Pondelok 19.08.2019
Dnes má meniny 
Lýdia
°C
23.01.2019 09:55

Na ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2018 je nominovaných tridsať osobností


Ilustračná snímka


Dvadsiaty druhý ročník oceňovania najvýznamnejších osobností Slovenska sa nezadržateľne blíži. O laureátoch Krištáľového krídla za rok 2018 sa rozhodne v nedeľu 27. januára v Novej budove Slovenského národného divadla.


Slávnostný galavečer odvysiela v priamom prenose o 20.30 h Jednotka RTVS. Záštitu nad podujatím prevzal predseda vlády SR Peter Pellegrini.       

Organizátori dostali skoro 600 návrhov osobností na ocenenie, na základe posúdenia a rozhodnutia poroty získalo nominácie 29 osobností, dve hudobné skupiny a jeden športový tím. Na ocenenie za celoživotné dielo dostala porota v tomto ročníku 48 návrhov.       

O nominovaných v desiatich kategóriách hospodárskej, vedeckej, kultúrnej, športovej a spoločenskej sféry rozhodli odborné poroty v tajnom hlasovaní. Prestížne ocenenie tak majú na dosah skupiny IMT Smile a Hex, publicista Gregor Martin Papucsek, operný spevák Miroslav Dvorský, paralympijské zjazdárky Henrieta Farkašová a Natália Šubrtová, speváčka Katarína Knechtová a ďalšie osobnosti. Známa je už laureátka mimoriadnej ceny za celoživotné dielo. Tú si v tomto ročníku prevezme MUDr. Kristína Križanová, odborníčka pre paliatívnu medicínu na Slovensku.       

Slávnostný 22. ročník prinesie divákom okrem nových laureátov aj príjemný kultúrny zážitok. Hostiteľmi galavečera sú Karin Haydu a Libor Bouček. V sprievode Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu pod vedením dirigenta Adriana Kokoša v programe vystúpia Andrea Zimányiová, Carmel Paradise, Monika Bagárová, Miroslav Žbirka a Katarína Knechtová, tanečná skupina Old School Brothers, známe hudobné zoskupenie Janoska Ensemble. Režisérom galavečera je Nikita Slovák.       „V tomto roku pribudla kategória Inovácie a startupy. Akceptovala som názor mladých ľudí, ktorí mi o tom začali rozprávať. Zoznámila som sa so startupistami, ktorí mi o tom veľa rozprávali. Predstavíme Slovensku úspešných mladých ľudí, ktorí majú energiu, zdroje, informácie a chuť pracovať na svojom zdokonaľovaní, sú otvorení novým myšlienkam a nápadom,“ povedala pre TASR autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová.       

„Zatiaľ sú všetky obálky zapečatené. Otvoria sa až krátko pred začiatkom galavečera za prítomnosti predsedov jednotlivých porôt a médií. Porotcovia mali dosť ťažkú pozíciu, celkovo bolo 600 nominácií, teší nás, že prišlo veľa nominácií práve od laickej verejnosti, to znamená, že majú záujem o to, ktoré osobnosti budú oceňované tak významným ocenením, ako je Krištáľové krídlo. Rozhodovanie je štandardne vždy ťažké. Záleží potom od svedomia každého porotcu, pre ktorého nominanta sa prikloní a ktorý nakoniec získa najviac bodov,“ uviedol pre TASR predseda Veľkej poroty Krištáľového krídla Gabriel Csollár.       

„Takúto sošku ešte doma nemám, myslím si, že celkovo je táto anketa, že nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa. Je pre mňa veľmi cenné, že som sa prvýkrát dostala medzi návrhy na laureátov. Rok 2019 bude pre mňa samostatným rokom, je super, že nemáme tlak na získanie olympijskej miestenky, ktorú som už získala. Ale po zhliadnutí programu, na ktorom sme sa dohodli s trénerom, sa ma môj muž pýtal, či som náhodou nehovorila, že bude voľnejší rok vďaka miestenke. Okrem mája máme v každom mesiaci svetový pohár, európske hry, majstrovstvá sveta aj Európy, finále svetového pohára, sezóna začína koncom februára a skončí na konci októbra,“ doplnila pre TASR Zuzana Rehák Štefečeková, nominovaná v kategórii šport.       

Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli vo svojom odbore mimoriadny úspech. Ocenenie je udeľované od roku 1997 v rôznych oblastiach hospodárskeho, spoločenského, kultúrneho, športového a verejného života.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
03.04.2017
Týždeň slovenského filmu
Týždeň slovenského filmu prinesie bratislavským divákom kolekciu minuloročných domácich titulov pohromade na jednom mieste a umožní dohnať resty, ktoré sa filmovým fanúšikom mohli vlani nazbierať.
viac
04.10.2017
Zákon roka je hotový
Ministerstvo financií SR (MF SR) dokončilo návrh rozpočtu verejnej správy na najbližšie tri roky, ktorý napĺňa ciele programového vyhlásenia vlády a je v súlade s medzinárodnými záväzkami vyplývajúcimi z nášho členstva v eurozóne.
viac
19.01.2018
Šaľa má ďalšiu kultúrnu pamiatku
Transformátorová stanica pri bývalom mlyne sa stala národnou kultúrnou pamiatkou. Rozhodol o tom Pamiatkový úrad SR. Budovu, ktorá vznikla v rokoch 1913-1914 vyhlásil pamiatkový úrad za technickú pamiatku.
viac
23.01.2018
Žilina hľadá výnimočné osobnosti mesta
Aj v tomto roku majú Žilinčania možnosť navrhnúť významné osobnosti alebo kolektívy zo svojho okolia, ktoré nesú výrazné zásluhy v oblasti kultúry, športu či vzdelávania. Mesto Žilina opäť hľadá výnimočných ľudí, ktorým udelí jedno zo svojich ocenení.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.46 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.80 %