Pondelok 23.07.2018
Dnes má meniny 
Oľga
20°C Bratislava
19.09.2017 03:36

MŽP prispeje obciam na kompostéry 20 miliónmi eur z eurofondov


Záujem obcí o dotácie na kompostové nádoby je vyšší ako envirorezort očakával.


Ministerstvo životného prostredia SR rozhodlo koncom augusta, že zvýši dotácie na kompostové nádoby pre samosprávy z 5 na 20 miliónov eur.


Hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák potvrdil, že minister tak o dotáciách rozhodol preto, lebo o „peniaze z eurofondov určené na zhodnocovanie biododpadu dovtedy prejavilo záujem až 273 miest a obcí (asi desatina z celkového počtu samospráv) s projektmi za 32 miliónov eur a ich počet stále rastie“.

Pre navýšenie o 15 miliónov na kompostéry sa MŽP rozhodlo najmä preto, lebo žiadosti samospráv niekoľkonásobne prevyšovali pôvodne vymedzenú sumu a „envirorezort podporuje nastavenie systému triedenia bioodpadu tak, aby sa na Slovensku oplatilo separovať“.

Od začiatku roka obce a mestá zabezpečujú triedenie biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu. Ten v posledných rokoch predstavoval približne 45 percent zo všetkého zmiešaného komunálneho odpadu, končiaceho v lepšom prípade v slovenských spaľovniach, tie najväčšie sú v Bratislave a Košiciach, a v horšom na skládkach. Výrazné výsledky v separovaní bioodpadu by SR výrazne pomohli priblížiť sa stanovenému cieľu EP – do roku 2020 zvýšiť podiel recyklácie komunálneho odpadu na 50 percent.

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.02.2017
OZV pripravujú údaje o zbere triedeného odpadu
V Palárikove triedia pozoruhodných vyše 50 percent komunálnych odpadov. Zvolenčania, naopak, ako informuje firma Marius Pedersen s najväčším podielom spomedzi ostatných zberných spoločností v meste, iba 16,99 percenta.
viac
09.03.2017
O zálohovaní plastových fliaš a plechoviek envirorezort neuvažuje
Veľká Británia, podobne ako pred ňou aj jednotlivé štáty EÚ, vášnivo diskutuje o zálohovaní plastových fliaš a plechoviek. Ako túto diskusiu vníma Ministerstvo životného prostredia SR?
viac
28.06.2017
Rok odpadového zákona priniesol prvé výsledky v podobe lepšieho triedenia
„Komunálny odpad sa dnes na Slovensku triedi, zbiera, zváža, dotrieďuje, recykluje a zhodnocuje,“ konštatuje Hana Nováková, generálna riaditeľka spoločnosti ENVI - PAK.
viac
29.07.2017
Envirorezort a ZMOS optimalizujú výšku poplatkov za skládkovanie
„Prezradiť definitívnu výšku pripravovaného zvýšenia poplatkov za skládkovanie komunálnych odpadov je v tejto chvíli predčasné,“ konštatoval pre Obecné noviny Tomáš Ferenčák, hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP).
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.53 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.34 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.13 %