Nedeľa 21.07.2019
Dnes má meniny 
Daniel
°C
15.04.2019 11:50

Nitra chce novými pravidlami pre letné terasy prispieť k oživeniu centra


Ilustračná snímka (tasr)


Nové pravidlá pre letné terasy v centre Nitry by mali prispieť k oživeniu pešej zóny. Zmenu doterajších pravidiel schválila mestská rada, rozhodovať o nich budú poslanci mestského zastupiteľstva na svojom najbližšom zasadnutí.


Podľa starých pravidiel určovali otvorenie letných terás každý rok poslanecké uznesenia. Tie sa často schvaľovali až v máji alebo v júni. Podľa materiálu, ktorý pripravilo mesto Nitra, budú môcť podnikatelia terasy automaticky rozložiť od 1. apríla a nechať ich vonku až do konca novembra. „Priestor pre letné terasy navyše rozširujeme prakticky pre celú centrálnu mestskú zónu. Terasy budú nielen na pešej zóne, ale aj v priľahlých uliciach, napríklad Radlinskej, Farskej. Letné terasy budú môcť mať aj prevádzky umiestnené vo vnútorných dvoroch,“ informoval viceprimátor Daniel Balko.

Majitelia kaviarní a reštaurácií po novom namiesto doterajších dvoch poplatkov zaplatia už iba nájomné za užívanie pozemkov pod letnou terasou. Na oplátku mesto očakáva od podnikov s letnými terasami, aby v období rozloženia terás uskutočnili aspoň dve podujatia, napríklad koncerty, diskusie či ochutnávky vín. Ich povinnosťou bude produkcie hlásiť oddeleniu kultúry mestského úradu, aby sa nestalo, že veľa prevádzok bude chcieť zorganizovať rôzne produkcie v rovnakom termíne.       

Podľa Balka môže mesto pomôcť prevádzkovateľom letných terás zaplatením poplatkov pre SOZA a vyrovnaním autorských poplatkov. „Chceli by sme, aby sa podnikatelia zapájali aj do podujatí, ktoré robí mesto. Chceme po prvý raz zorganizovať hody s ochutnávkou vín, tak by sa mohli niektoré prevádzky zapojiť tematicky a usporiadať v rovnakom termíne ochutnávky vín,“ dodal Balko.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.04.2016
Mestskí poslanci schválili zmeny cestovného v autobusovej doprave
Cestujúcich v nitrianskej mestskej autobusovej doprave (MAD) čakajú zmeny. Mestskí poslanci na svojom aprílovom rokovaní odsúhlasili zavedenie nových druhov platieb a zmenili aj výšku niektorých zliav na cestovnom.
viac
27.01.2017
Karlova Ves bude poskytovať dotácie podľa nových pravidiel
Firmy, združenia, spolky, organizácie a rovnako tak podnikatelia so sídlom alebo sférou činnosti na území bratislavskej Karlovej Vsi budú môcť i v tomto roku požiadať mestskú časť o dotáciu, určenú pre verejnoprospešné služby a účely, podporu podnikania a zamestnanosti.
viac
07.08.2017
Mesto chce z Mierového námestia v centre vytvoriť pešiu zónu
Centrum Malaciek by sa mohlo výrazne zmeniť. Vedenie okresného mesta plánuje vytvoriť z Mierového námestia pešiu zónu a súčasné parkovisko na tejto ploche presunúť pod zem.
viac
23.01.2019
Prehľad najdôležitejších zmien v pravidlách cestnej premávky
V súvislosti s novelou zákona o cestnej premávke plánuje rezort vnútra urobiť viaceré zmeny. O tom, ktoré to sú a ako išli do medzirezortného pripomienkového konania, nás informoval tlačový odbor KMV MVSR.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.06 %