Sobota 16.02.2019
Dnes má meniny 
Ida, Liana
8°C Bratislava
15.05.2018 09:29

Noc múzeí a galérií na Dukle vyvrcholí posedením pri Vatre víťazstva


Dukliansky pamätník


Do kampane Noc múzeí a galérií sa zapája aj Vojenské historické múzeum, ktoré 19. mája ponúka návštevníkom prehliadku Centrálnej expozície vo Svidníku a exponátov umiestnených v Parku bojovej techniky a tiež výstup na Vyhliadkovú vežu na Dukle. Program sa začína o 16. h a potrvá do polnoci.


Na parkovisku pri pamätníku Míľnik na Dukle pripravia príslušníci 2. mechanizovanej brigády v Prešove statické ukážky kolesovej a pásovej techniky a predvedú boj z blízka a dynamické ukážky s použitím cvičnej munície. Na rovnakom mieste si návštevníci budú môcť pozrieť tiež prácu psovodov z Vojenskej polície Prešov. Svidnícki hasiči prídu na služobných vozidlách a ukážu spôsob záchrany.       

Do programu prispeje aj Klub vojenskej histórie (KVH) a strelecký klub Hodošík, ako aj KVH Krasnogvardejci z Košíc. Pripravia prezentáciu dobových ručných poľných zbraní a ukážky bojov.       

Večerný program bude o spomínaní na útrapy vojny. Organizátori zapália Vatru víťazstva na počesť obetí druhej svetovej vojny. Pri pamätníku 1. česko-slovenského armádneho zboru pripravujú pálenie gréckych ohňov.       

Svidnícke múzejné oddelenie sa špecializuje na dokumentáciu vojenských dejín Slovenska bezprostredne pred a počas prvej svetovej vojny vo Východných Karpatoch, medzivojnového obdobia a obdobia druhej svetovej vojny s dôrazom na priebeh Karpatsko-duklianskej operácie, partizánske hnutie a oslobodzovanie územia Slovenska v rokoch 1944–1945. Centrálna expozícia má názov Vojenské dejiny Slovenska v rokoch 1914–1945, je obsahovo rozčlenená na tri tematické celky, čomu zodpovedá aj rozmiestnenie informačných panelov a trojrozmerných zbierkových predmetov.     

Prvá časť výstavy je venovaná obdobiu pred vypuknutím a počas prvej svetovej vojny. Jadrom druhého tematického celku sú trojrozmerné zbierkové predmety a dobové písomností, fotografie, grafické ilustrácie a chronologické prehľady, ktoré dokumentujú historické udalosti začínajúce obsadzovaním územia Slovenska po vzniku ČSR v rokoch 1918–1919 a končiace udalosťami, ktoré súviseli s jej rozpadom. Tretí celok expozície je obsahovo zameraný na vojenské dejiny Slovenska v období druhej svetovej vojny. V kontexte vojensko-historických súvislostí približuje históriu Slovenska v rokoch 1939–1945. Najväčší dôraz sa kladie na objasnenie predpokladov, priebehu a výsledkov Karpatsko-duklianskej operácie a na oslobodzovanie územia Slovenska v rokoch 1944–1945.       

Informácie sú zverejnené na webstránke mesta Svidník.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.03.2016
Vývoz odpadu – ako bude prebiehať v mestách počas veľkonočných sviatkov?
Veľkonočné sviatky sú tu onedlho a pravdepodobne si už mnoho z vás zveľaďuje a upratuje svoju domácnosť. S tým súvisí aj zbavovanie sa bežného zmesového komunálneho odpadu či odpadu, ktorý patrí do triedeného zberu.
viac
09.05.2016
Nové informačné centrum má podporiť cestovný ruch v regióne
Nové informačné centrum otvorili aktivisti počas uplynulého víkendu v rámci projektu Dukla destination vo Svidníku. Súčasťou projektu je i webový portál www.dukladestination.com, ktorý slúži ako aktívny internetový sprievodca.
viac
05.10.2017
Pietnym aktom si SR pripomenie Deň hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie
Na spomienkový a pietny akt kladenia vencov k pamätníkom v Svidníku pozýva pri príležitosti 73. výročia Dňa hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie okresné mesto na severovýchode Slovenska. Podujatie je pripravené na piatok 6. októbra, na Deň hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie.
viac
02.05.2018
Mesto sa zapojí do Noci múzeí a galérií, vstup na podujatia bude zadarmo
Do celoslovenského podujatia Noc múzeí a galérií sa 19. mája zapojí aj Galanta v jej troch kultúrnych inštitúciách - v renesančnom a neogotickom kaštieli a vo vlastivednom múzeu. K nahliadnutiu budú sprístupnené stále expozície a výstavy, pripravený bude aj kultúrny program.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.15 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %