Nedeľa 17.02.2019
Dnes má meniny 
Miloslava
2°C Bratislava
25.06.2018 01:34

Mesto začalo s budovaním stojísk na polopodzemné kontajnery


Na sídlisku na Mierovej ulici sa osadzujú nové polopodzemné kontajnery. Snímka: (msu)


Na Mierovej ulici v Spišskej Belej už čoskoro pribudnú polopodzemné kontajnery na komunálny odpad.


"V súčasnosti realizujeme už ich osadenie, na tomto sídlisku vzniknú tri nové stojiská, pričom každé bude mať šesť takýchto špeciálnych zberných nádob. Dva budú na zmesový komunálny odpad a po jednom na plast, papier, kovy a sklo," vymenoval primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak.      

Kontajnery majú objem 1,5, resp. tri a päť metrov kubických. V súčasnosti sa pracuje na úprave prvého stojiska, ktoré sa posnulo z pôvodného miesta bližšie ku kotolni, čím sa tam vytvoria štyri nové parkovacie miesta. "Zároveň sa týmto posunom umožní obyvateľom aj z bytového domu na Mierovej 13 a 14 ukladať odpad do nových kontajnerov," dodal Bieľak s tým, že okrem toho uvedená úprava umožní zrušiť stojisko s kontajnermi za bytovými domami a pribudne parkovanie pre ďalších päť áut.      

"Okolie nového stojiska sa stavebne upraví vrátane chodníkov tak, aby bolo možné zabezpečiť ich bezbariérovosť, keďže sa zrušia tri schodiská pri kotolni pred Mierovou č. 11," doplnil primátor. Následne sa vybudujú ďalšie dve stojiská – každé so šiestimi polopodzemnými kontajnermi na mieste súčasných dvoch stojísk v strede sídliska a pri Mierovej č. 1.       

Osadenie polopodzemných kontajnerov realizuje Mestský podnik Spišská Belá, s.r.o. Na projekt mesto ešte začiatkom roka vyčlenilo zo svojho rozpočtu 55.000 eur, pričom náklady na realizáciu jedného stojiska sú 15.500 eur. Podľa vyjadrenia primátora inšpiráciou pre umiestnenie takýchto kontajnerov boli pre radnicu skúsenosti zo zahraničia, kde tento systém funguje už dlhší čas, ako aj z niektorých slovenských miest. "Nielenže sa výrazne zlepšil poriadok, čistota a hygiena okolo zberných miest, k odpadu v týchto kontajneroch sa totiž fyzicky nedá voľne dostať, ale zvýšilo sa množstvo vytriedeného odpadu," upozornil Bieľak s tým, že zároveň sa znížili náklady na zber odpadu, nakoľko klesla frekvencia odvozu z dôvodu väčšieho objemu týchto kontajnerov," uzavrel Bieľak.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
12.06.2016
Polopodzemné kontajnery by v meste mohli byť už na jeseň
Bratislavská mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) pripravuje pilotný projekt polopodzemných kontajnerov.
viac
14.03.2017
Pri testovaní kontajnerov pod zemou postupujú mestá zatiaľ opatrne
Po Liptovskom Mikuláši, Nitre, Trenčíne, Trnave či ďalších mestách to skúšajú s testovaním polopodzemných kontajnerov komunálneho odpadu aj v Košiciach a Piešťanoch.
viac
13.05.2018
OLO poskytne finančný príspevok na ďalšie polopodzemné kontajnery
Bratislavská mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) poskytne zo svojho rozpočtu na tento rok finančný príspevok vo výške 200.000 eur bez DPH na vybudovanie ďalších polopodzemných kontajnerov v hlavnom meste. TASR o tom informovala hovorkyňa OLO Beáta Humeniková.
viac
10.06.2018
O príspevok na polopodzemné kontajnery je možné požiadať do augusta
Bratislavská mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) predĺžila termín podávania žiadostí o pridelenie finančného príspevku na vybudovanie polopodzemných kontajnerov v hlavnom meste do 1. augusta. TASR o tom informovala hovorkyňa OLO Beáta Humeniková.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.17 %