Streda 23.05.2018
Dnes má meniny 
Želmíra
25.4°C Bratislava
01.02.2018 09:04

Ministerstvo školstva má novú organizačnú štruktúru


Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová.


Nová organizačná štruktúra ministerstva má zabezpečiť efektívnejší chod rezortu a znížiť počty administratívnych zamestnancov. Kritici reformy však hovoria o oslabení analytických schopností rezortu.


„Jedna z prvých úloh, ktorú som si dala po mojom nástupe na pozíciu ministerky, bola personálna analýza fungovania rezortu. Výsledkom toho je nová organizačná štruktúra, ktorej cieľom je premeniť ministerstvo na moderný a efektívny úrad poskytujúci dobrý servis pre občanov a naše partnerské inštitúcie,“ uviedla ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Medzi prvé kroky, ktoré priniesli závery personálneho auditu na MŠVVaŠ SR patrí vytvorenie nového odboru celoživotného vzdelávania a analýz vzdelávacej politiky (OCŽVaAVP). Tento odbor má štatút výskumného pracoviska a vznikol zlúčením doterajšieho Inštitútu vzdelávacej politiky a Odboru celoživotného vzdelávania MŠVVaŠ.  Nový odbor má skvalitniť a posilniť oblasť celoživotného vzdelávania, v ktorom rezort dlhodobo pociťoval rezervy, čo bolo predmetom kritiky aj zo strany Európskej únie. Ministerstvo vo svojej tlačovej správe uvádza aj ďalšie dôvody prečo sa rozhodlo pre tento krok - naplnenie cieľov Stratégie 2020 týkajúce sa účasti dospelej populácie na celoživotnom vzdelávaní, analytická podpora pri novelizácii zákona o odbornom vzdelávaní a príprave, príprava zrušenia projektu Národného ústavu celoživotného vzdelávania (NÚCŽV), analýza vzdelávacích programov v OP ĽZ, pričom cieľom MŠVVaŠ SR ako gestora prioritnej osi alebo potreba zefektívnenia fungovania analytických a výskumných inštitúcií financovaných z verejných zdrojov v rámci rezortu, táto problematika bude riešená v rámci Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania v oblasti hodnotenia a zvyšovania kvality. Na ministerstve školstva tak vznikne výskumné pracovisko, pričom počet zamestnancov sa z pôvodných 5 navýšil na 13. Nový analytický odbor bude mať súčasne väčšie kompetencie v centrálnom aparáte rezortu školstva V ďalších krokoch bude odbor rozdelený tak, aby bola značka Inštitútu vzdelávacej politiky zachovaná a aby sa oddelenia odboru funkčne optimalizovali, uviedlo ministerstvo.

Nepopulárny krok

Štrukturálne zmeny na ministerstve si vyslúžili kritiku z viacerých strán. Prekáža najmä možnosť oslabenia analytických kapacít rezortu v čase, keď treba robiť veľké reformy. Ministerstvo však garantuje posilnenie tímu analytikov. Minister financií Peter Kažimír na tlačovej konferencii v Bratislave uviedol, že ministerka Lubyová ho o tom ubezpečila. Organizačné zadelenie skupiny analytikov je podľa neho v kompetencii daného rezortu. „Kľúčová je kvalita ľudí, čo je tiež v kompetencii každého ministra,“ poznamenal Kažimír. Rozhodnutie pridružiť IVP k inému oddeleniu vníma negatívne viacero organizácií, medzi nimi aj Študentská rada vysokých škôl či Iniciatíva slovenských učiteľov. Nesúhlasia s tým ani opozičné strany OĽaNO a SaS. OĽaNO zároveň vyzvalo ministerku školstva, aby svoje rozhodnutie v tomto smere prehodnotila. Podľa predstaviteľov hnutia Progresívne Slovensko zrušenie IVP podlamuje nohy reforme Učiace sa Slovensko.Proti rozhodnutiu ministerky namieta aj Slovenská komora učiteľov (SKU) jej novoročné rozhodnutie považuje za nesprávne. Podľa SKU odborné stanoviská, presné dáta, či analýzy od samostatného útvaru sú pre efektívnejší chod každého rezortu nevyhnutnosťou.  „Moderne fungujúce spoločnosti a inštitúcie využívajú tímovosť v rozhodovacích procesoch. Náš rezort nabral úplne opačný smer. Rozhodnutie ministerky preto vyvoláva pochybnosti o cieľoch nového vedenia,“informoval za SKU Vladimír Crmoman.

Obecné noviny č. 3-4/2018

Autor: (sprac.: ig)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.07.2016
V obciach a školách išli na energiu s rozumom
Efektívne nakladanie s energiami a ich úspory môžu obvykle ušetriť významným spôsobom finančné prostriedky. Zmeny v tejto oblasti prispejú aj k ochrane nášho životného prostredia, keďže vyprodukovanie elektrickej energie preň vždy predstavuje aj určitú záťaž.
viac
28.11.2016
Do Fondu na podporu vzdelávania pôjde na budúci rok 2,5 milióna eur
Do Fondu na podporu vzdelávania pôjde v budúcom roku 2,5 milióna eur a minimálne toľko aj počas ďalších rokov. Dohodli sa na tom poslanci s ministrom školstva Petrom Plavčanom.
viac
14.02.2017
Zdenko Krajčír: Samosprávy sú v školstve štedré. Kritika je skôr ohováraním
Po februárovom rokovaní Rady Združenia miest a obcí Slovenska boli prostredníctvom médií mestám a obciam adresované niektoré, pomerne nekorektné, stanoviská. Hlavne vo vzťahu k financovaniu regionálneho školstva a zvyšovaniu platov. Šéf sekcie rezortných činností Kancelárie ZMOS ich rázne odmieta.
viac
21.02.2017
V obci Horná Ves postavia bytový dom za asi 550 000 eur
V Hornej Vsi v okrese Prievidza postavia nájomný dom s 12 bytmi. Stavbu zrealizuje na vlastné náklady súkromný investor, obec ju potom plánuje odkúpiť z dotácie od Ministerstva dopravy a výstavby SR a úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.07 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.66 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.27 %