Sobota 20.04.2024
Dnes má meniny 
Marcel
°C
24.02.2016 08:00

O projektoch rozhodnú smsky. V Partizánskom stavili na mobilné technológie


Obyvatelia Partizánskeho budú môcť hlasovať o budúcnosti svojho mesta. (Foto: mapio.net)


Po prvý raz vyčlenilo mesto Partizánske vo svojom tohtoročnom rozpočte prostriedky na komunitné projekty. Keďže o prerozdeľovaní čiastky, ktorá je tento rok vo výške 20.000 eur, budú rozhodovať aj obyvatelia Partizánskeho, samospráva vypracovala pravidlá Komunitného participatívneho rozpočtu.


"Záujmom samosprávy mesta Partizánske bolo už pri schvaľovaní rozpočtu vyčleniť 20.000 eur práve na Komunitný participatívny rozpočet, ktorého cieľom je vytvoriť priestor pre formálne a neformálne komunity," uviedol primátor mesta Jozef Božik. Suma 20.000 eur pritom bude určená na komunitné projekty, ktoré sa týkajú najmä oblasti dopravy a komunikácií, životného prostredia, kultúry, športu, sociálnej pomoci a sociálnych služieb. "O ich kvalite nebude rozhodovať mesto, ale občania, a to prostredníctvom sms hlasovania, pričom základným predpokladom je, aby každá neformálna komunita odovzdala projekt v zmysle toho členenia, ako sú schválené pravidlá. Zároveň, maximálna výška podpory je 2000 eur, čiže počas tohto kalendárneho roka by mohlo byť podporených maximálne desať projektov," ozrejmil Božik.

Podpora sa pritom podľa primátora netýka veľkých investičných projektov. Mesto totiž vykonáva svoju činnosť práve prostredníctvom participácie, a to pri každom jednom investičnom projekte, ktorý je prerokovávaný vo výbore mestskej časti, a to vždy počas stretnutí s občanmi. "Takže u nás je nielen komunitný, ale aj investičný rozpočet vlastne participatívny," skonštatoval. Pravidlá Komunitného participatívneho rozpočtu mesta stanovujú zásady pre priebeh procesu navrhovania a spolurozhodovania obyvateľov o použití časti rozpočtu mesta. Ich predmetom je úprava harmonogramu, rozhodovacích mechanizmov a funkcií orgánov rozpočtu. O konkrétnej sume vyčlenenej na prvok komunitných projektov rozhodnú každý rok poslanci mestského zastupiteľstva pri schvaľovaní rozpočtu. Komunitný participatívny rozpočet vychádza z celosvetovo uznávaného konceptu Participatívneho rozpočtu. Ten bol po prvý raz zavedený v roku 1989 v brazílskom meste Porto Alegre. Jeho upravená verzia sa implementuje už niekoľko rokov aj v Európe. Mesto Partizánske zavádza Komunitný participatívny rozpočet v tomto roku po prvý raz.

Autor: (tasr, red)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.04.2024
NKN spúšťa nový grantový program Eko ďalej
Nitrianska komunitná nadácia (NKN) spúšťa nový grantový program Eko ďalej. Žiadatelia môžu v rámci neho získať na rôzne ekologické projekty dotáciu do výšky 2500 eur.
viac
13.04.2024
Za 20 rokov zrealizovali zdravotní klauni vyše 32-tis.klauniád
Zdravotní klauni z občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors počas svojho pôsobenia zrealizovali na Slovensku už vyše 32.000 klauniád. Pri príležitosti 20. výročia založenia občianskeho združenia o tom informovala Martina Dobšinská Novomestská zo združenia.
viac
13.04.2024
Výstavbu kompostárne by mali ukončiť v júni, mesto vybavuje povolenia
Mesto Brezno by malo v júni ukončiť výstavbu kompostárne, s ktorou v areáli za bývalou mliekarňou a súčasnou betonárkou na Mliekarenskej ulici začalo pred takmer dvomi rokmi. Informovala o tom samospráva na svojom webe s tým, že vybavuje povolenia potrebné k jej prevádzke a činnosti.
viac
13.04.2024
MK SR označilo úspech festivalu Východná za jednu z priorít vedenia
Úspech medzinárodného folklórneho festivalu Východná je jednou z priorít Ministerstva kultúry (MK) SR. Prípravám treba venovať adekvátnu pozornosť a prinavrátiť mu jeho status.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %