Streda 22.05.2019
Dnes má meniny 
Júlia, Juliana
°C
05.07.2018 10:00

Mesto zachráni pamiatku - hrobku Lehotských, od MK SR získalo 25-tis eur


Snímka: mesto Brezno


Chátrajúca hrobka rodiny Lehotských, ktorá je jednou z najkrajších stavieb starého cintorína v Brezne, sa dočká obnovy. Horehronská metropola uspela s projektom a podarilo sa jej od MK SR získať dotáciu 25-tis eur.


Hrobka je od roku 1990 národnou kultúrnou pamiatkou, je zapísaná v Ústrednom zozname pamiatkového fondu.Ako informovala projektová manažérka mesta Brezno Viera Medveďová, na zachovanie a obnovu dominanty cintorína sa snažili dlhodobejšie nájsť finančné prostriedky.      

 "V novembri 2017 mesto znovu podalo žiadosť o poskytnutie dotácie, tentoraz na Ministerstvo kultúry (MK) SR v rámci podprogramu Obnova kultúrnych pamiatok. V júni 2018 bolo rozhodnuté o schválení dotácie vo výške 25.000 eur," konštatovala Medveďová.       

Podľa nej je stav hrobky dlhodobo veľmi zlý, je v kritickom stavebno-technickom stave. Už v roku 2007 bol vypracovaný statický posudok, v ktorom sú navrhnuté nevyhnutné opatrenia na zabezpečenie objektu.       

"Zámerom projektu je v prvom rade odvrátiť ďalšie chátranie národnej kultúrnej pamiatky a riešiť jej havarijný stav. Základným cieľom je obnova – súhrn reštaurátorských prác na záchranu hmotnej podstaty originálu a obnovu pôvodného výtvarného výrazu objektu v čo najautentickejšej podobe tak, aby boli zachované a rešpektované pôvodné výtvarné a pamiatkové hodnoty diela a aby mohla dôstojne prezentovať pamiatkovú hodnotu sakrálnej stavby," priblížila projektová manažérka s tým, že po obnovení dominanty cintorína ju aj osvetlia.       

Ako zdôraznil brezniansky primátor Tomáš Abel, prostriedky na obnovu pamiatky mesto hľadalo viac ako desať rokov.       

"Som rád, že náš projekt bol podporený a dominante starého cintorína prinavrátime vzhľad prislúchajúci národnej kultúrnej pamiatke. Zveľadíme tak vzhľad nielen jedného objektu, ale i celej okrajovej časti nášho mesta," dodal prvý muž Brezna.       

Hrobku zemianskej rodiny Lehotských, pôvodom z Kráľovej Lehoty, postavili okolo roku 1860 v neorenesančnom slohu. Posledným pochovaným je verejný činiteľ a statkár Egid Lehotský v roku 1894, ktorý bol poslancom uhorského parlamentu v Budapešti za Brezno. Bol tiež predsedom správnej rady Výchovného ústavu (neskôr sirotinca) arcivojvodkyne Gizely na hrade v Slovenskej Ľupči, ktorý za jeho pôsobenia dal zreštaurovať. Presadil tiež vybudovanie železnice z Banskej Bystrice do Podbrezovej. V hrobke je pochovaný i profesor banskoštiavnickej Banskej akadémie a kráľovský vládny banský radca Július Lehotský.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.03.2017
Pamätnú izbu pod hradom Šášov rekonštruujú
Pamätnú izbu pod hradom v Šášovskom Podhradí rekonštruujú. Na objekte menia strešnú krytinu, vytvárajú skladové priestory v podkroví, vďaka čomu sa expozícia v dolnej časti domu rozšíri.
viac
07.04.2017
Na Spišskom hrade pripravili na letnú sezónu viacero podujatí
Jeden z najnavštevovanejších hradov na Slovensku sa pripravuje na začiatok letnej turistickej sezóny. Po rekordnej minuloročnej návštevnosti, ktorá prekročila hranicu 209 000 turistov, pripravilo Slovenské národné múzeum – Spišské múzeum v Levoči, ktoré hrad spravuje, viacero podujatí.
viac
22.12.2017
Sabinovská radnica v novom šate
V týchto dňoch boli úspešne ukončené práce na obnove fasády národnej kultúrnej pamiatky – historickej budovy Mestského úradu v Sabinove na Námestí slobody č. 57.
viac
11.01.2018
Ministerstvo prijíma žiadosti o dotáciu na obnovu národných kultúrnych pamiatok
Mestá, obce, samosprávne kraje, ale aj vysoké školy, cirkevné inštitúcie či občianske združenia a neziskové organizácie môžu Ministerstvo kultúry (MK) SR požiadať o dotáciu na rekonštrukciu objektov zapísaných do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Lehota na predkladanie žiadostí je do 16. marca.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.17 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.10 %