Pondelok 23.07.2018
Dnes má meniny 
Oľga
20°C Bratislava
17.10.2017 01:25

O dĺžke jesenných prázdnin rozhodnú riaditelia škôl 


Ilustračná snímka: (int).


Základné a stredné školy sa blížia k svojim prvým prázdninám od začiatku nového školského roka. Jesenné prázdniny sa však môžu predĺžiť, a to výlučne zo závažných najmä organizačných a prevádzkových dôvodov.


Termín jesenných prázdnin je upravený v Pedagogicko-organizačných pokynoch rezortu školstva, vedy, výskumu a športu a tento rok pripadajú na čas od 28. októbra 2017 do 1. novembra 2017, pričom platia pre celé Slovensko. Nakoľko nástup žiakov je naplánovaný na štvrtok 2. novembra, môžeme predpokladať, že časť riaditeľov bude chcieť využiť svoju kompetenciu udeliť riaditeľské voľno. Jesenné prázdniny by tak na svojich školách predĺžili o ďalšie dva pracovné dni.

Riaditeľ sekcie rezortných činností Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Zdenko Krajčír v tejto súvislosti zdôrazňuje, že takéto rozhodnutie v zmysle školského zákona, konkrétne § 150 ods. 5 školského zákona umožňuje riaditeľovi poskytnúť voľno zo závažných dôvodov, najmä organizačných a prevádzkových. „Preto rozhodnutie o udelení riaditeľského voľna nemôže byť iba svojvôľou, ale vecným vyargumentovaním relevantných dôvodov,“ hovorí Zdenko Krajčír. Riaditeľ sekcie zároveň pripomína, že pri takomto rozhodnutí vzniká oznamovacia povinnosť tak zriaďovateľovi školy, ako aj odboru školstva príslušného okresného úradu v sídle kraja.

V takomto prípade sú rodičia v časovom predstihu informovaní o rozhodnutí riaditeľa školy, v dôsledku čoho sa zvykne rozširovať ponuka voľnočasových mimoškolských aktivít, kde môžu deti tráviť prázdninové dni. Ide hlavne o aktivity realizované v rámci školských zariadení, ako sú školské kluby detí a centrá voľného času, a to bez ohľadu na ich zriaďovateľa.

Samozrejme, rozhodnutie o predĺžení jesenných prázdnin je vecou riaditeľa školy, ktorý pri svojom rozhodovaní berie do úvahy všetky relevantné faktory.

Autor: (Michal KALIŇÁK, hovorca a tajomník rady expertov)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.01.2017
V stredu 18. januára 2017 zasadne Predsedníctvo ZMOS
Bratislava – 10. januára 2017 – Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora zvolal na stredu 18. januára 2017 v poradí 8. rokovanie Predsedníctva ZMOS.
viac
13.02.2017
Ako sa varí víťazstvo?
Zrejme takto by mala znieť otázka, na ktorú budú hľadať odpoveď stredoškoláci v blížiacom sa celoštátnom kole mladých kuchárov z hotelových akadémií a stredných odborných škôl.
viac
29.03.2017
Vyhlásenie 9. ročníka súťaže Dedina roka
Slovenská agentúra životného prostredia zverejnila 21. marca 2017 podmienky a pravidlá súťaže Dedina roka pre rok 2017. Spolu s Ministerstvom životného prostredia SR, Spolkom pre obnovu dediny a Združením miest a obcí Slovenska tak vyhlásila už 9. ročník národnej súťaže Dedina roka.
viac
21.09.2017
V Tatrách začalo dvojdňové rokovanie Rady ZMOS
Rokovanie bude prebiehať 21. a 22. septembra v Kongresovej sále hotela Patria v Štrbskom Plese k témam, ktoré sa v rôznych oblastiach dotýkajú činnosti miest a obcí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.53 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.34 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.13 %