Nedeľa 21.07.2019
Dnes má meniny 
Daniel
°C
15.04.2019 10:50

Morena, Morena, Morena...


Ilustračná snímka: tik@brezno.sk


Tradičné veľkonočné zvykoslovia odštartovali v nedeľu na breznianskom námestí. Spevom i tancom a následným hodením zapálenej Moreny do Hrona,sme sa v Brezne každoročne rozlúčili so zimou a privítali jar.


O bohatý program sa už obvykle postaral Detský folklórny súbor Šťastné detstvo z Brezna. Tento rok avšak oslavy jari nezostali len pri tradičnom programe. Po prvýkrát sa v meste Brezne odhalila aj jedinečná veľkonočná výzdoba, ktorej iniciátorom bolo vedenie mesta. Námestie zdobí hneď niekoľko unikátnych ozdôb, a to 10 obrovských drevených vajíčok a jeden veľký z dreva zhotovený veľkonočný zajac. Nebola to však ale len práca umelcov. Do vyrábania výzdoby sa zapojili aj školy - Základná umelecká škola, ZŠ a MŠ Pionierska 2, ZŠ a MŠ Karola Rapoša, ZŠ a MŠ MPČĽ 35 a Centrum voľného času. Každá škola vyzdobila dve drevené veľkonočné vajíčka. „Keďže vianočná výzdoba mala veľký úspech, rozhodli sme sa vyzdobiť mesto aj počas veľkonočných sviatkov. Veríme,  že aj táto nová výzdoba prinesie radosť našim obyvateľom a návštevníkom,“ povedal primátor mesta Tomáš Abel.

Morena nie je jediným podujatím svojho druhu a tak Veľká noc v Brezne bude pokračovať aj pripravovanou výstavou s veľkonočnou tematikou v mestskom dome kultúry. Momentálne si návštevníci ale aj domáci Brezňania môžu zakúpiť kraslice a rôzne iné výzdoby v Horehronskom múzeu (Meštiansky dom č. 13) na predajnej výstave „Sviatky jari“. Oslavy vítania jari na Horehroní vyvrcholia podujatím Veľkonočné radosti v Mýte pod Ďumbierom. Podujatie sa bude konať 21. apríla 2019 od trinástej hodiny. Podujatím vás budú sprevádzať folklórne súbory a tanečné zoskupenia z regiónu a pre najmenších bude pripravený rozprávkový les.

 

Autor: Miroslava Švantnerová


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.04.2016
Bez vybudovania cestných komunikácií je rozvoj regiónu nemysliteľný
V Michalovej sa 16. marca konal snem Regionálneho združenia miest a obcí Horehronia a Stredného Rudohoria. Na sneme sa zúčastnili primátor mesta Brezno a 24 starostov a starostiek okresu Brezno.
viac
28.03.2017
Turisti vítali jar a vodáci odomkli vody Torysy
Prešovskí turisti v nedeľu vítali jar, vodáci sa zasa po prvýkrát plavili vlnami Torysy. V jej vodách skončili aj zapálené Moreny.
viac
15.03.2018
Vítanie jari v Púchove
Príďte privítať jar do Púchova! V sobotu 17. marca 2018 sa v Púchove uskutoční VIII. Veľkonočný jarmok spolu so zaujímavým kultúrnym programom. Slávnostné otvorenie podujatia je naplánované o 10.00 h.
viac
04.04.2019
Veľkonočné trhy sa začínajú 10. apríla, ponúknu kraslice i folklór
Veľkonočné trhy na banskobystrickom Námestí SNP sa začnú 10. apríla a obyvatelia mesta pod Urpínom i jeho návštevníci sa opäť môžu tešiť na širokú ponuku tradičných výrobkov s veľkonočnou tematikou, ale aj chutné jedlá a nápoje.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.06 %