Piatok 21.06.2019
Dnes má meniny 
Alojz
°C
05.01.2019 10:55

MŠVVŠ: Zabezpečiť peniaze na rekreačné poukazy je kompetencia zriaďovateľov škôl


Andrej Danko, (tasr)


Zabezpečenie finančných prostriedkov na rekreačné poukazy pre zamestnancov škôl je v kompetencii zriaďovateľov škôl, ktorými sú napríklad mestá, obce či vyššie územné celky.


Uviedlo to Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR v reakcii na vyjadrenia opozičného hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).       

"Tieto finančné prostriedky žiadnym spôsobom nezasahujú do rozpočtu ministerstva školstva a neuberajú peniaze ani školám, ani učiteľom, ako nepravdivo uvádza poslanec Sopko vo svojom vyhlásení," zdôraznil odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva.       

"Tiež by sme radi upriamili pozornosť na štatistické údaje, podľa ktorých z celkového počtu 1623 základných škôl s právnou subjektivitou je len 175, teda necelých 11 %, ktoré majú evidovaných fyzicky viac ako 50 zamestnancov. V prípade stredných škôl je to z počtu 236 spolu 53 škôl, teda necelých 22,5 %," podčiarklo MŠVVŠ SR.       

Podľa poslanca Národnej rady SR za OĽaNO Miroslava Sopka od začiatku roka čelia školy vážnemu problému. Pre nové nariadenie z dielne vládnej Slovenskej národnej strany (SNS) budú mať menej peňazí na vzdelávanie detí. Príspevok na rekreáciu sa podľa neho dotkne vyše 200 škôl, ktoré majú viac ako 49 zamestnancov. Do ich štíhlych rozpočtov "vypáli" ďalšiu dieru vo výške 275 eur ročne na osobu. "Ak má škola napríklad 50 zamestnancov, bude musieť nájsť takmer 14.000 eur," vyčíslil Sopko.

Nápad predsedu SNS Andreja Danka je podľa Sopka populistický najmä preto, že štát školám nijako nepomôže. Peniaze nie sú vyčlenené v štátnom rozpočte, ale bremeno presunula vláda na riaditeľov škôl. Tí sa opäť musia vyrovnať s niečím, na čo vopred neboli pripravení a na čo nemajú peniaze. Vláda zabúda na to, že školy nie sú firmy a už teraz majú problém vyjsť z nízkeho normatívu. "Na rozdiel od vládnych politikov my s riaditeľmi škôl komunikujeme," podotkol Sopko.       

"V hnutí OĽaNO sa nemôžeme prizerať, ako sa vláda zbavuje zodpovednosti zaplatiť za svoje výmysly. Preto žiadame ministerku školstva aj ministra financií, aby na rekreačné poukazy vyčlenili peniaze z rezervy rozpočtu. Inak budú milióny eur chýbať na kvalitnejšie vzdelávanie našich detí," uzavrel Sopko.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.03.2016
Mensa bude testovať IQ žiakov i verejnosti v Trnave
Do konca marca môžu školy na území Trnavského kraja prihlásiť svojich nadaných žiakov do krajského kola IQ olympiády.
viac
21.12.2016
Ľudia žijú na ekologický dlh, upozorňuje SAŽP
Ľudia spotrebúvajú viac ako unesie planéta Zem a žijú na ekologický dlh. Pri predstavení jedinečného modelu pre výpočet ekologickej stopy – Ekomerača, na to upozornil Timotej Brenkus zo Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP).
viac
30.10.2017
Školy dostanú vyše pol milióna eur za mimoriadne výsledky žiakov
Školy dostanú viac ako pol milióna eur za úspechy ich žiakov na celoslovenskej či medzinárodnej súťaži alebo olympiáde. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR.
viac
14.03.2019
MŠVVaŠ požiadalo ministerstvo financií o peniaze na rekreačné poukazy
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR oslovilo ministerstvo financií so žiadosťou o poskytnutie finančných prostriedkov na rekreačné poukazy. TASR to potvrdil odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.79 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.16 %