Sobota 16.02.2019
Dnes má meniny 
Ida, Liana
8°C Bratislava
16.05.2018 11:07

Nové pamätné tabule budú venované Š. Dobóovi a M. Balašovi


Pamätná tabuľa Jozefa Cígera Hronského


Dve nové pamätné tabule pribudnú v tomto roku v Leviciach. Venované budú majiteľovi Levického hradu Štefanovi Dobóovi a tekovskému županovi, obrancovi Levíc Melicharovi Balašovi. Osadenie tabúľ odsúhlasili levickí mestskí poslanci.


Pamätné tabule budú osadené do konca októbra, informovala Adriana Macáková z Mestského úradu v Leviciach.       

Na základe úlohy z Programu rozvoja mesta Levice na roky 2015 až 2018 bol v spolupráci so Štátnym archívom Nitra, pobočka Levice, zástupcami komisie kultúry mestského zastupiteľstva, mesta, Tekovskej knižnice, Tekovského múzea a občianskych združení spracovaný zoznam významných osobností mesta a návrh osadenia pamätných tabúľ týmto osobnostiam. V zozname predloženom mestským poslancom figurovali okrem Dobóa a Balašu aj architekt Rudolf Czibulka, podnikateľ Gustav Schoeller, pedagóg a prvý správca múzea Eugen Kriek a herečka Magda Paveleková.

V Leviciach už majú osadené pamätné tabule aj ďalšie osobnosti spojené s mestom.  Patria k nim prvý guvernér Slovenskej národnej banky Imrich Karvaš, ktorý sa narodil v mestskej časti Kalinčiakovo, levický rodák, cestovateľ a biológ Kálmán Kittenberger, spisovatelia Jozef Cíger Hronský a Peter Jilemnický, ktorí študovali na levickom učiteľskom ústave a minister dopravy v rokoch 1886 až 1889 Gábor Baross, ktorý študoval na Gymnáziu v Leviciach.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.05.2016
Schodok minuloročného rozpočtu vykryje mesto z rezervného fondu
Mesto Levice hospodárilo vlani so sumou 26 042 291 eur. Vyplýva to zo záverečného účtu mesta, ktorý v týchto dňoch zverejnil magistrát.
viac
11.07.2017
Od septembra budú žiaci v Leviciach cestovať v MHD zadarmo
Rozhodli o tom poslanci mestského zastupiteľstva na zasadnutí 22. júna schválením nového Cenového výmeru cestovného v MHD.
viac
26.02.2018
Skatepark na sídlisku Rybníky sa zmení na parkovisko
Skateboardové ihrisko na sídlisku Rybníky III. ukončí definitívne svoju prevádzku. Mestskí poslanci na svojom februárovom rokovaní rozhodli o jeho zrušení a vyradení z prevádzky.
viac
17.10.2018
Levický jarmok preslávili lúdfertály, pečené husacie štvrťky
Jeden z najznámejších jesenných ľudových trhov južného Slovenska, Levický jarmok, privíta vo štvrtok 18. októbra svojich prvých návštevníkov. Pripravené je množstvo kultúrnych podujatí, stánkov s tovarom i občerstvením.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %