Streda 16.01.2019
Dnes má meniny 
Kristína
0°C Bratislava
20.04.2018 11:23

Na slovenské vody sa vrátilo plavidlo, ktoré pomohlo zachrániť 160 životov


Po niekoľkomesačnej rekonštrukcii sa do prevádzky vrátila loď Kriváň. Koniec rekonštrukcie vyšiel symbolicky na siedme výročie zrážky dvoch plavidiel na Dunaji - keď sa práve Kriváň podieľal na záchrane 160-tich zahraničných turistov.


Loď Kriváň


„Plavidlo Slovenského vodohospodárskeho podniku si zaslúžilo rekonštrukciu. Aj udalosti spred siedmych rokov poukazujú na jej význam. Rovnako si vážim, že dominantnú časť opráv realizoval štátny podnik. Čím sa podarilo ušetriť veľkú časť nákladov,“ vyhlásil minister životného prostredia László Sólymos.

Celkové náklady na dokončenú rekonštrukciu predstavovali 33-tisíc eur. V prípade, že by opravy boli vykonané v celom rozsahu dodávateľmi, výsledná suma by mohla byť podľa predbežných prieskumov pracovníkov SVP aj trojnásobná.

„V rámci rekonštrukcie došlo k výmene lodných vrtúľ, oprave čerpadla, lodného výťahu, revízii tlakových nádob. Zároveň Kriváň aj vynovili zbavili starého linolea, vymenili drevené obklady. Celkovo na lodi naši kolegovia odpracovali 1600 hodín,“ pridal sa Jozef Dúcz, riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), š.p. Bratislava.

Loď Kriváň sa za svoju 22 ročnú existenciu využívala ako v krízových situáciách, tak aj ako reprezentačné plavidlo pre domáce a zahraničné návštevy a verejnosť. Práve pre verejnosť bude najbližšie Kriváň prístupný už 12. mája 2018 počas Dňa otvorených dverí Ministerstva životného prostredia SR.

Plavidlo Slovenského vodohospodárskeho podniku sa najviac zviditeľnilo počas nešťastných udalostí v noci 13. apríla 2011. Pri Šamoríne sa zrazilo Nemecké nákladné plavidlo Bavaria a maltská výletná loď Victoria. Práve na palube výletnej lode cestovalo 160 osôb, ktorým Kriváň zaisťoval bezpečný prevoz cestujúcich na breh.

 Osobná loď BD KRIVÁŇ s kapacitou 120 osôb bola vyrobená v roku 1996. Dĺžka lode je 38,20 m, šírka 6,50 m, max. výška 6,78 m a max. ponor 1,20 m. Loď má dva hlavné motory s výkonom 147 kW.

Autor: (ts-mzpsr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.05.2016
Slanický ostrov umenia opäť privíta navštevníkov
Novú plavebnú sezónu na Oravskej priehrade začne tento rok loď OG Slanica v nedeľu 15. mája.
viac
11.01.2017
Defibrilátor na námestí sa stane pomocníkom i pamätníkom záchranárky
Spišská Nová Ves je od dnešného dňa (11. 1. 2017) prvým mestom na Slovensku, ktoré má na námestí 24-hodín denne verejne dostupný defibrilátor.
viac
13.06.2017
Na mestskom úrade je prvý verejne dostupný defibrilátor
Liptovskomikulášska samospráva umiestnila do priestorov Centra služieb občanov na tamojšom mestskom úrade nový defibrilátor. Ide pritom o prvý verejne dostupný prístroj na záchranu ľudského života, ktorý sa v meste nachádza.
viac
10.11.2018
Blíži sa Jesenná kvapka krvi TSK. Kde, kedy a ako možno darovať krv?
Už o necelé dva týždne sa študenti stredných škôl, dobrovoľní hasiči, zamestnanci Trenčianskeho samosprávneho kraja a jeho organizácií či široká verejnosť spoja pre dobrú vec. Na pôde Trenčianskej župy a v troch nemocniciach v jej správe sa o niekoľko dní uskutoční spoločný odber krvi.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.60 %