Pondelok 24.06.2019
Dnes má meniny 
Ján
°C
28.07.2017 11:56

Mesto zrekonštruuje novobanské kúpalisko


Vizualizácia kúpaliska po rekonštrukcii. Snímka zdroj: (novabana.sk).


Dlhé roky zatvorené a chátrajúce kúpalisko v Novej Bani sa konečne dočká svojej obnovy. Poslanci mesta totiž ešte koncom minulého roka vypočuli dlhoročné volanie obyvateľov po rekonštrukcii kedysi populárneho miesta na letný oddych a podporili zámer jeho obnovy a zmodernizovania.


Novobanské kúpalisko bolo poslednýkrát v prevádzke v roku 2007, odvtedy bolo zatvorené, a to predovšetkým z dôvodu zastaranej technológie a súčasným hygienickým normám nevyhovujúcemu zázemiu. Aj z tohto dôvodu by jeho obnova do pôvodného stavu nebola možná, a tak ho čaká zásadná rekonštrukcia. Vyplýva to z projektovej štúdie letného kúpaliska, ktorú pripravila architektonická firma PROJEKT ATELIÉR z Novej Bane. K rozhodnutiu rekonštruovať kúpalisko prostriedkami rozpočtu pomohol aj fakt, že mesto dobre hospodári – na konci roka malo na účtoch skoro milión eur.

Najdôležitejšou zmenou v porovnaní s minulosťou bude predĺženie otváracej sezóny na štyri mesiace. Zabezpečí to nové technologické vybavenie kúpaliska s dohrevom, pričom teplota vody v bazénoch bude medzi 28 až 32 stupňami, ako to vyžadujú hygienické normy. Zo spomínaného vyplýva, že novobanské kúpalisko bude oveľa viac „prívetivé“ k rodinám s deťmi.

Na kúpalisku budú, tak, ako aj v minulosti, tri bazény, veľký, stredný a detský. V pôvodnej veľkosti a na rovnakom mieste ostane len veľký bazén, ktorému sa upraví hĺbka a v jednej časti do neho vyústi šmykľavka. Bazény dostanú nový povrch s tým, že pri ich napĺňaní sa využije model prepätej hladiny – budú napustené doplna. Dobre známy svahovitý terén kúpaliska architekti vyriešili niekoľkými terasami, ktoré poskytnú miesto, pribudne detské ihrisko a v hornej časti aj jeden kurt na plážový volejbal.

Úplne nové miesto bude mať bufet a s ním spojené šatne a moderné sociálne zariadenia. Dvojposchodová stavba ponúkne aj kedysi obľúbený relax na hornej terase. Na stavbu objektov sa využijú lokálne prírodné materiály – drevo a kameň. Výhodou využitia prírodných materiálov je fakt, že realizácia projektu môže pokračovať aj počas zimných mesiacov, a to predovšetkým terénne úpravy a výstavba gabiónových terás. Areál kúpaliska bude mať pri zachovaní aktuálnej plochy na kúpanie kapacitu cca 400 návštevníkov.

 

Autor: (MsÚ)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.04.2016
Pod Mostom SNP pribudlo 13 nových lavičiek
Bratislavčania sa môžu tešiť z trinástich nových lavičiek viedenského typu, ktoré Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy osadil pri Dunaji pod Mostom SNP a pri vstupe na UFO.
viac
20.06.2017
V rokline Kyseľ v Slovenskom raji pribudol nový ferratový chodník
Roklina Kyseľ v Slovenskom raji, ktorú vlani v auguste po 40 rokoch otvorili, je po viac ako sedemmesačnej uzávere opäť prístupná pre turistov. Novinkou tohtoročnej sezóny je stometrový ferratový chodník v spodnom úseku pri nástupe.
viac
23.06.2017
Čachtický hrad otvára letnú sezónu
Otvorenie letnej sezóny na Čachtickom hrade si užijete už tento víkend (24. 6.) a to vo dne i v noci!
viac
30.08.2017
Ako využiť posledné dni prázdnin? Zaujímavé tipy kam v Bratislave
Hoci sa letné prázdniny pomaly blížia k svojmu záveru, kultúrne leto v Bratislave nekončí. Využite posledné letné dni a vychutnajte si kultúrne podujatia a zaujímavé akcie mestských organizácií.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.22 %