Pondelok 18.02.2019
Dnes má meniny 
Jaromír
0°C Bratislava
28.07.2017 11:56

Mesto zrekonštruuje novobanské kúpalisko


Vizualizácia kúpaliska po rekonštrukcii. Snímka zdroj: (novabana.sk).


Dlhé roky zatvorené a chátrajúce kúpalisko v Novej Bani sa konečne dočká svojej obnovy. Poslanci mesta totiž ešte koncom minulého roka vypočuli dlhoročné volanie obyvateľov po rekonštrukcii kedysi populárneho miesta na letný oddych a podporili zámer jeho obnovy a zmodernizovania.


Novobanské kúpalisko bolo poslednýkrát v prevádzke v roku 2007, odvtedy bolo zatvorené, a to predovšetkým z dôvodu zastaranej technológie a súčasným hygienickým normám nevyhovujúcemu zázemiu. Aj z tohto dôvodu by jeho obnova do pôvodného stavu nebola možná, a tak ho čaká zásadná rekonštrukcia. Vyplýva to z projektovej štúdie letného kúpaliska, ktorú pripravila architektonická firma PROJEKT ATELIÉR z Novej Bane. K rozhodnutiu rekonštruovať kúpalisko prostriedkami rozpočtu pomohol aj fakt, že mesto dobre hospodári – na konci roka malo na účtoch skoro milión eur.

Najdôležitejšou zmenou v porovnaní s minulosťou bude predĺženie otváracej sezóny na štyri mesiace. Zabezpečí to nové technologické vybavenie kúpaliska s dohrevom, pričom teplota vody v bazénoch bude medzi 28 až 32 stupňami, ako to vyžadujú hygienické normy. Zo spomínaného vyplýva, že novobanské kúpalisko bude oveľa viac „prívetivé“ k rodinám s deťmi.

Na kúpalisku budú, tak, ako aj v minulosti, tri bazény, veľký, stredný a detský. V pôvodnej veľkosti a na rovnakom mieste ostane len veľký bazén, ktorému sa upraví hĺbka a v jednej časti do neho vyústi šmykľavka. Bazény dostanú nový povrch s tým, že pri ich napĺňaní sa využije model prepätej hladiny – budú napustené doplna. Dobre známy svahovitý terén kúpaliska architekti vyriešili niekoľkými terasami, ktoré poskytnú miesto, pribudne detské ihrisko a v hornej časti aj jeden kurt na plážový volejbal.

Úplne nové miesto bude mať bufet a s ním spojené šatne a moderné sociálne zariadenia. Dvojposchodová stavba ponúkne aj kedysi obľúbený relax na hornej terase. Na stavbu objektov sa využijú lokálne prírodné materiály – drevo a kameň. Výhodou využitia prírodných materiálov je fakt, že realizácia projektu môže pokračovať aj počas zimných mesiacov, a to predovšetkým terénne úpravy a výstavba gabiónových terás. Areál kúpaliska bude mať pri zachovaní aktuálnej plochy na kúpanie kapacitu cca 400 návštevníkov.

 

Autor: (MsÚ)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.05.2016
V Hnúšti otvoria nové turistické infocentrum
Poskytovanie informácií návštevníkom mesta o možnostiach turizmu v meste i okolí a predaj suvenírov bude hlavnou úlohou nového turistického infocentra, ktoré v Hnúšti na severe okresu Rimavská Sobota začne fungovať v polovici júna.
viac
19.01.2017
Dudince vypísali súťaž na monument
Architektonicko-výtvarnú súťaž na monument, ktorý bude vítať návštevníkov kúpeľov Dudince pri vstupe do mesta, vyhlásila v týchto dňoch Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Dudince.
viac
20.06.2017
V rokline Kyseľ v Slovenskom raji pribudol nový ferratový chodník
Roklina Kyseľ v Slovenskom raji, ktorú vlani v auguste po 40 rokoch otvorili, je po viac ako sedemmesačnej uzávere opäť prístupná pre turistov. Novinkou tohtoročnej sezóny je stometrový ferratový chodník v spodnom úseku pri nástupe.
viac
23.06.2017
Čachtický hrad otvára letnú sezónu
Otvorenie letnej sezóny na Čachtickom hrade si užijete už tento víkend (24. 6.) a to vo dne i v noci!
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.17 %