Sobota 26.05.2018
Dnes má meniny 
Dušan
26°C Bratislava
23.08.2017 01:23

Na Slovensku sa z eurofondov môžu začať budovať nové cyklotrasy


Belianska cyklotrasa. Snímka zdroj: staryweb.spisskabela


V regiónoch Slovenska sa môže začať budovať 86,9 kilometra nových cyklotrás. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR schválilo 28 projektov na nové cyklotrasy financované z eurofondov v objeme 12,7 milióna eur.


„Už sú to naozaj konkrétne projekty, ktoré sa budú realizovať,“ konštatovala šéfka agrorezortu Gabriela Matečná (nominantka SNS) na tlačovej konferencii, ktorá sa konala v Bratislave 15. augusta. Podľa generálneho riaditeľa sekcie programov regionálneho rozvoja MPRV SR Mareka Mitošinku by sa mali cyklocesty budovať na jeseň tohto a jar budúceho roka.

Slúžiť majú na denné dochádzanie za prácou, z mesta do mesta či k železničnej stanici alebo k autobusovej stanici. „Podporujeme budovanie nových cyklotrás, medzi podporenými je aj modernizácia existujúcich cyklotrás a budujeme aj takzvané odložiská bicyklov primárne pri železničných staniciach, kde chceme podporovať využívanie bicyklov na dopravenie sa na železničnú stanicu a následné cestovanie za prácou kamkoľvek ďalej,“ uviedol M. Mitošinka.

Konkrétne projekty pripravené na realizáciu sú podľa národného cyklokoordinátora Petra Klučku dobrou správou pre celé cyklistické Slovensko. Čoraz viac ľudí si totiž podľa neho uvedomuje, že sa nemôže jednostranne podporovať len rozvoj individuálnej automobilovej dopravy. „Už sa ozývajú primátori viacerých miest, že podľa vzoru ostatných európskych miest chcú znížiť podiel individuálnej automobilovej dopravy,“ priblížil P. Klučka.

Schválených 28 projektov cyklotrás za 12,7 milióna eur bolo súčasťou prvého kola výzvy, ktorú už ministerstvo vyhodnotilo. Prihlásilo sa do nej celkovo 35 projektov v objeme 15,7 milióna eur. Vylúčené alebo stiahnuté projekty podľa rezortu nespĺňali všetky formálne náležitosti, ale po ich doplnení sa môžu prihlásiť do ďalších kôl výzvy.

Aktuálne už totiž prebieha aj druhé kolo, do ktorého sa prihlásilo 21 projektov v objeme 8,6 milióna eur. Ministerstvo momentálne vykonáva ich administratívnu kontrolu a vyhodnotené by mali byť v priebehu septembra.

Celkovo má však rezort na projekty v oblasti cyklodopravy vyčlenených 81,8 milióna eur z eurofondov. Kým sa teda nevyčerpajú tieto zdroje, bude rezort opakovane vyhlasovať jednotlivé kolá výzvy v trojmesačnom cykle. Projekty môžu predkladať obce, samosprávne kraje, mimovládne organizácie či subjekty, ktoré poskytujú pravidelnú verejnú osobnú dopravu.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.01.2017
Prešov získal financie na kúpu techniky na zvoz a spracovanie bioodpadu
Prešovská spoločnosť Technické služby mesta Prešov, a. s. (TSmP, a.s.) bola úspešná pri podávaní projektu zo zdrojov EÚ. Z operačného programu Kvalita životného prostredia tak mesto získalo finančné prostriedky vo výške takmer 830 000 eur.
viac
30.01.2017
Chýbajúci vodovod v Suchodolskej doline by mal zabezpečiť projekt vodárov
Dlhodobý nedostatok a prívod vody do obcí v rámci takzvanej Suchodolskej doliny v okrese Bánovce nad Bebravou by mohol vyriešiť projekt, ktorý pripravuje Západoslovenská vodárenská spoločnosť (ZSVS).
viac
20.09.2017
Nitra pripravuje kreatívne centrum za vyše 20 miliónov eur
Do konca tohto roka chce mať radnica vypracovaný projektový zámer výstavby nového kreatívneho centra, ktoré má vyrásť v bývalých kasárňach pod Zoborom a v niekdajšom kine Lipa. Celové náklady na zriadenie centra dosiahnu sumu viac ako 20 miliónov eur.
viac
26.11.2017
Banská Bystrica opäť úspešná v získavaní eurofondov
Na vybudovanie jednej zo šiestich plánovaných cyklotrás získalo mesto nenávratný finančný príspevok (NFP) z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) vo výške 857 870 eur. Päť-percentná finančná spoluúčasť samosprávy predstavuje sumu 45 151 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.62 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %