Štvrtok 18.07.2019
Dnes má meniny 
Kamila
°C
11.01.2019 09:30

Mesto vyčlenilo na zimnú údržbu takmer 100-tis. eur


Ilustračná snímka (msú)


Samospráva Handlovej zabezpečuje zimnú údržbu ciest a chodníkov prostredníctvom mechanizmov i desiatok aktivačných pracovníkov. Ako po iné roky, aj tentoraz sa však stretáva s problémami najmä v lokalitách s individuálnou bytovou výstavbou, informovala hovorkyňa mesta Jana Paulínyová.


Zimnej údržby v baníckom meste sa dotýkalo i stredajšie (9. 1.) pracovné stretnutie za účasti predstaviteľov mesta či mestskej spoločnosti, ktorá údržbu zabezpečuje. Predmetom stretnutia bolo vyhodnotiť, ako sa mesto vie popasovať s nádielkou snehu, ktorý mesto zasiahol počas uplynulých dní. "Postupy a spôsoby ako efektívnejšie vykonávať zimnú údržbu, sú rôzne. Od inštalácie a neustáleho premiestňovania prenosného dopraveného značenia so zákazom státia, cez trvalé zjednosmernenie niektorých ulíc v meste, prísnejšie udeľovanie sankcií za nedodržovanie všeobecne platného cestného zákona týkajúceho státia na chodníkoch, povinnosti majiteľov rodinných domov parkovať na svojich pozemkoch až po orezávanie konárov drevín presahujúcich zo súkromných pozemkov na verejné chodníky," ozrejmila Paulínyová.

Tak ako po iné roky, problematický je výkon zimnej údržby v lokalitách mesta s individuálnou bytovou výstavbou. Ide mimo iného o ulice Sadová, Mládežnícka, Kunešovská, Štefánikova, M. Vladovej, 1. mája či Parková. Autá stoja na oboch stranách cesty a mechanizmy nemajú šancu prejsť. "Predpokladaná predpoveď počasia prinesie čas na to, aby bol sneh z niektorých lokalít mesta odvezený a nezužoval tak priechodnosť ciest a chodníkov. V tejto chvíli žiadame všetkých, ktorí majú možnosť, aby nám vyšli v ústrety a parkovali autá pokiaľ je to možné tak, aby nebránili výkonu zimnej údržby a ostali všetky cesty priechodné. Dávame si väčší pozor na detaily pri výkone zimnej údržby, bez spolupráce s obyvateľmi to nie je možné," uviedol prednosta handlovského mestského úradu Tibor Kolorédy.       

Výkon zimnej údržby je na dobrej úrovni, nakoľko zriadená horúca-ľadová linka na všetky podnety týkajúce sa zimnej údržby zvonila zatiaľ do päťkrát, skonštatoval Miloslav Budovič z Hater- Handlová, spol. s. r. o. "Keď husto sneží, správca volí taký postup údržby, ktorý korešponduje s predpoveďou počasia, aktuálnym stavom a s prihliadnutím na efektívnosť výkonu zimnej údržby, čo je aj záujmom mesta. Preto sa niekde zhŕňa sneh, niekde sa vykonáva iba posyp a podobne," doplnila Paulínyová.       

Počas dvoch uplynulých dní 40 ľudí vykonávalo aktivačné práce, od skorých ranných hodín opätovne čistili a dočisťovali 40 lokalít, kde sa mechanizmy nemôžu pre svoju veľkosť dostať.       

Na zimnú údržbu 40 kilometrov mestských komunikácií a 30 kilometrov chodníkov v Handlovej vyčlenili v rozpočte mesta takmer 100-tis. eur, pričom zimná údržba z decembra minulého roka vyšla samosprávu na 17-tis. eur.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
08.11.2017
Od polovice novembra budú cesty v Trenčianskom kraji monitorované nepretržite
O bezpečnosť na cestách sa v zimnom období starajú cestári 24 hodín denne. Tento rok so 60 kusmi posypovej techniky a 27 nakladačmi. Správa ciest TSK je pripravená aj na prípadné mimoriadne stavy.
viac
15.12.2018
Mesto Šaľa žiada obyvateľov o pomoc pri zimnej údržbe, rozdá im posypovú soľ
Šalianska radnica bude počas víkendu rozdávať obyvateľom rodinných domov posypovú soľ. Magistrát chce takýmto spôsobom riešiť problémy so zimnou údržbou komunikácií, o ktorú sa podľa novely zákona musia starať mestá a obce.
viac
20.12.2018
Primátor hľadá riešenie zimnej údržby spoločne so starostami mestských častí
Primátor Bratislavy Matúš Vallo sa v Primaciálnom paláci 18. decembra stretol so starostkami a starostami mestských častí. Cieľom bolo nájdenie spoločného riešenia zabezpečenia zimnej údržby, najmä v súvislosti s prijatou tzv. chodníkovú novelou, ktorú prijal parlament v máji tohto roka.
viac
20.12.2018
Vyhlásenie ZMOS k aktuálnej situácii pri celoplošnej zimnej údržbe
Združenie miest a obcí Slovenska reaguje na dezinformácie, ktoré odzneli v médiách zo strany hovorkyne Ministerstva dopravy a výstavby SR vo vzťahu k povinnosti miest a obcí zabezpečovať celoplošnú zimnú údržbu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %