Pondelok 23.07.2018
Dnes má meniny 
Oľga
20°C Bratislava
12.08.2017 07:06

Nová bezplatná aplikácia pomôže určovať druhy rastlín


Ilustrační snímka zdroj: enviroportal.sk


Zástupcovia Centra environmentálnej a etickej výchovy (CEEV) Živica predstavili v bratislavskom Horskom parku aplikáciu Pl@Net.


 Aplikácia je súčasťou pro­jektu Tajný život mesta, na ktorom sa podieľajú žiaci zo stovky škôl na Slovensku a v Česku. Deti so svojimi učiteľmi odfotili rastliny vo svojom okolí. „Pl@ntNet sa dá stiahnuť zdar­ma, vyvinuli ju francúzski vedci. Ich cieľom bolo, aby čo najviac ľudí z rôznych krajín do nej prispieva­lo. Môže si ju stiahnuť každý do svojho zariadenia, či už má iPho­ne alebo Android. Už deti, ktoré udržia tablet alebo mobil v ruke, môžu vyraziť do lesa,“ uviedla na tlačovej konferencii koordinátorka projektu Tajný život mesta Ivana Poláčková.

Ak je fotografia kvetu, listu, plodu alebo kmeňa rastliny dosť kvalitná, aplikácia umožní jedno­duché rozpoznanie divorastúcich rastlín v slovenskej prírode. Priradí k fotografii názov a ten sa zobrazí v slovenčine i v latinčine. Preklady pôvodných slovenských názvov sú výsledkom spolupráce s bota­ničkami zo zvolenskej Slovenskej technickej univerzity.

„Zámer projektu Tajný život mesta bolo ukázať, že veľká biodi­verzita je aj v mestách, čo mnohých prekvapí. Objavy detí boli veľakrát zaujímavé, objavili chránené druhy rastlín, liečivé rastliny, ale i mnohé druhy inváznych rastlín, o ktorých sa potom s učiteľmi rozprávali, prečo sú nebezpečné a prečo by mali chrániť územie, ktoré objavili v okolí školy,“ dopĺňa Ivana Poláč­ková. O týchto objavoch školáci in­formovali verejnosť na webstránke www.tajnyzivotmesta.sk.

„Ponúkla som to žiakom od šiesteho ročníka vyššie, pracovali bez nároku na čokoľvek, odme­nou pre nich bolo ísť do prírody a spoznávať ju. uviedla pre TASR učiteľka Daniela Kališová zo ZŠ na Biskupickej, jednej zo štyroch bra­tislavských škôl v projekte.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.05.2016
Informácie o Bojniciach vždy po ruke
Mobilnú aplikáciu “Virtualne“ pripravilo mesto spoločne s prevádzkovateľom jeho webovej stránky. Je dostupná pre operačné systémy iOS a Android.
viac
04.05.2017
Prešov rozširuje svoje on-line služby pre verejnosť
Mesto spúšťa novú službu informovania prostredníctvom mobilnej aplikácie, e-mailov či SMS správ. Stačí sa len zaregistrovať a vybrať si spôsob, akým byť informovaný. Služba je pre príjemcov správ bezplatná.
viac
21.09.2017
Projekt Adoptuj kravičku je znovu spustený
Zvýšenie spotreby mlieka a mliečnych výrobkov pôvodom zo Slovenska, to je cieľom projektu s názvom Adoptuj kravičku. Nová, vylepšená, verzia je už spustená.
viac
02.05.2018
Sládkovičovo predstavuje službu pre občanov a návštevníkov mesta
Chcete byť informovaný o aktualitách z nášho webu? Chcete mať k dispozícii dôležité informácie z mesta vo vašom smartfóne? Práve pre vás je určená naša nová mobilná aplikácia - V OBRAZE.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.53 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.34 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.13 %