z okolia ho zatiaľ nemá


Pohľad na časť obce Belín. Snímka: (ocu).


Výstavba domu smútku je jedným z aktuálnych zámerov vedenia obce Belín v okrese Rimavská Sobota. Ako informoval starosta Ivan Očenáš ml., ich dedina je poslednou v okolí, ktorá takýto objekt zatiaľ nemá.


      „Pohrebné obrady sa konajú väčšinou v miestnej kaplnke a telá zosnulých sa do pohrebu uchovávajú v okolitých domoch smútku v Sútore, Pavlovciach alebo Rimavských Janovciach,“ priblížil starosta. Predpokladané náklady na výstavbu sú vo výške zhruba 113.000 eur a obec by ich chcela získať z eurofondov. „Projekt sme už podali a čakáme na výsledok,“ dodal.       

Belín má podľa jeho slov už hotovú aj projektovú dokumentáciu budúceho domu smútku. "Ešte nevieme, či nám projekt prejde, ale tieto veci už musíme riešiť vopred,“ povedal Antal, podľa ktorého bolo vypracovanie dokumentácie pre ich malú dedinu so zhruba 200 obyvateľmi určitou finančnou záťažou.

Aj chýbajúca kanalizácia a vodovod patria medzi veľké problémy obce . Podľa vyjadrenia starostu Ivana Očenáša ml. samospráva na tento účel nemá dostatok vlastných prostriedkov a pre obec ich veľkosti je navyše problém získať financie z grantov.       

„V malých dedinách sa peniaze na rozvojové aktivity zháňajú veľmi ťažko. Keď chceme napríklad vodovod a kanalizáciu riešiť cez eurofondy, tak ak sa aj objaví nejaká výzva, je určená pre obce nad 2000 obyvateľov,“ povedal starosta, podľa ktorého by v 21. storočí mali byť tieto inžinierske siete dostupné vo všetkých sídlach.       

Pre chýbajúci vodovod musia obyvatelia Belína ako zdroj vody využívať studne. Očenáš ale tvrdí, že jej nebýva vždy dostatok. „Časť dediny sa nachádza v dolinke, tam to ešte ujde. Druhá časť je však na kopci a tam býva s vodou problém,“ zakončil.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.08.2017
Posledná rozlúčka v dome smútku bude dôstojnejšia
Obecná samospráva Oravskej Lesnej v Námestovskom okrese sa usiluje zdôstojniť priestory svojho jediného domu smútku. Podľa starostu Mareka Majdiša boli dlhodobo v nevyhovujúcom stave a v súčasnosti si vyžadujú komplexnú rekonštrukciu.
viac
09.02.2018
V Myjave zasadalo spoločne zastupiteľstvo Myjavy a šiestich okolitých obcí
Úvodné tohtoročné mestské zastupiteľstvo v Myjave malo vo štvrtok (8. 2.) netradičnú účasť. Okrem mestských poslancov sa na ňom zúčastnili aj starostovia a poslanci šiestich obcí využívajúcich dom smútku, ktorého rekonštrukcia bola predmetom rokovania.
viac
15.12.2018
Obyvateľom okolitých obcí hrozí zdraženie pohrebov o 500 eur
Mestskí poslanci v Myjave schválili návrh všeobecne záväzného nariadenia, ktoré mení poplatky za zabezpečenie a organizáciu pohrebného obradu a prenájom miestnosti a priestorov súvisiacich s obradom.
viac
12.01.2019
Uplynulý rok stavali kanalizáciu, teraz chcú opraviť kultúrny dom
Hoci na kanalizáciu v obci Galovany čakajú už vyše 25 rokov, doposiaľ ju má len tretina obyvateľov. Minulý rok sa podarilo vybudovať približne 260 metrov dlhý úsek, zvyšok budú musieť dorobiť po častiach.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %