Piatok 19.10.2018
Dnes má meniny 
Kristián
18°C Bratislava
17.10.2017 01:25

O dĺžke jesenných prázdnin rozhodnú riaditelia škôl 


Ilustračná snímka: (int).


Základné a stredné školy sa blížia k svojim prvým prázdninám od začiatku nového školského roka. Jesenné prázdniny sa však môžu predĺžiť, a to výlučne zo závažných najmä organizačných a prevádzkových dôvodov.


Termín jesenných prázdnin je upravený v Pedagogicko-organizačných pokynoch rezortu školstva, vedy, výskumu a športu a tento rok pripadajú na čas od 28. októbra 2017 do 1. novembra 2017, pričom platia pre celé Slovensko. Nakoľko nástup žiakov je naplánovaný na štvrtok 2. novembra, môžeme predpokladať, že časť riaditeľov bude chcieť využiť svoju kompetenciu udeliť riaditeľské voľno. Jesenné prázdniny by tak na svojich školách predĺžili o ďalšie dva pracovné dni.

Riaditeľ sekcie rezortných činností Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Zdenko Krajčír v tejto súvislosti zdôrazňuje, že takéto rozhodnutie v zmysle školského zákona, konkrétne § 150 ods. 5 školského zákona umožňuje riaditeľovi poskytnúť voľno zo závažných dôvodov, najmä organizačných a prevádzkových. „Preto rozhodnutie o udelení riaditeľského voľna nemôže byť iba svojvôľou, ale vecným vyargumentovaním relevantných dôvodov,“ hovorí Zdenko Krajčír. Riaditeľ sekcie zároveň pripomína, že pri takomto rozhodnutí vzniká oznamovacia povinnosť tak zriaďovateľovi školy, ako aj odboru školstva príslušného okresného úradu v sídle kraja.

V takomto prípade sú rodičia v časovom predstihu informovaní o rozhodnutí riaditeľa školy, v dôsledku čoho sa zvykne rozširovať ponuka voľnočasových mimoškolských aktivít, kde môžu deti tráviť prázdninové dni. Ide hlavne o aktivity realizované v rámci školských zariadení, ako sú školské kluby detí a centrá voľného času, a to bez ohľadu na ich zriaďovateľa.

Samozrejme, rozhodnutie o predĺžení jesenných prázdnin je vecou riaditeľa školy, ktorý pri svojom rozhodovaní berie do úvahy všetky relevantné faktory.

Autor: (Michal KALIŇÁK, hovorca a tajomník rady expertov)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.05.2017
Vzdelávací ekoprogram Zelená škola hľadá nových záujemcov
Už 13. ročník najväčšieho vzdelávacieho ekoprogramu Zelená škola, sa na Slovensku začne realizovať v školskom roku 2017/2018. Program prináša medzi žiakov priateľské vzťahy, zmenu myslenia a správania, zmysluplne využitý čas, nadšenie a optimizmus.
viac
11.07.2017
Brány galérie budú otvorené každú sobotu počas celého leta
Galéria Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) sa rozhodla sprístupniť verejnosti nádvorie galérie. Počas leta je pre návštevníkov pripravených viacero pravidelných podujatí s bohatým sprievodným programom pre malých aj veľkých.
viac
18.09.2017
Spišská Belá získala financie na prístavbu materskej školy
Mesto Spišská Belá získalo nenávratný finančný príspevok v požadovanej sume 782 958 eur v rámci operačného programu IROP 2014 – 2020 zo štrukturálnych fondov EÚ.
viac
19.09.2017
Mesto prehralo súd s Milbachom o miliónové pozemky
Mesto Vysoké Tatry prehralo súdny spor s Bývalým urbárskym spolumajiteľom Milbach – pozemkové spoločenstvo o dôležité pozemky, ktorý trval 12 rokov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.08 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.68 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.25 %