Sobota 20.04.2024
Dnes má meniny 
Marcel
°C
21.08.2019 12:25

Na hrade Ľubovňa vystavujú poklad a relikvie sv. Kunigundy


Hrad Stará Ľubovňa. Ilustračná snímka (tasr)


Na hrade Ľubovňa vystavujú poklad a relikvie sv. Kunigundy, uhorskej princeznej, krakovskej a sandomierskej kňažnej. Podľa riaditeľa Ľubovnianskeho múzea Dalibora Mikulíka ide o výnimočnú udalosť nielen v rámci Slovenska, keďže predmety prvýkrát opustia múry kláštora klarisiek v Starom Saczi.


 „Kunigunda vzbudzovala pozornosť už u dobových súčasníkov. V historiografii je označovaná titulmi - panna, manželka, vdova, mníška i svätica. Príchod Kunigundy na Spiš sa datuje do roku 1257, manžel Boleslav V. Hanblivý jej daroval územie Sandecka. Na území Spiša udelila uhorským šľachticom privilégiá za spoľahlivé služby, po roku 1272 šoltýsovi Henrichovi z Podolínca a po roku 1272 rytierovi Miroslavovi z Hniezdneho,“ ozrejmil riaditeľ a dodal, že v júli v roku 1280, niekoľko dní po smrti svojho manžela Boleslava, si Kunigunda spoločne so svojimi sestrami obliekla mníšsky habit a založila kláštor klarisiek v Starom Saczi.     

Kunigunda sa počas svojho života stala aj významnou političkou s výnimočným talentom pre diplomaciu. „Boli to časy, kedy naše krajiny napádali Tatári. Slúžila v prospech svojho otca, uhorského kráľa Bela IV. a brata, kráľa Štefana V. Zároveň prispela k rozvoju Spiša a Sandomierska. Často cestovala cez Spiš a Šariš k svojmu otcovi či bratovi za účelom vzájomných návštev. Otec a dcéra využívali vo svojej politike diplomatické služby kuriérov vo veci zápasu o babenbergovské dedičstvo, ako aj pri svätorečení krakovského biskupa Stanislava,“ dodáva Mikulík s tým, že Kunigunda bola tá, ktorá do Krakovska pozvala uhorských baníkov. Tí objavili a sprevádzkovali celosvetovo slávne soľné bane v Bochni a Vieličke. „Boli to časy, kedy soľ bola naozaj nad zlato,“ zdôraznil.   Kunigunda zomrela po ťažkej chorobe 24.  júla 1292. Pápežom Jánom Pavlom II. bola kanonizovaná 16. júna 1999. Kláštor sestier klarisiek v Starom Saczi počas svojej nepretržitej existencie od roku 1280 až po dnešné časy uchováva a stráži poklad sv. Kunigundy v podobe vzácnych gotických šperkov a relikvií tejto svätice. „Máme tú česť vystavovať časť pokladu a relikvií v Kaplnke sv. Michala Archanjela na hrade Ľubovňa. Je to po prvýkrát v histórii, kedy tento poklad opustí múry kláštora klarisiek a bude vystavovaný za hranicami Poľska,“ zdôraznil Mikulík s tým, že výstavu môžu návštevníci vidieť do konca septembra.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
09.03.2017
Otvorenie turistickej sezóny na Fiľakovskom hrade
Hradné múzeum vo Fiľakove pozýva na otvorenie turistickej sezóny na Fiľakovskom hrade. Pri danej príležitosti sa 14. 3. 2017 od 16:30 hod., na 4. poschodí Bebekovej veže hradu uskutoční vernisáž.
viac
17.07.2018
Hrad ožil rozprávkou s pesničkami Dlhý, Široký a Bystrozraký
V poradí svoj 12. ročník začala v pondelok (16. 7.) písať obľúbená rozprávka s pesničkami na hrade Ľubovňa. Tentoraz si scenárista, režisér a autor niekoľkých detských knižiek Peter Karpinský, ktorý je s podujatím spätý od jeho vzniku, vybral ako predlohu známu rozprávku Dlhý, Široký a Bystrozraký.
viac
12.10.2019
Zlatý poklad z Cukrovarskej ulice vystavia iba na niekoľko hodín
Iba niekoľko hodín bude vystavený zlatý poklad, ktorý vykopali robotníci v Seredi v roku 1975 na Cukrovarskej ulici. Dnes (12. 10.) si ho budú môcť záujemcovia pozrieť od 13. do 18. hod. vo Fándlyho fare – Mestskom múzeu.
viac
18.01.2020
Bratislavský hrad ponúka návštevníkom výstavu N89 - Cesta k slobode
Výstavu s názvom N89 Cesta k slobode, ktorá predstavuje kľúčové udalosti novembra 1989, videlo za dva mesiace od jej otvorenia viac ako 35-tisíc návštevníkov. Pripravilo ju Slovenské národné múzeum - Historické múzeum.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.10 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %