Pondelok 25.03.2019
Dnes má meniny 
Marián
°C
18.05.2018 10:48

Nitrianske Sučany boli známe obchodovaním s konope či šafranom


Nitrianske Sučany - ilustračná snímka


Majestátny Rokoš s nadmorskou výškou cez 1000 metrov sa vypína nad obcou Nitrianske Sučany. Hoci prvá písomná zmienka o obci Prievidzského okresu pochádza z prvej polovice 13. storočia, jej história je dlhšia, dokazujú to i vzácne nálezy na jej území.


"Máme bohatú históriu, prvá písomná zmienka o obci je z roku 1249, takže budúci rok oslávime 770. výročie. Vieme však, že už dávnejšie tu boli ľudia, lebo osídlenie bolo predtým na iných miestach, ako je teraz," spomenul starosta Pavol Caňo.       

O histórii Nitrianskych Sučian podľa neho napovedá i erb, na ktorom sa nachádzajú váhy. "Tie sú symbolom priekupníctva alebo trhovníctva. Väčšinou sa naši občania živili poľnohospodárstvom, sme známi najmä tým, že obchodovali s konope a šafranom. Ťažil sa tu však i mramor, z neho je vytesaná krstiteľnica v našom kostole, v prievidzskom kláštore sú to stĺpy a náš mramor je dokonca i vo Viedni," priblížil.       

Nitrianske Sučany majú i množstvo výdatných prameňov, ktoré každoročne oslavujú programom otvárania studničiek. "Pýšime sa i Rokošom s nadmorskou výškou 1009 metrov, leží v piatom stupni ochrany prírody a kúsok od neho je chránené vtáčie územie. Po ceste na Rokoš sa tiež nachádza prírodná pamiatka, jaskyňa Brložná diera. Pod ňou je studnička, chodí tam mnoho návštevníkov," ozrejmil Caňo.       

V obci tiež pôsobí folklórna skupina Boršina i divadielko poézie, ktoré si nedávno pripomenulo 50. výročie vzniku. V centre Nitrianskych Sučian stojí kostol, ktorý je zasvätený sv. Filipovi a Jakubovi a v súčasnosti prechádza rekonštrukciou. Nitrianske Sučany majú i družbu s obcou Bohdíkov v okrese Šumperk.       

"K významnejším osobnostiam našej obce patrí František Madva, ktorý slúžil v Nitrianskom Rudne ako kňaz, bol tiež ľudovým liečiteľom a prírodovedcom. Posledné dva roky svojho života dožil u nás v Nitrianskych Sučanoch, kde je zachovaný aj jeho dom. Je pochovaný u nás na cintoríne, po Madvovi je pomenovaná i naša základná škola s materskou školou," dodal starosta. 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.08.2016
Nový festival v Nitrianskom Rudne priblíži pastiersku kultúru
Pasenie oviec a salašníctvo, ktorému sa v minulosti venovali obyvatelia belanskej doliny na hornej Nitre, priblíži Festival pastierskej kultúry. Prvý ročník podujatia sa uskutoční 27. augusta od 10. hodine pri priehrade v Nitrianskom Rudne (okres Prievidza).
viac
26.05.2018
Obec by sa mala tento rok stať vlastníkom Turnianskeho hradu
Zrúcanina Turnianskeho hradu, ktorý sa týči na vrchu nad obcou Turňa nad Bodvou (okr. Košice-okolie), je obľúbeným cieľom turistov. Obec chce túto národnú kultúrnu pamiatku tento rok získať do svojho vlastníctva.
viac
25.11.2018
Manažment Čertižnianskych lúk má prispieť k obnove biotopov
Manažmentové opatrenia realizované na jeseň tohto roka v prírodnej rezervácii Čertižnianske lúky v okrese Medzilaborce majú prispieť k regenerácii biotopov s výskytom iskerníka veľkého. Ten indikuje prítomnosť rašelinných biotopov, tiež podmáčaných a slatinných lúk.
viac
02.03.2019
Dedinské múzeum Kušnierovec predstavuje minulosť obce
Históriu obce Trenčianska Turná v Trenčianskom okrese a ľudové zvyky na strednom Považí predstavuje už celé štvrťstoročie dedinské múzeum Kušnierovec. Vzniklo spontánne v roku 1994, keď miestne ženy oslovili obyvateľov obce, a tí im darovali exponáty do múzea zo svojich povál.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.76 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %