Štvrtok 20.09.2018
Dnes má meniny 
Ľuboslav, Ľuboslava
15°C Bratislava
26.09.2017 05:03

Novobanské Mestské lesy plánujú vybudovať arborétum


Náučný chodník Zvonička. Snímka: (svetokolonas.sk).


Na náučnom chodníku Zvonička chcú novobanské Mestské lesy vybudovať arborétum. Podľa konateľa spoločnosti Víťazoslava Chrappu bude mať arborétum nielen náučný charakter, ale pomôže podporiť cestovný ruch a zviditeľniť mesto.


Realizáciu arboréta, ktorá je vyčíslená na približne 94 000 eur, by chceli Mestské lesy financovať z dotácie. Aktuálne tak čakajú na vhodnú výzvu, z ktorej by sa o finančné prostriedky mohli uchádzať. "Chceme to robiť z programu rozvoja vidieka. Táto výzva tento rok nevyšla, čo nás mrzí, ale verím, že to bude na budúci rok. Keby nie, tak chceme použiť iné granty," priblížil aktuálny stav Chrappa.       

Arborétum by malo vzniknúť na ľahko dostupných miestach, jeho návšteva by nemala byť náročná. Spoločnosť chce, aby bolo zaujímavé pre školákov, ale aj pre seniorov.       

Dreviny chcú Mestské lesy vysadiť v lokalite od Kohútova po Zvoničku. "Chceme vysádzať pomerne vyššie dreviny, 1,8 metra až dva metre vysoké. Pri každej drevine bude slovenský a latinský názov," priblížil Chrappa. Okrem domácich drevín, ako rôzne druhy dubov a javorov, buk či hrab, by tu mali mať svoje miesto aj kry a neskôr aj privezené druhy drevín.       

V začiatkoch realizácie projektu počítajú Mestské lesy aj s pomocou dobrovoľných hasičov. Dôležité totiž podľa Chrappu bude, aby sa sadenice dobre zakorenili. Keďže býva problémom obrovské sucho, o pomoc so zalievaním chcú požiadať miestny dobrovoľný hasičský zbor. Projekt, ktorý spoločnosť vyšiel na 3680 eur, počíta aj s realizáciou ochrany proti zveri.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.10.2016
Lesníci zo Slovenska a Ukrajiny sa budú venovať zážitkovému sprevádzaniu
Na vzdelávacom programe Lesný sprievodca sa v Poprade a vo Vysokých Tatrách zúčastní oddnes do piatka 7. októbra 20 lesníkov zo Slovenska a Ukrajiny.
viac
02.05.2017
Projektom FORSOC viac otvárame lesy pre verejnosť
Keďže lesy nepoznajú hranice, práve podpora rozvoja lesnej turistiky ako jedného z nástrojov na zlepšenie slovensko - ukrajinskej cezhraničnej spolupráce je predmetom projektu Lesy pre spoločnosť – lesy bez bariér (FORSOC).
viac
21.11.2017
V miestnych lesoch chcú z európskych peňazí opraviť niekoľko ciest
V lesoch v okolí Spišskej Belej plánujú za peniaze z európskych fondov opraviť niekoľko lesných ciest.
viac
17.07.2018
Hlavné mesto spustiloprojekt komplexnej starostlivosti o dreviny v Bratislave
Hlavné mesto v rámci zabezpečenia komplexnej starostlivosti o dreviny spustilo pilotný projekt bezpečnostných orezov stromov v mestských častiach Petržalka, Staré Mesto, Nové Mesto a Ružinov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.48 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.34 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.18 %