Pondelok 16.09.2019
Dnes má meniny 
Ľudmila
°C
08.06.2019 10:20

Mestskí poslanci dali "zelenú" organizácii EYOF v roku 2021


Ilustračná snímka (tasr)


Mestskí poslanci v Banskej Bystrici vo štvrtok drvivou väčšinou hlasov podporili organizovanie a usporiadanie Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v roku 2021 v meste pod Urpínom.


Zároveň odsúhlasili návrh na založenie neziskovej organizácie EYOF Banská Bystrica 2021, ktorej úlohou bude aj získavanie finančných prostriedkov z fondov, grantov, od sponzorov, a tiež dohliadanie na chod festivalu. Ide o prestížnu súťaž mladých športovcov z 50 krajín vo veku od 14 do 18 rokov a uskutoční sa od 21. júla do 1. augusta v roku 2021.       

Projekt vo výraznej miere poskytne motiváciu pre banskobystrické i slovenské športové talenty. Súťaží sa v deviatich vybraných olympijských športoch: atletika, plávanie, judo, basketbal, gymnastika, cyklistika, tenis, hádzaná, volejbal. Desiaty šport vybral Slovenský olympijský výbor a je ním triatlon. Letná verzia EYOF sa na Slovensku ešte nekonala. Je to podujatie, ktoré má v gescii Medzinárodný olympijský výbor a patrí medzi najväčšie multišportové akcie v Európe.       

"Čas je krátky, no urobíme všetko preto, aby sme toto podujatie dokázali dôstojne pripraviť. Verím, že nesklameme obyvateľov, účastníkov, nikoho, kto projektu dáva šancu," konštatoval po hlasovaní poslancov banskobystrický primátor Ján Nosko.       

"Držte palce a majme všetci pozitívnu myseľ, aby sme sa ukázali v tom najpozitívnejšom svetle a celý projekt sme dotiahli do víťazného konca," reagoval Klub nezávislých poslancov.       

Poslanci sa stotožnili s argumentmi v dôvodovej správe, že športové podujatie mestu výrazne pomôže z hľadiska prezentácie a podpory športu všetkých vekových kategórií a bude mať vplyv na ekonomiku, turizmus a pozitívny imidž mesta i jeho akceptáciu v kruhoch medzinárodnej športovej diplomacie.       

Do mesta pod Urpínom má o dva roky zavítať okolo 4000 športovcov, rozhodcov, trénerov, delegátov, usporiadateľov. Celkový počet účastníkov sa pohybuje zhruba na čísle 6000, ak sa prirátajú fanúšikovia či rodičia športovcov.       

Olympijská dedina, kde budú ubytovaní športovci, vznikne na Tajovského ulici a Triede SNP, v priestoroch vysokoškolských internátov Univerzity Mateja Bela. Univerzita disponuje 2800 lôžkami a po rozšírení kapacity to môže byť až do 3100 lôžok. Plánuje sa tiež s využitím ubytovania na internátoch v správe Banskobystrického samosprávneho kraja, čo predstavuje asi 700 lôžok. V prípade potreby prichádzajú do úvahy aj internáty Technickej univerzity vo Zvolene.

Európska športová mládež bude bojovať o medaily na krytej plavárni v Banskej Bystrici, v športovej hale AŠK Dukla či na zimných štadiónoch pod Urpínom, vo Zvolene, Brezne a v Žiari nad Hronom. Dejiskom atletiky má byť štadión na Štiavničkách, ktorý by mal dovtedy prejsť komplexnou rekonštrukciou.       

"O národnom rozmere tohto podujatia svedčí aj to, že sa dostalo medzi prioritné podujatia podporované vládou a sú citované v Programovom vyhlásení vlády SR na roky 2016 až 2020," uvádza sa v dôvodovej správe.       

Podľa magistrátu sa predpokladané finančné náklady na podujatie pohybujú okolo 13 až 14 miliónov eur.       

V tejto súvislosti mestské zastupiteľstvo navrhlo vypracovať analýzu, ktorá má objasniť, kto a akou mierou sa bude na organizácii EYOF podieľať, akou sumou a s akou finančnou návratnosťou pre mesto.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.04.2016
Banskobystričania rozhodli o projektoch participatívneho rozpočtu
Občania mesta Banská Bystrica rozhodli o tom, ktoré z 12 projektových návrhov budú v roku 2016 realizované z verejných financií, ktoré na tento účel Mesto alokovalo. Ide o celkovú sumu 20 000 eur.
viac
15.12.2016
Mestskí poslanci schválili zákon roka, ráta s úverom na Dom kultúry
Vyrovnaný, ambiciózny čo do rozvoja mesta a orientovaný na získanie zdrojov z Európskych štrukturálnych a investičných fondov, taký je zákon roka mesta Banská Bystrica na rok 2017, ktorý 13. decembra jednomyseľne schválili poslanci mestského zastupiteľstva (MsZ).
viac
20.09.2017
Na obnovu cintorína z I. svetovej vojny v Majeri pôjde 215.000 eur
Na vybudovanie fontány v parku pred magistrátom pôjde 85.000 eur a na obnovu cintorína z prvej svetovej vojny, ktorý je v časti mesta Majer, 215.000 eur. Rozhodli o tom mestskí poslanci, ktorí na svojom zasadnutí 19. septembra schválili návrh na zmenu účelu použitia fondu minulých rokov.
viac
15.12.2017
Rok zelene a materských škôl v Banskej Bystrici
Banskobystrickí poslanci na svojom 21. zasadnutí mestského zastupiteľstva schválili vyrovnaný rozpočet na rok 2018. Počíta s investíciami do obnovy materských a základných škôl, miestnych komunikácií, športovej infraštruktúry i do budovania parkovísk.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.61 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %