Streda 22.05.2019
Dnes má meniny 
Júlia, Juliana
°C
15.11.2018 08:05

Ministerstvo kultúry prijíma žiadosti o dotácie na rok 2019


MK SR


Ministerstvo kultúry vyhlásilo dotačné programy na podporu projektov v budúcom roku. V rámci programu Obnovme si svoj dom môžu záujemcovia žiadať o príspevok na obnovu kultúrnych pamiatok.


Dotačný program Kultúra znevýhodnených skupín sa zameriava na podporu kultúrnych projektov osôb so zdravotným alebo iným druhom znevýhodnenia. TASR o tom informovali z rezortu kultúry.       

Program Obnovme si svoj dom v ostatných rokoch zarezonoval pri obnove a záchrane slovenských hradov alebo kaštieľov. Žiadatelia, ktorí splnia stanovené kritériá, môžu na rok 2019 získať dotáciu na obnovu kultúrnych pamiatok, aktivity v oblasti kultúrnej politiky, edičnej činnosti aj v oblasti ochrany pamiatkového fondu. "Výzva cieli tiež na modernizáciu historických parkov a architektonických areálov v zlom technickom stave. Jeden podprogram sa osobitne sústreďuje na Národný cintorín v Martine," spresnilo ministerstvo.       

Rezort tiež prijíma žiadosti v programe Kultúra znevýhodnených skupín. Ten sa špecializuje na kultúrne aktivity osôb, ktoré trpia nejakým druhom zdravotného postihnutia, prípadne ide o iným spôsobom znevýhodnené skupiny obyvateľstva. "Podpora sa člení do štyroch podprogramov. Uspieť môžu žiadosti na podporu podujatí, vydávanie novín, časopisov alebo inej tlače. Ministerstvo bude posudzovať aj aktivity určené pre neformálne vzdelávanie občanov so zdravotným postihnutím," spresnil rezort.       

Vyplnenú žiadosť v programe Obnovme si svoj dom je potrebné predložiť do 31. decembra. Termín uzávierky v programe Kultúra znevýhodnených skupín je najneskôr do 30. novembra. Predložené projekty budú posudzovať odborné komisie, ktorých členov menuje ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD). Viac informácií je na webovej stránke ministerstva kultúry.       

V tomto roku podporilo ministerstvo projekty v celkovej výške takmer 10,5 milióna eur. Najviac finančných prostriedkov smerovalo do programu Obnovme si svoj dom. V rámci jeho agendy bolo schválených 577 žiadostí v celkovej výške viac než 8,5 milióna eur. K podporených projektom patria obnova hradu Modrý kameň, konzervácia a čiastočná obnova hradu Šariš alebo pokračujúca renovácia Národného cintorína v Martine. K úspešným žiadateľom patrili aj projekty na stabilizáciu hradu Čabraď, záchranu hradov Divín, Muráň alebo ďalšia etapa obnovy Šášovského hradu.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.02.2017
V obci Horná Ves postavia bytový dom za asi 550 000 eur
V Hornej Vsi v okrese Prievidza postavia nájomný dom s 12 bytmi. Stavbu zrealizuje na vlastné náklady súkromný investor, obec ju potom plánuje odkúpiť z dotácie od Ministerstva dopravy a výstavby SR a úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania.
viac
01.05.2017
O eurofondovú podporu kreatívneho priemyslu sa uchádza vyše 600 projektov
Ministerstvo kultúry (MK) SR prijalo prostredníctvom decentralizovanej výzvy na podporu kultúrneho a kreatívneho priemyslu na Slovensku žiadosti o nenávratný finančný príspevok pre vyše 600 projektov.
viac
26.01.2018
Mesto Holíč získalo dotáciu na Koniareň viac ako pol milióna eur
Mesto Holíč získalo z Ministerstva kultúry (MK) SR dotáciu vo výške 588 860 eur. Finančné zdroje sú viazané na rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky (NKP) Holíčsky zámok – Koniareň. Zmluva bola zverejnená v Centrálnom registri zmlúv.
viac
28.01.2018
Na obnovu stredovekých hradieb na Hlbokej získalo mesto dotáciu
Mesto Trnava dostane od Ministerstva kultúry SR v rámci dotácií z programu Obnovme si svoj dom 163 245 eur na opravu posledného celistvého úseku stredovekých hradieb na Hlbokej ulici. S prácami začne už v najbližšom období, trvať by mali do roku 2019.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %