Nedeľa 24.06.2018
Dnes má meniny 
Ján
14°C Bratislava
25.08.2017 07:50

Ministerstvo vnútra zvyšuje rozpočet pre miestne občianske poriadkové služby


Ilustračná snímka: (tasr).


Ministerstvo vnútra zvýšilo o 6,4 milióna eur alokáciu pre výzvu venovanú miestnym občianskym poriadkovým službám (MOPS). Reagovalo tak na neočakávaný počet obcí, ktoré predložili žiadosti.


Ministerstvo vnútra SR ako sprostredkovateľský orgán pre operačný program Ľudské zdroje vyhlásilo koncom mája novú výzvu pre miestne občianske poriadkové služby (MOPS). Na výzvu, ktorej prípravu inicioval Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, reagoval neočakávaný počet obcí, a to aj napriek veľmi krátkemu termínu na predloženie žiadostí. Dopyt dvojnásobne prekročil vyčlenené finančné zdroje (22,4 mil. eur pri rozpočte 11,7 mil. eur).

Ministerstvo vnútra v prvom kroku hľadalo dodatočné zdroje v rámci operačného programu Ľudské zdroje. Prehodnotením očakávaného vývoja čerpania zdrojov na aktivity pre marginalizované rómske komunity bolo možné časť zdrojov presunúť na túto výzvu. Alokácia výzvy bude zvýšená o 6,4 mil. eur, čo finančne pokryje všetky projekty, ktoré splnia podmienky výzvy. Vyhodnotenie predložených žiadostí o nenávratný príspevok sa ukončí v priebehu septembra, čo umožní nasadiť MOPS v teréne už na jeseň.

 „Je veľmi pozitívne, že o výzvu je veľký záujem. Podarilo sa nám spoločne pripraviť taký produkt, ktorý je jednoduchý po každej stránke a prináša významné zníženie byrokracie pre žiadateľov. Veľký záujem na druhej strane znamená väčšiu administratívnu záťaž pre našu sekciu. Z toho dôvodu bude schvaľovací proces žiadostí trvať o niečo dlhšie, ako sme plánovali. Osobne som ale veľmi rada, že sa nám podarilo nájsť ďalšie zdroje na MOPS,“  uviedla  generálna riaditeľka sekcie európskych programov ministerstva vnútra Adela Danišková.

Najväčší záujem bol v tých oblastiach, kde je najvyššia miera nezamestnanosti a najväčšie sociálne problémy. Takmer tri štvrtiny žiadostí o nenávratný finančný príspevok prišli z Prešovského (42,11 %) a Košického samosprávneho kraja (32,16 %). Viac ako polovica žiadateľov pochádza z najmenej rozvinutých okresov. Najväčší záujem prejavila Rimavská Sobota a Vranov nad Topľou.

 „Dodatočné financie výrazne posilnia pozitívne účinky pôsobenia MOPS predovšetkým v najmenej rozvinutých oblastiach. Ide o aktivitu, ktorá pomôže všetkým a zlepší kvalitu života v obciach. Vďaka dodatočnej podpore vytvoríme viac ako 700 pracovných miest najmä v najmenej rozvinutých regiónoch. Príspevok výzvy z pohľadu zamestnanosti, udržateľnej minimálne na 3 roky, je pre dotknuté oblasti veľmi vysoký,“ uviedol splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz.

Miestne občianske poriadkové služby v minulosti dokázali, že majú pozitívny vplyv na život v obciach. Členovia poriadkových služieb nefungujú len ako výpomoc polícii, ale najmä ako pomocníci v rámci každodenného života v komunite. Často sú to práve členovia poriadkových služieb, ktorí odprevádzajú deti do školy, dohliadajú na problémové úseky ciest, pomáhajú pri organizovaní spoločenských podujatí a podobne. MOPS tvoria jeden z mostov medzi majoritou a minoritou a zároveň sú signálom, že za poriadok v obci sú zodpovední všetci jej obyvatelia. 

Autor: (mvsr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.08.2017
Ministerstvo zjednodušilo podmienky výzvy na prístup k pitnej vode
Ministerstvo vnútra SR ako sprostredkovateľský orgán pre časť operačného programu Ľudské zdroje zjednodušilo podmienky výzvy na podporu prístupu k pitnej vode.
viac
25.10.2017
Poprad získal prostriedky na občianske hliadky na ďalšie tri roky
Mesto Poprad uspelo s projektom Miestnej občianskej poriadkovej služby (MOPS), zameraného priamo na znevýhodnené skupiny obyvateľstva.
viac
23.11.2017
Odborníci o rozvoji vidieka
Bratislavský samosprávny kraj a Regionálna anténa Národnej siete rozvoja vidieka SR pre Bratislavský kraj zorganizovali v poradí tretiu Konferenciu rozvoja vidieka Bratislavského kraja 2017. Bola určená najmä pre prijímateľov z oblasti vidieka a konala sa 23. novembra v hoteli na Seneckých jazerách.
viac
22.01.2018
Humenné získalo dotáciu na projekt občianskych poriadkových služieb
Od začiatku roka fungujú v Humennom miestne občianske poriadkové služby (MOPS), ktoré pôsobia najmä v prostredí marginalizovaných rómskych komunít na území mesta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.46 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.77 %