Pondelok 18.03.2019
Dnes má meniny 
Eduard
°C
25.03.2018 10:38

Nové ekozábrany na stĺpoch elektrického vedenia chránia dravce


Montovanie ekozábran - ilustračná snímka


Neďaleko Topoľčian pribudli na 21 stĺpoch elektrického vedenia špeciálne ochranné prvky. Ekozábrany neumožnia vtákom na konzolu dosadnúť, čím sa eliminuje riziko zásahu elektrickým prúdom. Energetici chcú týmto spôsobom predísť úhynom vzácneho orla kráľovského a ďalších druhov dravcov.


 "Neďaleko Topoľčian došlo koncom minulého roka k zásahu prúdom a úhynu mladého orla kráľovského označeného vysielačkou a tiež dvoch myšiakov hôrnych. Oslovili sme Západoslovenskú distribučnú, a. s., s prosbou o prioritnú ekologizáciu konštrukcií," povedal Marek Gális z Ochrany dravcov na Slovensku.       

Územie Slovenska pretína 35.000 kilometrov elektrických vedení, ide o prenosovú a distribučnú sústavu, ktorá zabezpečuje prívod elektriny k ľuďom. Drôty podopierajú piliere alebo stĺpy. "Práve konzoly stĺpov môžu byť hrozbou, pretože keď nie sú chránené, vtáky tu po dosadnutí môže zasiahnuť elektrický prúd. Následkom je okamžitý úhyn alebo závažné poranenie," povedala Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku. Oblasť Ponitria je pre západoslovenskú populáciu orla kráľovského veľmi významná. Ochranári na tomto území evidujú hniezdo orlov, pre ktoré boli konzoly bez prvkov veľkým rizikom. "Zo stĺpov majú vynikajúci výhľad na širokú krajinu, obzvlášť tam, kde niet solitérnych stromov," skonštatoval Gális.       

Vďaka vysielačke, ktorú mal uhynutý orol, sa podarilo identifikovať rizikový úsek a zabezpečiť ho pre ďalšie jedince. V minulom roku bolo na Slovensku vysielačkou označených deväť orlov kráľovských, z toho šesť v rámci projektu LIFE Pannon Eagle. Signál ešte posielajú Štefánia, Zora a ďalší orol, zatiaľ bez mena, všetci traja sú aktuálne v Maďarsku. "Tento spôsob monitoringu prináša mimoriadne dôležité poznatky. Vieme, kde sa orlom páči, často nám ukážu aj nové hniezdne teritóriá. Dozvedáme sa aj o nelegálnych aktivitách, podľa celkových štatistík zodpovedných za viac než polovicu úhynov," informovala Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.       

V poslednom čase podľa jej slov ohrozuje živočíchy a dokonca i ľudí vykladanie otrávených návnad. Práve prevencia, odhaľovanie a dôsledný proces vyšetrovania takýchto nezákonných činností je hlavným cieľom projektu LIFE Pannon Eagle. Ochranári v rámci neho spolupracujú aj s Policajným zborom, prebiehajú terénne kontroly, v príprave sú metodické postupy a školenia. S podporou Európskej únie sa na projekte okrem Slovenska podieľa Maďarsko, Česká republika, Rakúsko a Srbsko.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.06.2016
Dokončili revitalizáciu Karloveského ramena
Po rokoch príprav a siedmich týždňoch terénnych prác dnes dokončili sprietočnenie bratislavského Karloveského ramena. Dunaj tade opäť prúdi bez prekážok.
viac
15.11.2016
SelectaDNA chráni váš majetok, zdravie aj život
Palicou na zlodejov a lupičov sa stáva syntetická DNA, neviditeľná účinná zbraň v boji proti kriminalite. Túto revolučnú technológiu, ktorá aj preventívne pôsobí na zlodejov, priviezli na Slovensko z Anglicka, kde má výrazné úspechy.
viac
18.05.2018
Úrodu pri Trnave a Hlohovci chránia dravce
Pri Trnave a Hlohovci sa miestni farmári spolu s Regionálnou poľnohospodárskou komorou Trnava od roku 2015 rozhodli nasadiť na ochranu úrody pred hlodavcami dravcov. Ide o biologickú ochranu plodín – jediná myšiarka ušatá dokáže totiž napríklad zachrániť až 1,5 tony obilia ročne.
viac
03.08.2018
Zapojte sa do fotosúťaže a vyhrajte jedinečnú noc v domčeku na strome
Vtáčie búdky, ktoré osadilo hlavné mesto v spolupráci s Ochranou dravcov na Slovensku, už majú prvých nájomcov. V jednej z vtáčích búdok sa dokonca usídlil sokol červenonohý (kobcovitý), ktorý bol v roku 2012 považovaný za takmer vyhynutého.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.80 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.89 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.31 %