Štvrtok 16.08.2018
Dnes má meniny 
Leonard
23°C Bratislava
08.06.2016 05:00

Nové perspektívy v medzinárodnej spolupráci


Z konferencie, ktorá sa za účasti zástupcov našich a ruských samospráv venovala ďalším trendom vo vzájomnej spolupráci. Zľava: Ľubomír Petrák, poslanec NR SR a starosta obce Hurbanova Ves, Vjačeslav Timčenko, rada Federácie zhromaždenia RF, podpredseda Výboru pre rokovací poriadok a organizáciu činnosti parlamentu, vedúci skupiny priateľstva s Národnou radou SR, Alexej Leonidovič Fedotov, veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike a Michal Sýkora, predseda ZMOS.


Spolupráca slovenských miest a regiónov so zahraničnými partnermi so sebou prináša výhody pre samosprávy, ich obyvateľov aj lokálnu ekonomiku.


Združenie miest a obcí Slovenska práve k tejto téme organizovalo v stredu 8. júna 2016 v Bratislave konferenciu, ktorá sa za účasti zástupcov našich a ruských samospráv venovala ďalším trendom vo vzájomnej spolupráci.

Konferencia bola súčasťou stretnutia partnerských miest a regiónov, pričom jej tematické zameranie sa orientovalo na zdôraznenie príležitostí na jej ďalší rozvoj. Hostia podujatia, medzi ktorými boli okrem zástupcov našich samospráv a vyšších územných celkov aj reprezentanti SARIO a SACR, sa s predstaviteľmi viacerých ruských samospráv, predstaviteľmi niekoľkých výborov hornej komory Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie a Medzinárodnej asociácie partnerských miest venovali hospodárskej stránke partnerskej spolupráce, cestovnému ruchu a miestnym samosprávnym orgánom, kultúrnej spolupráci a študentským výmenám.

 

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora v úvodnom príhovore zdôraznil, že „v globalizovanom svete s otvorenými možnosťami cestovania, podnikania a vzdelávania sa ponúkajú príležitosti na to, aby takáto partnerská spolupráca vytvárala pre obyvateľov, miestne komunity, žiakov, študentov a lokálne trhy podmienky na všestranný rozvoj.“ Podľa jeho slov „partnerskú spoluprácu treba vnímať z hľadiska príležitostí ako spájanie síl pre spoločné úsilie. Pozitívne príklady, doterajšie skúsenosti a nové trendy sú tou najlepšou inšpiráciou na to, aby sa samosprávy čo najviac otvárali medzinárodnej spolupráci.“

Na tieto slová v hodnotení doterajšej spolupráce nadviazal aj predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš, ktorý hodnotil medzinárodnú spoluprácu v rámci samosprávnych krajov. Zdôraznil jej prínos z hľadiska cestovného ruchu aj obchodných kontaktov, ktoré so sebou prinášajú pracovné príležitosti. Predseda školského parlamentného výboru a starosta obce Hurbanova Ves Ľubomír Petrák vo svojom úvodnom vystúpení priblížil spoluprácu národných parlamentov, ktorá sprevádzajú aktivity Národnej rady Slovenskej republiky aj v tomto volebnom období.

Alexej Leonidovič Fedotov, veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike zdôraznil význam nadregionálnej spolupráce. Vyjadril nádej, že aj takéto podujatia zvýšia intenzitu vzájomnej spolupráce. Dôkazmi dobrej spolupráce sú podľa neho spolupráca Žiliny s Krasnojarskom a Prešovského samosprávneho kraja s Vologodskou oblasťou.

Celodenná konferencia bola súčasťou trojdňového pobytu zástupcov parlamentu, samospráv a ich strešnej organizácie na Slovensku. Uskutočnila sa v stredu 8. júna 2016 v Business centre Aircraft v Bratislave.

 

Autor: Michal KALIŇÁK, hovorca ZMOS


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.05.2016
Kraj vypracoval novú stratégiu zahraničných vzťahov
Nitriansky samosprávny kraj (NSK) chce v nasledujúcich rokoch posilniť svoju spoluprácu so zahraničnými regiónmi. Tá by mala pomôcť samotnému kraju, ale aj jednotlivým obciam a inštitúciám pri ich rozvoji a realizácii rôznych cezhraničných projektov.
viac
18.05.2017
Prvý deň rokovania 28. snemu ZMOS
V bratislavskej Inchebe sa v stredu 17. mája popoludní začalo rokovanie 28. snemu Združenia miest a obcí Slovenska. Ústredné heslo rokovania tentoraz znie: Obhajujeme decentralizáciu, podporujeme modernizáciu.
viac
11.05.2018
Mesto Bratislava a ZSE podpísali memorandum o spolupráci
Hlavné mesto Bratislava a spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE) podpísali memorandum o spolupráci v oblasti rozvoja elektromobility. Realizáciou spoločných projektov a prípravou inteligentných a inovatívnych riešení chcú prispievať k zvyšovaniu energetickej efektívnosti v meste.
viac
21.07.2018
M. Sýkora: Chorvátskej samospráve môžeme pomôcť so skúsenosťami pri vstupe do EÚ
Spolupráca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) so Združením obcí Chorvátska vytvára priestor na výmenu vzájomných skúseností a zvýšenie významu samospráv v oboch krajinách.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.83 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.23 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.94 %