Štvrtok 18.07.2019
Dnes má meniny 
Kamila
°C
01.08.2016 11:37

Nitra chce zabezpečiť MHD vlastným dopravným podnikom


Ilustračná snímka.


Mesto Nitra sa rozhodlo vytvoriť vlastný dopravný podnik, ktorý bude zabezpečovať výkony mestskej autobusovej dopravy v Nitre. Zámer vytvorenia vlastného dopravného podniku s možnosťou kapitálového vstupu prepravcu schválili mestskí poslanci.


Rozhodovali sa medzi troma alternatívami - predĺžením zmluvy so súčasným poskytovateľom služieb, vyhlásením verejnej súťaže na obstaranie dopravcu alebo vytvorením vlastného dopravného podniku. Priklonili sa k poslednej alternatíve, o možnostiach jej realizácie budú rokovať na septembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.      

Mestskú hromadnú dopravu v Nitre zabezpečuje ARRIVA NITRA, a. s. Mesto má s dopravcom od roku 2007 uzatvorený zmluvný vzťah vo vnútroštátnej mestskej doprave na základe Zmluvy o výkonoch vo verejnom záujme v mestskej doprave vykonávanej autobusmi. Zmluva je uzatvorená na dobu platnosti dopravnej licencie a platnosť stráca 31. mája budúceho roka.       

Predmetom zmluvy je zabezpečenie dopravnej obslužnosti na území mesta Nitry, ktorú sa zaväzuje zabezpečiť dopravca svojimi prepravnými výkonmi na linkách mestskej autobusovej dopravy, pričom za výkony vo verejnom záujme mu bude zo strany mesta Nitra ako objednávateľa poskytnutá náhrada preukázanej straty. Mesto vynakladá na doplatok za výkony vo verejnom záujme v priebehu posledných troch až štyroch rokov zhruba 4,2 až 4,4 milióna eur ročne, čo z celkových tržieb Arrivy predstavuje 60 až 65 percent. Výška úhrad sa zdá primátorovi Jozefovi Dvončovi i mestským poslancom privysoká.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.05.2016
Stavby ohrozené zosuvom bane chce mesto ochrániť pomocou gabionov
Unikátny dolomitový lom ohrozuje domy a ďalšie stavby na Fabrickej ulici v Nitre.
viac
11.10.2017
Električková trať na Špitálskej ulici môže byť hotová v polovici novembra
Župan Pavol Frešo sa dohodol s obyvateľmi domu, ktorí nesúhlasili s výstavbou novej zastávky pred ich domom. Výstavba zastávky sa odkladá a už by nemalo nič prekážať v rekonštrukcii samotnej trate.  
viac
23.11.2017
Nové žilinské trolejbusy boli slávnostne spustené do prevádzky
Mesto Žilina v spolupráci s Dopravným podnikom mesta Žiliny s. r. o. dbá o kvalitu cestovania mestskou hromadnou dopravou (MHD) a neustále sa snaží zvyšovať jej úroveň. Aj z tohto dôvodu sa začalo v roku 2012 s obnovou vozidlového parku MHD a pokračuje sa s ňou dodnes.
viac
08.12.2017
Nitra už má vlajku aj certifikát o získaní titulu Európske mesto športu 2018
Mesto Nitra sa stalo Európskym mestom športu pre rok 2018 spolu s inými mestami európskych štátov. Primátor Jozef Dvonč prevzal v stredu 6. decembra večer v Bruseli certifikát a vlajku Európskeho mesta športu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %