Sobota 21.09.2019
Dnes má meniny 
Matúš
°C
06.06.2019 12:15

Mesto vyhlásilo výzvu na podporu obnovy kamenného kríža z roku 1848


Kríž stojí v panelákmi zastavanej časti Majerský rad a podľa datovania na samotnom kríži pochádza z roku 1848. FOTO TASR - Jozef Poliak.


Mesto Krupina vyhlásilo výzvu na podporu reštaurovania najstaršieho kamenného kríža nachádzajúceho sa na území mesta.


Kríž stojí v panelákmi zastavanej časti Majerský rad a podľa datovania na samotnom kríži pochádza z roku 1848.

"Ešte donedávna stál medzi dvoma starými lipami. Jednu však medzičasom poškodil vietor a mesto ju odstránilo," povedal pre TASR historik Múzea Andreja Sládkoviča v Krupine Miroslav Lukáč.       

Podľa neho sa v Krupine nachádza ďalších viac ako 20 kamenných krížov, tento je však podľa overených informácií najstarší, pričom je už v zlom technickom stave.       

Kríž v 19. storočí a ešte aj pred tým, ako sa postavilo sídlisko, stál na križovatke cesty smerujúcej z mesta na lazy Kopanice a cesty, ktorá vedie popri riečke Krupinici.       

"V minulosti to bola zastávka tých, ktorí chodievali z lazov, ale zastavovali sa pri ňom aj rôzne sprievody," pripomenul Lukáč. Pri kríži dokonca lazníkov prekladali z vozov do truhly a do pohrebného koča, ktorý vlastnilo mesto. Aj z tohto pohľadu je podľa Lukáča kríž zaujímavý a niektorí obyvatelia majú k nemu dokonca citový vzťah.       

Iniciátorkou jeho opravy je krupinská rodáčka Júlia Dlouhá, ktorá už na jeho opravu darovala mestu 2500 eur. Rímskokatolícka cirkev v Krupine, ktorá v minulosti kríž spravovala, chce spolufinancovať jeho obnovu do výšky 1000 eur.       

Prvé eurá na základe výzvy už prichádzajú aj od samotných obyvateľov mesta. Náklady na rekonštrukciu kríža Lukáč odhaduje na 8000 eur.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.05.2016
Podpoľanci zrenovovali v Ríme 30-ročný detviansky vyrezávaný kríž
Detviansky vyrezávaný kríž, ktorý ešte za minulého režimu, v roku 1985, zhotovil ľudový umelec Ondrej Ďurica z Raticovho vrchu nad Hriňovou a poslal Pápežskému slovenskému kolégiu sv. Cyrila a Metoda v Ríma, obnovil v uplynulých dňoch jeho syn Jozef.
viac
06.06.2016
Na obnove hradu Čabraď sa pracuje už 20 rokov
Už niekoľko víkendov odpracovali tento rok dobrovoľníci na obnove hradu Čabraď v okrese Krupina.
viac
06.02.2017
O vypracovanie projektu obnovy hradieb nemal nikto záujem
Ani jeden záujemca nereagoval na výzvu trnavskej radnice predložiť cenovú ponuku na vypracovanie projektovej dokumentácie obnovy stredovekých hradieb na Hlbokej ulici. Mesto zverejnilo výzvu s uzávierkou 3. februára, odozva však bola nulová.
viac
05.01.2018
V Krupine chcú odovzdať obnovený Dom služieb aj mestský úrad
Prioritou vedenia mesta Krupina v tomto roku je obnova budov, miestnych komunikácii a tiež revitalizácia športovísk. K najväčším investíciám patrí rekonštrukcia Domu služieb, s ktorou sa začalo už vlani v lete.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.61 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %