Piatok 22.03.2019
Dnes má meniny 
Beňadik
°C
08.08.2018 03:45

Muránskou strelou do Jelšavy za stredovekom


Kaštieľny deň v Jelšave - pozvánka - výrez plagátu


Zaujímavý prázdninový program pre celé rodiny spojený s jazdou nostalgickým vlakom pripravilo občianske združenie Detská železnica Košice v spolupráci s mestom Jelšava a Železnicami SR.


V sobotu 18. augusta vypravia mimoriadny vlak z Košíc do Jelšavy, kde si na Kaštieľnom dni pripomenú život v stredoveku. Mimoriadna jazda sa tiež uskutoční pri príležitosti 125. výročia otvorenia železničnej trate Muráň – Plešivec.

„Kaštieľny deň sa v tomto roku vracia do obdobia života slávneho šľachtického rodu Koháryovcov. Už tradične budú pripravené atrakcie pre všetky vekové kategórie. Dobové hudobné vystúpenia, odborná prednáška aj historické tance, sokoliari, Igrici- to je len krátky výber z hlavného programu, ktorý začína dobovým nástupom a výstrelom z dela. Deň v kaštieli uzavrie veselica s Duchoňovcami. Pre milovníkov histórie sú pripravené inscenované ukážky zo života významného uhorského šľachtica Mikuláša Koháryho. Nádvorie kaštieľa oživí trhové mestečko, dobová kuchyňa, tradičné hry, dielne pre deti, drevený kolotoč, strelnica a komentované prehliadky,“ uviedla riaditeľka Mestského múzea v Jelšave Tatiana Strelková. Potulky historickou Jelšavou so sprievodným slovom začnú na železničnej stanici v Jelšave, kde si pripomenú 125. výročie otvorenia historickej trate Muráň – Plešivec.

„Mimoriadny vlak z Košíc zostavený z dnes už historických motorových vozňov typu M152 odchádza z hlavnej železničnej stanice v  Košiciach v sobotu 18. augusta o 9:05. Sprievodným podujatím bude aj vyhliadková jazda na trase Jelšava - Muráň o 11:20 a 12:45, na ktorú pozývame všetkých obyvateľov regiónu a návštevníkov Kaštieľneho dňa. Odchod vlaku z Jelšavy do Košíc sme naplánovali na 18:00, aby si cestujúci mohli vychutnať bohatú ponuku podujatia,“ priblížil Ľubomír Lehotský predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice.

Lístky na vlak sú dostupné v predpredaji na http://www.detskazeleznica.sk/--6-256-vlakom-na-kastielny-den-v-jelsave prípadne v Regionálnom informačnom bode na Hlavnej ulici 48 v Košiciach. Kto by chcel využiť mimoriadnu akciu, môže si zakúpiť cestovný lístok za zvýhodnenú cenu v pokladni detskej železnice v Čermeli najneskôr do 15. 8.

Viac informácií k podujatiu nájdete na www.jelsava.sk, www.detskazeleznica.sk

Autor: (ts-Zuzana Lehotská, Detská železnica Košice)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.08.2016
Detská železnica oslávi 60. výročie dokončenia trate
Deň plný pary, atraktívneho programu či prevádzky štyroch rušňov zažijú návštevníci vo štvrtok 1. septembra na historickej úzkorozchodnej železnici v Čermeľskom údolí.
viac
21.09.2016
Kam vyrazia nostalgické a historické vlaky na východe počas jesene?
Teplé slnečné lúče a krásy východného Slovenska si môžete na jeseň vychutnať aj vďaka mimoriadne bohatej ponuke pripravovaných nostalgických vlakov. Až do polovice októbra vyrazia na trať každý víkend.
viac
24.05.2017
Historickým vláčikom na Šarišský hrad
Klub historických koľajových vozidiel z Košíc pozýva na nenáročný poldenný výlet vhodný pre rodiny s deťmi na Šarišský hrad. Historická súprava červených motoráčikov typu M 131, tzv. Hurvínkov sa vydá na svoju ďalšiu púť už v sobotu 27. mája z Košíc do Veľkého Šariša.
viac
23.08.2017
Kaštieľny deň ponúkne návštevníkom návrat do histórie Jelšavy
Návrat do bohatej histórie Jelšavy, pestrý sprievodný program a rôzne hudobné vystúpenia budú mať príležitosť zažiť návštevníci podujatia Kaštieľny deň, ktorý sa koná v sobotu 26. augusta v coburgovskom kaštieli v Jelšave v Revúckom okrese.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.53 %